Yemin Etmek Nedir? Din, Hukuk ve Meslek Yeminleri Nelerdir?

Yemin Etmek Nedir? Din, Hukuk ve Meslek Yeminleri Nelerdir? Konusunda hazırladığımız yazımızda sizlere Türk toplumu açısından çok önemli bir...

Yemin Etmek Nedir? Din, Hukuk ve Meslek Yeminleri Nelerdir? Konusunda hazırladığımız yazımızda sizlere Türk toplumu açısından çok önemli bir yere sahip olan yemin kavramı hakkında bilgiler vereceğiz.yemin kavramı belkide eski toplumlardan günümüze kadar ulaşan dinde yeri olan ve toplumumuzda mukaddes sayılan bir söz biçimidir.Yemin verildiğinde yeminin tutulması ve yerine getirmesi bizler için oldukça önemli bir kavramdır.

Yemin Etmek Nedir? Din, Hukuk ve Meslek Yeminleri Nelerdir?

Yemin Etmenin kaidelerinin Dinimizde bu kadar önemli bir yere sahip olması sebebi ile bu kavram Din dışında bir çok alanda kendisine yer bulmuştur. Meslek dallarından hukuksal alana kadar bir çok dalda yemin edilmesi Türk Toplumunda bir gelenek haline gelmiştir.

Bu kadar önemli bir alana sahip olan Yemin Siyasal yaşamımızda da önemli bir yere sahiptir.Göreve başlayan Milletvekilleri ve Cumhurbaşkanı da seçildiğinde Yemin ederek göreve başlar.

Siyasal Yaşamda Yemin kavramı bu kadar öneme sahip iken bazı meslek dallarında da yemin verilere göreve başlanır.Askerler Polisler avukatlar ve daha bir çok meslek grubu yemin vererek göreve başlar.

Meslek grupları dışında hukuksal alanda da Yemin kavramı oldukça önemli bir yere sahiptir.Mahkeme Salonlarında Tanıklar söze başlarken hakim önünde doğruyu söyleyeceklerine dair yemin verirler.

Gerçek yaşamdan uyku alemine geçtiğimiz gece saatlerinde ise Rüyada yemin etmenin anlamı gibi anlamlar da hayatımızın bir parçasıdır..Kimi Kaynağa Göre Yemin etmek rüyada Düşmanları yenmek anlamına gelirken kimi kaynağa göre ise İmanın kuvvetlenmesine işaret eden bir durum olarak gösterilir.

Toplum Kurallarında Yemin etmek önemli bir yere sahiptir.Zira bu anlamı gelişigüzel kullanmak ve her ortamda kullanmak yakışık almayan bir davranıştır.Ülkemiz dışında da Yemin kavramı önemli bir yere sahiptir.Dini ve milleti kim olursa olsun Yemin Kavramı İnsanoğlunda çok önemli bir yere sahiptir.


Sözlükte “kuvvet, sağ taraf, sağ el, ant, kasem ve benzeri” mânalara gelen yemin dinî kullanımda, “bir kimsenin bir işi yapıp yapmaması veya bir olayın doğru olup olmaması konusundaki söylediği sözünü Allah’ın adını veya sıfatını zikrederek kuvvetlendirmesi”ni ifade eden bir terimdir. Meselâ “Vallahi şu işi yapmam”, “Vallahi şu yere gitmeyeceğim”, “Vallahi borcumu ödedim” şeklindeki beyanlar böyledir. Bu tür yeminlere fıkıh dilinde kasem adı verilir. Bundan ayrı olarak köle âzat etme ve boşamaya bağlı olarak yapılan ve bazı fıkhî sonuçlar doğuran yemin çeşidi ile yargılama hukukunda ispat vasıtası olarak başvurulan yeminden de söz edilebilir.
NASIL YEMİN EDİLİR?
Kasem suretiyle yapılan yemin Allah’ın  isim veya sıfatlarından  birine ant  içmekle  yapılır. “Vallâhi, tallâhi, billâhi, Allah şahit, rahim  olan Allah hakkı için andolsun, Allah adına yemin ederim” gibi ifadeler böyledir. Aynı şekilde Allah’ın isim ve sıfatlarıyla bağlantı kurularak söylenen “yemin ederim, üzerine andolsun, şu yemeği yemek bana haram olsun” gibi ifadeler birer yemin sayılır. “Şöyle yaparsam yahudi, kâfir vb. olayım” veya “Müslüman olmayayım” tarzında sözlerin birer yemin sayılabilmesi için bunların yemin niyetiyle yani sözü teyit maksadıyla söylenmiş olması gerekir.
Allah’ın isim ve sıfatları zikredilmeden söylenen bir sözün yemin sayılıp sayılmamasında toplumun örfü ve kutsal hakkındaki değerlendirmesi ölçü alınır. Toplumumuzda “Kâbe hakkı için”, “Kur’an çarpsın”, “Ekmek çarpsın”, “Anam avradım olsun” gibi toplumun üst ve kutsal değerlerini sözünü teyit etmek için kullanma da, örfen yemin telakki edildiği sürece, diğer yeminlerin tâbi olduğu hükme tâbidir. Müslümanların her türlü yeminden, özellikle bu tür yeminlerden kaçınması, etrafındaki insanları da bu yönde uyarması gerekir. Çünkü dince kutsal ve saygın kabul edilen değerlerin günlük tartışma ve çekişme ortamına indirilmesi neticede, bu değerlerin yıpranmasına yol açar. Zaten fıkıh geleneğindeki yemin telakkisi, zıhâr yemini için de kefâretin gerekli görülmesi ve boşama teyitli sözlerin de yemin olarak algılanabilmesi bu bakış açısını haklı kılar.
Yemin etmek esasen mubah bir davranış olmakla birlikte, gereksiz yere yemin etmek ve onu alışkanlık haline getirmek doğru değildir. Sıkça yemin eden kişi sözüne Allah’ı şahit tutmuş, O’na karşı saygısızlık etmiş ve kutsal değerleri sözünün doğruluğunu teyit için yıpratmış, neticede de toplum nezdinde kendi saygınlığını zedelemiş olur. Müslüman, yemin etmeye ihtiyaç hissetmeyecek derecede sözüne güvenilen ve çevresi tarafından böyle bilinen bir kimse olmayı gaye edinmelidir. Yalan yere yemin etmek ve yapılan bir yemine uymamak ise daha büyük bir hatadır ve bazı sorumlulukları doğurur.
YEMİN ETMEKLE İLGİLİ AYETLER
Kur’an’da, verilen sözün yerine getirilmesi bağlamında “Yeminlerinizi koruyunuz” (el-Mâide 5/89), “Allah adına yaptığınız ahidleri yerine getirin. Allah’ı kefil tutarak kuvvetlendirdikten sonra yeminlerinizi bozmayın. Şüphesiz ki Allah yaptıklarınızı bilir” (en-Nahl 16/91) buyurulur. Bu itibarla bir müslümanın yemin etmemesi, yemin etmişse bu, verdiği söze Allah’ı şahit tutmak demek olduğundan mutlaka yeminine bağlı kalması gerekir.
YEMİN KEFARETİ NASIL ÖDENİR?
Yemin ettikten sonra yeminini tutmayan kimsenin yemin kefâreti ödemesi gerekir. Mâsiyet içeren bir iş için yemin eden kimsenin o işi işlemeyip yemin kefâreti vermesi gerekir. Bir kimsenin borcunu ödememeye, bir müslüman kardeşiyle konuşmamaya, anne babasıyla aynı evde oturmamaya yemin etmesi gibi durumlarda yeminin bozulup kefâret ödenmesi tavsiye edilmiştir. Bir hadiste de “Bir kimse bir şey için yemin eder, sonra da ondan hayırlısını görürse yeminini bozsun ve kefâret versin” (Müslim, “Eymân”, 15-16) buyurulmuştur.


COMMENTS

Ad

Altın,4,Babil,16,Banka,68,Bitcoin,21,Borsa,3,Doğduğun Ev Kaderindir,13,Eğitim,22,Emlak,4,Hibe Destekleri,6,Kosgeb,6,Kredi,55,Kredi Kartı,24,Magazin,253,Para Kazanma,48,Ramo,8,Sefirin Kızı,8,Senet Kredisi,7,SGK,6,Şarkı Sözleri,1,Yemin,67,Zemheri,12,
ltr
item
Yemin : Yemin Etmek Nedir? Din, Hukuk ve Meslek Yeminleri Nelerdir?
Yemin Etmek Nedir? Din, Hukuk ve Meslek Yeminleri Nelerdir?
Yemin
https://www.yemin.org/2019/03/yemin-etmek-nedir-din-hukuk-ve-meslek.html
https://www.yemin.org/
https://www.yemin.org/
https://www.yemin.org/2019/03/yemin-etmek-nedir-din-hukuk-ve-meslek.html
true
6126387525296930177
UTF-8
Yüklenen Tüm Yazılar Hiç Bir Mesaj bulunamadı Hepsini Gör Daha Fazla oku Cevap Cevabı İptal et Sil Ana Sayfa Ana Sayfa SAYFA SAYFA Hepsini gör TAVSİYE YAZI ETİKETLER ARŞİV ARAMA TÜM GÖNDERİLER İsteğinizle eşleşen Yayın bulunamadı Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pazar Pazertesi Salı Çarş Perş Cuma Cumartesi Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ock Şub Mart Nsn Mayıs Mys Hzr Agus Eylül ekm Ksm Arlk just now 1 Dakika önce $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Bir gün Önce $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Mac’li CMD + C) tuşlarına bası İçerik tablosu