Banka Çalışanları Nereye Şikayet Edilir? Hızlı Sonuç

Banka Çalışanları Nereye Şikayet Edilir? Hızlı Sonuç almak için banka çalışanlarını hangi kurumlara şikayet edebileceğinizi bu yazımızda d...

Banka Çalışanları Nereye Şikayet Edilir? Hızlı Sonuç almak için banka çalışanlarını hangi kurumlara şikayet edebileceğinizi bu yazımızda detayları ile birlikte öğrenebilirsiniz. Bankaların insanların sosyal, ticari, ekonomik, siyasi hayatlarındaki yeri günümüzde, geçmişe oranlar önemli bir genişleme kaydetmiştir. Bankalarda yapılan işlemler, bireylerin yaşam kalitesini artırabildiği gibi buralarda gerçekleştirilen hatalar ve anlaşmazlıklar, kişilerin gününü mahvedebilir. Hizmet sektörü olan bankalar, müşterilerinin işlemleri üzerinden para kazanan kurumlardır ve müşterilerinin tatmini birinci öncelikleri olmalıdır. Bankalar ve çalışanları hakkında yapılacak şikayetler gerek bankanın merkezi gerekse diğer resmi kurumlar tarafından dikkatle analiz edilip sonuca bağlanır.

Banka Çalışanları Nereye Şikayet Edilir? Hızlı Sonuç

1-BDDK Elektronik Şikayet Birimi

Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu tarafından geliştirilen sistem, online olarak yapılan başvuruların değerlendirilip ilgili bankalara iletilmelerini sağlamaktadır. Online sistem üzerinden, gerçek kişilerin yapmış oldukları başvurular kabul edilirken tüzel kişilerin yapmış oldukları başvurular kabul edilmemektedir. Bu sistem üzerinden yapılan şikayetlerin geri dönüşü vatandaşlara Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu tarafından yapılmaktadır. Bu birime bir şikayetin bildirilmesi için yine diğer kurumların şart koşmuş olduğu gibi müşterisi olunan bankaya halihazırda bir şikayetin gerçekleştirilmiş ve bankadan bir yanıt alınamamış olması gerekmektedir.

2-Bankanın Kendi İletişim Kanalları

Bir banka şubesi ya da çalışanı ile herhangi bir sorun yaşandığında kişinin bildirilmesi gereken ilk birim bankanın şikayet birimi olmalıdır. İlgili bankanın 444 lü numarası aranarak bu kanal aracılığıyla şikayet bildiriminde bulunulabilir.

Müşterisi olunan bankanın internet sitesi üzerinden iletişim bölümü altından bildirilmek istenen kişi ve durum hakkında bilgi verilebilir, bankaya mail gönderilerek rahatsız olunan husus bildirilip gereğinin yapılması istenebilir. Unutulmamalıdır ki bankalar bu gibi bildirimleri ciddiye alan kurumlardır ve mutlaka size geri dönüşte bulunacaklardır.

Aynı zamanda hakkında şikayette bulunulmak istenen kişinin bildirilmesi için ilgili bankanın bir şubesine giderek şikayet dilekçesi oluşturulabilir. Banka şubesi ya da çalışanının şikayet edilebileceği ikinci birim ise Tüketici Hakem Heyetleridir.

3-Türkiye Bankalar Birliği Hakem Heyeti

Şikayetlerin bildirilebileceği bir diğer birim de Türkiye Bankalar Birliği Hakem Heyeti’ dir. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’ na bağlı olan Türkiye Bankalar Birliği Hakem Heyeti’ ne yapılacak şikayet için, bankaların kendi birimlerine bir şikayette bulunmulı ve bir sonuca ulaşamamış olmak gerekmektedir. Bankaya yapılan şikayetten 30 gün boyunca bir netice alınamamışsa bir da haki 30 gün içerisinde bu kuruma başvuruda bulunma hakkı doğmaktadır.

Bankanın kendisinden bir çözüm önerisi gelmezse, başvuru teyit belgesi ile Türkiye Bankalar Birliği Hakem Heyeti’ ne başvurulmalıdır. Bu başvuru sırasında bankanın kendi şikayet birimine yapılan şikayetle ilgili olarak bilgi aktarılması, işlemlerin hızlanmasında etkili olabilmektedir. Başvuru için gerekli olan dokümanlara Türkiye Bankalar Birliği internet sitesinden ya da bankalardan ulaşılabilinir. Şikayet bu kuruma internet, posta ya da faks yollarından biri ile iletilebilir. Aynı zamanda kişiler, şikayette bulunacakları banka çalışanlarını Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Elektronik Şikayet Sistemi üzerinden de bildirebilirler.

Banka Çalışanları Şikayet Başvuru Sonuçları


Başvuru yolu fark etmeksizin, başvuruların tümü 30 gün içerisinde yanıtlanmaktadır. Bildirilen şikayet kayıt altına alınır ve ön değerlendirmeye tabi tutulur. Ön değerlendirme sırasında şikayet sahibi birey ile iletişime geçilmek isteyebileceğinden forma girilen, bireyin kişisel bilgilerinin hepsinin doğru ve eksiksiz olması gerekmektedir. Bilgilerin tamamının doğru olması durumunda Türkiye Bankalar Birliği Hakem Heyeti şikayet sahibi kişilere 15 gün içerisinde dönüşte bulunacaklardır.

Türkiye Bankalar Birliği Hakem Heyeti’nin şikayetle ilgili varacağı kararların bankalar açısından bir bağlayıcılığı bulunmamaktadır. Bankalar isterlerse bu sonuçları yok sayabilirler. Bu şikayetler ve müşteri lehine sonuçlanan karar sonucunda bankayla bir çözüme varılamazsa kişiler, haklarını mahkemeler aracılığıyla aramalıdırlar.
Banka Çalışanları Nereye Şikayet Edilir? Hızlı Sonuç
Banka Çalışanları Nereye Şikayet Edilir? Hızlı Sonuç

Banka Çalışanları Nereye Şikayet Edilir? Hızlı Sonuç alma konusunda hazırlanan yazının burada sonuna geldik. Öğrencilere Kredi Kartı Veren Bankalar konusundaki yazımızda öğrencilerin nasıl kredi kartı ve kredi kullanabileceğini ayrıntıları ile bulabilirsiniz.

COMMENTS

Ad

Altın,4,Babil,17,Banka,68,Bitcoin,21,Borsa,3,Doğduğun Ev Kaderindir,13,Eğitim,22,Emlak,4,Hibe Destekleri,6,Kosgeb,6,Kredi,55,Kredi Kartı,24,Magazin,267,Para Kazanma,48,Ramo,9,Sefirin Kızı,8,Senet Kredisi,7,SGK,6,Şarkı Sözleri,2,Yemin,68,Zemheri,12,
ltr
item
Yemin : Banka Çalışanları Nereye Şikayet Edilir? Hızlı Sonuç
Banka Çalışanları Nereye Şikayet Edilir? Hızlı Sonuç
https://1.bp.blogspot.com/-XqNuZ4RUABo/XaMRI5Dp_nI/AAAAAAAAAG0/wGdXvPQmCgAjNr6t-hk3TlPyVwu24Z3ygCLcBGAsYHQ/s640/Banka-%25C3%2587al%25C4%25B1%25C5%259Fanlar%25C4%25B1-Nereye-%25C5%259Eikayet-Edilir-H%25C4%25B1zl%25C4%25B1-Sonu%25C3%25A7..jpg
https://1.bp.blogspot.com/-XqNuZ4RUABo/XaMRI5Dp_nI/AAAAAAAAAG0/wGdXvPQmCgAjNr6t-hk3TlPyVwu24Z3ygCLcBGAsYHQ/s72-c/Banka-%25C3%2587al%25C4%25B1%25C5%259Fanlar%25C4%25B1-Nereye-%25C5%259Eikayet-Edilir-H%25C4%25B1zl%25C4%25B1-Sonu%25C3%25A7..jpg
Yemin
https://www.yemin.org/2019/10/banka-calisanlari-nereye-sikayet-edilir-hizli-sonuc.html
https://www.yemin.org/
https://www.yemin.org/
https://www.yemin.org/2019/10/banka-calisanlari-nereye-sikayet-edilir-hizli-sonuc.html
true
6126387525296930177
UTF-8
Yüklenen Tüm Yazılar Hiç Bir Mesaj bulunamadı Hepsini Gör Daha Fazla oku Cevap Cevabı İptal et Sil Ana Sayfa Ana Sayfa SAYFA SAYFA Hepsini gör TAVSİYE YAZI ETİKETLER ARŞİV ARAMA TÜM GÖNDERİLER İsteğinizle eşleşen Yayın bulunamadı Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pazar Pazertesi Salı Çarş Perş Cuma Cumartesi Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ock Şub Mart Nsn Mayıs Mys Hzr Agus Eylül ekm Ksm Arlk just now 1 Dakika önce $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Bir gün Önce $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Mac’li CMD + C) tuşlarına bası İçerik tablosu