Babadan Çocuğa Yapılan Satış Kardeşler Tarafından Bozulur mu?

Babadan Çocuğa Yapılan Satış Kardeşler Tarafından Bozulur mu? konusu oldukça merak edilen konular arasında yer almaktadır. Bu durum genelde...

Babadan Çocuğa Yapılan Satış Kardeşler Tarafından Bozulur mu? konusu oldukça merak edilen konular arasında yer almaktadır. Bu durum genelde baba öldüğünde diğer kardeşler tarafından miras davalarına konu edilen davalar arasında yer almaktadır. Baba sağ iken oğluna satış yolu ile devrettiği mülkler hakkında baba vefat ettiğinde diğer çocuklar hak sahibi olmak amacı ile miras davası açma yoluna gitmektedir.

Babadan Çocuğa Yapılan Satış Kardeşler Tarafından Bozulur mu?

Geçmiş zamanda yapılan bu satış işleminin daha sonraki zamanlarda iptali istemi ile bir takım davalar açılmaktadır. Aslına bakılır ise bir babanın çocuklarına bir takım gayrimenkullerini satması pek de olağan bir durum değildir. Hal böyle olunca hakkının yendiğini düşünen diğer miras sahibi kardeşler de buna ilerleyen zamanlarda itiraz etmektedir. Bu işlem satı sözleşmesinin arkasında aslında bir nevi bağışlama işlemidir. Bu işlemlerin bütününe ise muvazaa ismi verilmektedir.

Muvazaalı İşlemler 
Muvazaalı işlemlerin ispatı gerçekleştiğinde hukuken bir anlam ifade etmeyecektir. Baba tarafından evladına aslında bağışlanan yada hibe edilen yerler hukuk anlamında geçersiz olmaktadır. Bu işlemlerin ispatlanması halinde geçersiz işlemler olacağı da aşikardır. Muvazalı işlemlere genel de kız çocuklarına mal vermemek veya erkek çocuklarına daha çok mal vermek isteyen babalar başvurmakta iken artık günümüzde bu tarz işlemlere pek rastlanılmamaktadır.

Muvazaaya Başvurulma Nedenleri ?
Babadan çocuğa hibe edilen ancak satış yapılmış gibi gösterilen mallar ya diğer evlatlardan mal kaçırmak için yapılır yada eski adetler gereği kız çocuklarına maldan az pay vermek adına başvurulan yöntemler arasındadır.  Zaman zaman babalar yanlarında kalan en küçük evlatlarına yada kendilerine bakan evlatlarına diğer çocuklarından biraz daha fazla miras vermek isterler. Bu şekilde baba ile çocuk arasında satış işlemi yapılır. Aslında bir nevi çocuğa bağışlanan bu yerler satış yapılmak sureti ile çocuğa devredilir.

Babadan Çocuğa Hileli Satış ile Miras Nasıl İspat Edilir ?


Aslında burada hileli satıştan ziyade niyet önemlidir. Zira miras sahibi sağlığında kendi tasarrufunda olan malların bazılarını mirasa bırakmadan çocuklar arasında ayrım yaparak devretmeyi amaçlamaktadır. Baba vefat ettikten sonra diğer kalan miras sahipleri geçmişte satılmış gibi gösterilen ancak gerçekte hibe yolu ile diğer kardeşlere veya aile fertlerine devredilen bu  yerler hakkında dava açılmaktadır. Davada satış işleminin gerçeğe aykırı yapıldığının ispat edilmesi gerekmektedir.

Çünkü bu davaların açılması için miras bırakan tarafın ölmesi gerektiğinden ortada malı üzerine alan mirasçı bulunmaktadır. Bu davalarda ispat hukuku açısında zor olan davalardır. Geride kalan ve davaya konu olan kardeş babasının sağlığında kendisine satış yolu ile devredilen bu yerlerin karşılığında babasına destek olduğunu ve ona para ödediğini, babasının da kendi tasarrufu ile bu yerlerin satışını gerçekleştirdiğini, üzerine aldığı yerlerin o zamanki parasının tamamını ödediğini ileri sürebilir. Burada ispat açısında en önemli delil tanıklar olacaktır. Bir diğer delil teşkil edecek durum ise yemindir.

Satış İşlemi Gerçekse Mirasçılar Hak Elde Edebilir mi?


Hukukumuzda davalıların dava ettikleri konuları ispat etmeleri gerekmektedir. Zira eskiden yapılan hibe satış olarak gösterilmiş ise bunu ispat etmekle yükümlü olanlar davacı diğer kardeşler olacaktır. Kişiler sağlıklarında adlarına kayıtlı malları diledikleri gibi kullanabilir ve satabilirler. Gerçek anlamda baba zor durumda iken onun malını para ile gerçek değeri üzerinden satın alan çocuğun mallarının mirasa konu olması da beklenmemelidir.

Babadan Çocuğa Yapılan Satış Kardeşler Tarafından Bozulur mu?
Babadan Çocuğa Yapılan Satış Kardeşler Tarafından Bozulur mu?


Dava Zaman aşımları 

T.C.
YARGITAY
1. HUKUK DAİRESİ
E. 1991/14140
K. 1991/1517
T. 8.2.1991
• MUVAZAA İDDİASI ( Zamanaşımına Tabi Olmaması )
• ZAMANAŞIMINA TABİ OLMAMA ( Muvazaalı İşlem )
818/m.18
ÖZET : Muvazaalı işlem hiçbir hüküm doğurmayacağı gibi zaman geçmekle de geçerlilik kazanamaz. O nedenle zamanaşımına tabi değildir.
 Davacı; gerek dava dilekçesinde, gerekse duruşma sırasında verdiği layıhasında "muvazaa" hukuksal nedenine dayandığını bildirmiş, iptal ve tescil isteğinde bulunmuştur. Mahkemece, zamanaşımının gerçekleştiğinden söz edilerek davanın reddine karar verilmiştir. Ne varki, muvazaalı işlemin hiçbir hüküm doğurmayacağı ve böyle bir işlemin zaman geçmekle de geçerlilik kazanamayacağı kararlılık gösteren yargısal uygulamada ve öğretide açıkca vurgulanmış bulunmaktadır. O halde, davanın esasının incelenip değerlendirilmesi ve sonucuna göre bir karar verilmesi gerekirken, yazılı olduğu: üzere reddedilmesi doğru değildir.

Babadan Çocuğa Yapılan Satış Kardeşler Tarafından Bozulur mu? konusunda hazırladığımız yazı hakkında soru ve sorunlarınızı yorum bölümünden yazabilirsiniz. Sorunlu Kiracı En Kolay Nasıl Tahliye Edilir?  konusunda hazırlanan yazımızda bu dertten nasıl kurtulacağınızı bulabilirsiniz. 

COMMENTS

Ad

Altın,4,Babil,17,Banka,68,Bitcoin,21,Borsa,3,Doğduğun Ev Kaderindir,14,Eğitim,22,Emlak,4,Hibe Destekleri,6,Kosgeb,6,Kredi,55,Kredi Kartı,24,Magazin,282,Para Kazanma,48,Ramo,10,Sefirin Kızı,8,Senet Kredisi,7,SGK,6,Şarkı Sözleri,3,Yemin,68,Zemheri,15,Zümrüdüanka,9,
ltr
item
Yemin : Babadan Çocuğa Yapılan Satış Kardeşler Tarafından Bozulur mu?
Babadan Çocuğa Yapılan Satış Kardeşler Tarafından Bozulur mu?
https://1.bp.blogspot.com/-2-q55bgvIXg/XaSV-ti01tI/AAAAAAAAAMs/_7dcT2Tq74gtU0OY8tQ9ABuSdCNr_nI3ACLcBGAsYHQ/s640/Babadan-%25C3%2587ocu%25C4%259Fa-Yap%25C4%25B1lan-Sat%25C4%25B1%25C5%259F-Karde%25C5%259Fler-Taraf%25C4%25B1ndan-Bozulur-mu.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-2-q55bgvIXg/XaSV-ti01tI/AAAAAAAAAMs/_7dcT2Tq74gtU0OY8tQ9ABuSdCNr_nI3ACLcBGAsYHQ/s72-c/Babadan-%25C3%2587ocu%25C4%259Fa-Yap%25C4%25B1lan-Sat%25C4%25B1%25C5%259F-Karde%25C5%259Fler-Taraf%25C4%25B1ndan-Bozulur-mu.jpg
Yemin
https://www.yemin.org/2019/10/babadan-cocuga-yapilan-satis-kardesler-tarafindan-bozulurmu.html
https://www.yemin.org/
https://www.yemin.org/
https://www.yemin.org/2019/10/babadan-cocuga-yapilan-satis-kardesler-tarafindan-bozulurmu.html
true
6126387525296930177
UTF-8
Yüklenen Tüm Yazılar Hiç Bir Mesaj bulunamadı Hepsini Gör Daha Fazla oku Cevap Cevabı İptal et Sil Ana Sayfa Ana Sayfa SAYFA SAYFA Hepsini gör TAVSİYE YAZI ETİKETLER ARŞİV ARAMA TÜM GÖNDERİLER İsteğinizle eşleşen Yayın bulunamadı Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pazar Pazertesi Salı Çarş Perş Cuma Cumartesi Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ock Şub Mart Nsn Mayıs Mys Hzr Agus Eylül ekm Ksm Arlk just now 1 Dakika önce $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Bir gün Önce $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Mac’li CMD + C) tuşlarına bası İçerik tablosu