2. El Araba Alırken En Çok Dikkat Edilmesi Gerekenler

Avatarayınlanan s
356 0
Bugünkü yazımızda sizlere 2. El Araba Alırken En Çok Dikkat Edilmesi Gerekenler konular hakkında bilgiler vereceğiz. Sıfır araba alırken genellikle aracın yakıtına ikinci el satış durumu büyüklü gibi konulara dikkat ederiz. Ancak 2. el araç satın alırken bir çok faktöre dikkat etmek gerekmektedir. Marka ve modelde karar verdiğimiz aracı satın almadan önce bilmemiz gereken noktalar bulunmaktadır. Hele birde ilk defa ikinci el araç alacak isek bu durum daha da fazla önem arz etmektedir.

Araba Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler:

1-Öncelikle arabayı hangi amaç ile alacağımızı ve hangi amaç ile kullanacağımızı bilmemiz gerekmektedir. Arabayı kapının önünde dursun diye mi alıyorsunuz? yoksa işe gelip gitmek amacı ile mi alıyorsunuz? Yoksa başka amaç ile mi alıyorsunuz konusunu iyi irdelemeniz gerekmektedir. Öncelikle belirtmek isterim ki alacağınız araç ile her gün işe gelip gidecekseniz eğer en mantıklı seçim yakıtı az olan araç tercih etmektir. Park sorunu yaşamayacak olan hatchback tarzı küçük arabalar ise günlük kullanılan arabalar arasında tercih sebebi olabilir. eğer alacağınız aracı uzun yolda veya hafta sonları kullanmayı düşünüyorsanız geniz bir araç tercih edebilirsiniz. Bunun yanı sıra uzun yolda daha az yakan araçlara da bakabilirsiniz.

2-Alacağınız aracın marka ve modeli ile ilgili araştırmalar da ilk maddedeki araştırmalar kadar önemlidir. Alacağımız aracın marka ve modeli bütçemiz dışında alacağımız arabayı hemen satabilme durumu , aracın ikinci el piyasası, aracın yedek parçaları gibi konuları kapsamaktadır. Bunun dışında renk seçimi de oldukça önemlidir. Beyaz renkli araçların daha çok tutulduğunu vurgulamadan geçmek istemiyoruz.

3-Belkide ikinci planda tutulan güvenlik konusu en önemli konu olması gerekir iken pek araç alırken dikkat etmediğimiz konular arasındadır. Zira araç alırken kaç hava yastığı  bulunduğu güvenlik testlerinden kaç puan aldığı gibi konulara da dikkat etmek gerekmektedir. Bunun dışında ABS gibi fren sistemleri, çocuklar için güvenlik önlemleri gibi konular önem arz etmektedir.
, 2. El Araba Alırken En Çok Dikkat Edilmesi Gerekenler
2. El Araba Alırken En Çok Dikkat Edilmesi Gerekenler

İkinci El Arabada Dikkat Edilecek Noktalar

4. İkinci El araç alıp satarken aracın masrafları da önemli olan unsurlardandır. Geniş araç alacağım diye ticari araç satın alıp da her yıl muayeneye gidip pişman olan bir çek araç sahibi bulunmaktadır. muayene gibi aracın sigorta ve kasko gibi masrafları da önemli olan unsurlardandır. Alacağımız aracın motor gücünden tutunda model yılına kadar bir çok kriteri incelemek gerekmektedir.

5. İkinci el araba alırken diğer saydığımız tüm maddeler bir yere kadar. Zira en önemli unsur ise alacağımız araca vereceğimiz para miktarıdır. Araba alırken bütçemiz ile doğru orantılı olarak araç almamız gerekmektedir. Dikkat ederseniz araba alırken bütçemizden biraz fazla daha para ile bambaşka araçlar alabiliyoruz. Bu durum bazen bizim hangi arabayı alacağımız konusunda farklı bakış açıları ile arama yapmamıza sebep olmaktadır. Marka ve model bilgisinde karar kıldıysanız bütçenizi araba aramaya başladığınızda hangi miktarda sınırladı iseniz o miktarı geçmeye ye özen gösteriniz.

6. İkinci El araç alırken bu araba zaten ikinci el demeden aldığınız her aracı yetkili işletmelere eksper yaparak almalısınız. Alırken önemli olmayan bu durum emin olun aracı satarken çok canınızı sıkacaktır. Zira aldığınız aracın hangi kusurları olduğunu bilmek sizin en doğal hakkınızdır. Bu sebeple tanıdık dahi olsa aracı almadan önce eksperlerden kontrol ettirmenin size hiç bir zararı olmaz. İkinci el araba satın aldıktan sonra en ucuz trafik sigortası yaptırmak herkesin isteyeceği bir husustur. Yeni araba en uygun trafik sigortası konulu yazımıza yönlenmeleri faydalarına olacaktır. 

İlgili Yazı

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir