Boşanan kadın babasından ve eşinden maaş alabilir mi?

Boşanan kadın babasından ve eşinden maaş alabilir mi?

Boşanan kadın babasından ve eşinden maaş alabilir mi? konusunda ayrıntılı bilgilere yazımızdan ulaşabilirsiniz. Medeni kanun kadınlarımıza bir çok hak vermektedir. Bunun yanında ise miras hukukundan doğan bir takım haklarda kadınlarımız için çeşitli haklara olanak tanımaktadır. Bu konuda en çok merak edilen konu ise eşinden boşanan kadınların babasından da maaş alıp alamayacakları konusudur. Sosyal devlet anlayışı ile kadınlarımıza erkeklerden farklı olarak bir takım haklar tanınmıştır.

Kadınlarımız evlilik hayatları sona erdiğinde madden zor durumda kalmaktadırlar. Bunun için yasalarımız onlar için bazı ayrıcalıklar getirmiştir. Bu ayrıcalıkların en önemlisi nafaka ve eğer emekli babası vefat etmiş ise onun maaşından bir miktar alma gibi haklar bulunmaktadır. Boşanana kadınların babalarının maaşını almaları içinde bir takım şartlar vardır Bu şartlar nelerdir detayları ile bu yazımızda sizlere anlatacağız.

Boşanan Kadın Babasından Maaş Alabilir Mi?


Eşinden boşanan kadınların babalarından maaş alabilmelerinin bir takım kriterleri vardır. Bunlardan en önemlisi ise eşlerinden boşanmış olmaları gerekmektedir. Babası vefat eden ve eşinden boşanan kadınların başka bir sosyal güvenlik kurumundan gelir ve maaşları yok ise babalarından kalan emekli maaşını alabilirler. Bu durum kadının mağdur olmaması için yapılan bir düzenlemedir. Ancak burada unutulmaması gereken bir husus var eşlerinden anlaşmalı olarak sırf babalarının maaşını almak için boşananlar ve boşandıktan sonra aynı evde yaşamaya devam edenler suç işlemektedir. Bu durumda olanları hem ceza hemde aldıkları maaşı fazlası ile develete geri öderler.

Boşanan kadınların babasının emekli maaşını alabilmesi için bulunduğu ildeki SGK Müdürlüklerine başvurmaları gerekmektedir. Maaş alma talebinde bulunmak için mevcut bir işte çalışmamanız gerekmektedir. En önemlisi de babanızın SGK tarafından emekli olması lazımdır. Babası Sigortadan veya Bağ-kurdan emekli olmayanların kızları bu uygulamadan maalesef yararlanamazlar. Eskilerin deyimi ile SSK lı iş olmasının önemi burada da karşımıza çıkmaktadır.

Boşanan Kadınlar Eski Eşlerinden Emekli Maaşı Alabilirler mi?

SGK Mevzuatı oldukça geniş bir hukuk dalıdır. Emekli olan veya emeklilik tarihi yaklaşan kadınlar Vefat eden eşlerinden dul aylığı alıp almayacaklarını merak ederler. Kadınlar için emekli olmak vefat eden eşlerinden dul aylığı almaya engel değildir. Böyle bir durumda alınacak olan dul aylığının bağlanma oranı değişecek ve daha az miktarda aylık bağlanacaktır. Çalıştığı sırada dul aylığından yararlananların emekli oldukların da da bu aylığı almaları mümkündür. Dul aylığı alanlar tekrar evlenmeleri halinde aldıkları dul aylığı kesilecektir.
Boşanan kadın babasından ve eşinden maaş alabilir mi?
Boşanan kadın babasından ve eşinden maaş alabilir mi?

Dul aylığından sadece kadınlar değil erkeklerde yararlanmaktadır. Dul aylığının diğer adı ölüm aylığıdır. Bu aylıktan yararlanmak için eşlerden birisinin ölüm tarihinde evlilik akdi olmak zorundadır. Ayrıca Sigortalı olarak çalışan eşin 1800 gün prim ödemesi şartı da kriterlerden birisidir. Dul aylığı bağlanmasını talep eden taraf bunu SGK müdürlüğüne bir talep dilekçesi ile bildirmelidir.  başvurulması gerekir.

SSK Ölüm Aylığı Kimlere Bağlanır?


Ölüm Aylığına Hak Kazanmak için için en az 1800 gün pirim 4/1 (a) sigortalıları için de borçlanma süreleri hariç en az 5 yıldır sigortalı olmak ve 900 gün prim ödeme şartları bulunmaktadır. Böyle durumda olanlara ölüm aylığı bağlanabilmektedir.

Ölüm aylığı, ölen sigortalının erkek veya kadın fark etmez

a-) Eşine,

b-) Çocuklarına,

c-) Anne ve babasına bağlanan bir aylıktır.

Ölen Eşin Yakınına  Aylık Bağlanmasının Şartları Nelerdir?


Eşe aylık bağlanması için en önemli kriter ölüm tarihinde evlilik bağının olmasıdır. Bunun dışında ise Ölen sigortalının çocuklarına aylık bağlanabilmesi için bir takım ayrıntılar vardır. Çocukların yaşı eğitim durumları cinsiyetleri medeni halleri gibi bir takım farklılıklar ölüm aylığında önemli olan unsurlardır.

Çocuklardan 18 yaşını doldurana kadar alınan aylık,  lise ve dengi öğrenim görmesi halinde 20 yaşına kadar uzamaktadır. Eğer çocuk Yüksek öğrenim  okuyor ise  25 yaşını doldurana kadar aylık alacaktır. Bu durum erkek çocukları için geçerli bir uygulamadır. Kız çocukları için ise herhangi bir yaş veya eğitim kriteri bulunmamaktadır. Evlenmeleri halinde ortadan kalkan aylık boşanma ile tekrar alınabilmektedir. Bu konuda SGK dan detaylı bilgileri alabilirsiniz.

Boşanan kadın babasından ve eşinden maaş alabilir mi? konusunda hazırladığımız yazımızın sonuna geldik. Bu konuda sorularınızı yorum bölümünden yazarak cevap isteyebilirsiniz. SGK Borçlanma Yapan Memurlara Uyarı Maili Gönderdi konulu yazımızda Memurların önceki tarihlerde yaptıkları borçlanmalar ile ilgili detaylı yazıya ulaşabilirsiniz.

COMMENTS

Ad

Altın,4,Babil,17,Banka,68,Bitcoin,21,Borsa,3,Doğduğun Ev Kaderindir,14,Eğitim,22,Emlak,4,Hibe Destekleri,6,Kosgeb,6,Kredi,55,Kredi Kartı,24,Magazin,282,Para Kazanma,48,Ramo,10,Sefirin Kızı,8,Senet Kredisi,7,SGK,6,Şarkı Sözleri,3,Yemin,68,Zemheri,15,Zümrüdüanka,9,
ltr
item
Yemin : Boşanan kadın babasından ve eşinden maaş alabilir mi?
Boşanan kadın babasından ve eşinden maaş alabilir mi?
Boşanan kadın babasından ve eşinden maaş alabilir mi?
https://1.bp.blogspot.com/-P4QaSP_8_Q4/XaSqxHl0hUI/AAAAAAAAAPA/C8Sh37EY9_oLwZRVEKlpV2BOHQ8SUfYBgCLcBGAsYHQ/s640/bosanan-kadin-babasindan-ve-esinden-maas-alabilir-mi.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-P4QaSP_8_Q4/XaSqxHl0hUI/AAAAAAAAAPA/C8Sh37EY9_oLwZRVEKlpV2BOHQ8SUfYBgCLcBGAsYHQ/s72-c/bosanan-kadin-babasindan-ve-esinden-maas-alabilir-mi.jpg
Yemin
https://www.yemin.org/2019/10/bosanan-kadin-babasindan-ve-esinden-maas-alabilirmi.html
https://www.yemin.org/
https://www.yemin.org/
https://www.yemin.org/2019/10/bosanan-kadin-babasindan-ve-esinden-maas-alabilirmi.html
true
6126387525296930177
UTF-8
Yüklenen Tüm Yazılar Hiç Bir Mesaj bulunamadı Hepsini Gör Daha Fazla oku Cevap Cevabı İptal et Sil Ana Sayfa Ana Sayfa SAYFA SAYFA Hepsini gör TAVSİYE YAZI ETİKETLER ARŞİV ARAMA TÜM GÖNDERİLER İsteğinizle eşleşen Yayın bulunamadı Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pazar Pazertesi Salı Çarş Perş Cuma Cumartesi Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ock Şub Mart Nsn Mayıs Mys Hzr Agus Eylül ekm Ksm Arlk just now 1 Dakika önce $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Bir gün Önce $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Mac’li CMD + C) tuşlarına bası İçerik tablosu