Çek Nedir Nasıl Düzenlenir ve Kullanılır?

Çek Nedir Nasıl Düzenlenir ve Kullanılır? Çek para yerine geçen ve ödeme işlemlerinde büyük kolaylıklar sağlayan bir ödeme yöntemi olarak t...

Çek Nedir Nasıl Düzenlenir ve Kullanılır? Çek para yerine geçen ve ödeme işlemlerinde büyük kolaylıklar sağlayan bir ödeme yöntemi olarak tanımlanabilir. Ticaret ile uğraşanların zaman zaman kullandıkları çekin geçerli olabilmesi için bir takım kurallar vardır. Çekin düzenlenmesi ve kullanılması ile ilgili yazı içeriğinde detaylı bilgileri bulabilirsiniz. Bunun için öncelikle Çek Nedir Sorusunun yanıtı ile başlayalım.

Çek Nedir ?


Çek; hesap sahibinin üzerinde yazılı olan miktarın karşı tarafa ödenmesi talimatı taşıyan kıymetli bir evraktır. Çek Bankada Çek hesabı olan birisi tarafından düzenlenerek karşı tarafa verilen bir belgedir. Karşı taraf ise bu belge ile çeki günü geldiğinde ilgili bankadan parasını tahsil eder. Çek konusu oldukça geniş bir konudur. Çek ile ödeme yapan ticaret erbapları çek üzerine bir tarih yazarak ödemelerini bu günde bankadan almalarını söylemiş olurlar bir nevi. Yani nakit para taşıma derdinden kurtaran aynı zamanda vadeli alışveriş imkanı sağlayan bir araçtır. Çekin bir diğer özelliği ise el değiştirmesidir. Örneğin Çek karşılığında mal satımı yapan bir esnaf veya işletme bu çeki başka bir alanda yine mal almak amacı ile kullanabilmektedir.

 Çek Defteri Nedir ? Kimler Alabilir?


Çek Defteri birden çok çek sayfasını içinde barındıran ve banka tarafından uygun müşterilere kullanmak amacı ile tahsis edilen kıymetli evraktır. Çek Defterleri içinde bulunan çek yaprakları üzerinde banka bilgileri , bankanın Şube bilgileri, çek kişisi veya şirkete ait vergi numaraları ile hesap numarası bulunur. Konumuzun devamında Çek nasıl doldurulur? konusuna  detaylı olarak değineceğiz. Çek alabilmek için bazı kriterler bulunmaktadır. Çek defteri çıkartmak isteyenler bankalara müracaat edebilirler.

Hemen her banka çek defteri başvurusu kabul etmektedir. Çek defteri almak ve kullanmak istediğiniz bankaya bazı teminatlar da bulunmanız gerektiğini de unutmayınız. Bankalar çek defteri çıkartmak isteyen müşterilerinin finansal durumuna dikkat ederler. İş hayatında önemli bir yere sahip olan Çek defteri almak istiyorsanız tercih ettiğiniz banka şubesine Kimliğiniz ile müracaat edebilirsiniz. Tercih ettiğiniz banka müşterisi iseniz çek defteri almak biraz daha kolay olacaktır diye tahmin etmekteyiz. Banka sizden ayrıca günün koşullarına göre bir kç ufak evrak da isteyebilir. edevlet uygulamasından bankanın istediği sabıka kaydı ikamet belgesi gibi belgeleri kolayca ulaşmanız mümkündür. Bu belgelerin dışında banka sizden maddi bir teminat göstermenizi de isteyecektir.

Çek Defteri Almak İçin Ne Kadar Teminat Gerekir?


Çek defteri almak için bankalar vadesinde tahsil olmadığı durumlar için çek sahiplerinden teminat alırlar . Banka kanununa göre çek sayfası sayısı kadar ortalama 1200 TL civarında banka sizden teminat alarak bu parayı teminat olarak tutar. Bu paranın kazandığı faiz veya diğer repo gibi gelirler size aittir.

Teminatının Bloke Edilmesi Önlenebilir mi?
Müşteri ve banka ilişkileri açısından banka size tam olarak güvenir ise teminata bloke koymayabilir. Bunun için banka ile uzun bir zaman çalışmanız ve herhangi bıkıntı yaşamamanız gerekebilir.


Çek Nasıl Yazılır Nasıl Geçerli Olur


Çek Nedir Nasıl Düzenlenir ve Kullanılır? diye merak ediyorsanız eğer Çek aslında yazımı kolay kıymetli evraklar arasında yer almaktadır. Çekin geçerlilik kazanması için bir takım kurallara göre doldurulması ve imza altına alınması gerekmektedir. Çekin öncelikle resmi bir belge olması sebebi ile çekin orjinal olması en önemli unsurdur. Merkez Bankasının belirlediği kriterlere göre güvenlik önlemleri unsurları ile üretilmiş yani basılmış olması gerekmektedir. Üzerinde mutlak suret ile çek ibaresi olması gerekmektedir.

Çek üzerinde Banka adı hesabın bulunduğu banka şube bilgileri çeki düzenleyen kişinin hesap bilgileri gibi bilgiler yer almak zorundadır. Ayrıca Çek üzerinde yer alan düzenleme tarihinin de yazılması gerekmektedir. Çeki düzenleyen kişinin adı soyadı okunaklı bir şekilde ilgili haneye yazılmalıdır. İmza ve yazı çok önemlidir. İmza kaşesi veya parmak basmak sureti ile düzenlenen çekler geçersizdir. Çekin ödeneceği kişi adı çek üzerinde belirtilmiş olmak zorundadır. Eğer bu alan boş bırakılır ise çek kimin elinde ise çeki o tahsil edebilir. Yani çek hamiline düzenlenmiş olur.


Sahte Çek Nasıl Anlaşılır ? Çek Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz


Günümüzde sahte çek olayları oldukça fazladır. Çek ile alışveriş yapanların bu konuda duyarlı olmaları önem arz etmektedir. Sahte Çek ile yapılan dolandırıcılık olaylarında en çok uygulanan yöntemlerin başında çekin ikizinin yapılmasıdır. Yani güvenilir bir firmaya ait  orijinal çekin birebir kopyası yapılarak dolandırıcılık yapılması olayıdır. Burada dikkat edeceğiniz en önemli nokta çek ile tanımadığınız kişiler ile ticaret yapacak iseniz size resmi gönderilen ve teyit ettiğiniz çek ile ticaret sonrası aldığınız çekin aynı olmasına dikkat etmenizdir. Örneğin bir alışveriş için çek karşılığı anlaşma sağladınız. Size uzaktan resmi gönderilen çeki findex gibi sistemlerden sorguladığınız çek ile ilgili bir sıkıntı olmadığını anladınız ve ticareti gerçekleştirmek üzere anlaşma sağladığınızda resim ile aynı çeki alın. En çok dolandırıcılık bu aşamada gerçekleştirilmektedir.

Bir diğer konu ise karşılıksız çek olayıdır. Buda ticaret ve alışveriş yaptığınız firmalara olan güven ile alakalı bir durumdur. Çek ile alışveriş yaptığınızda ve çek arkasında ciro etme durumları olduğunda ciro edenin kimlik numarasını çek arkasına imzasının yanına yazdırın ve doğruluğunu teyit edin. İmza ve isim ve TC Numarasını kendisinin yazması da burada önemli olan bir konudur.


Elektronik Çek Nedir Nerelerde Kullanılır?


Dijital çağda artık kağıt yerine kullanılan Elektronik çek genellikle büyük firmalar tarafından kullanılan ve meblağları yüksek olan işlemler için kullanılan işletmeler arası  (eB2B) ile isimlendirilen e-ticarette kullanılır.  e-çeklerin de de kağı çek gibi banka sistemlerinde yer almalıdır. E-çek kullanımı banka kontrollünde bir işlemdir. Bu sebeple çok daha fazla  güvenlidir.

Çek cirolama nedir neden ve nasıl yapılır?


Yaptığımız ticaret veya alışveriş karşılığında müşteriden aldığımız  çeki bankaya vereceğimiz zaman çeki cirolamanız gerekir. Çekin arka yüzüne  firmanızın kaşesini basarak, yetkili imza ile imzalar mal ya da hizmet aldığınız firmaya verebiliriz. Bu işleme cirolama denir ve çek tutarı ciro ile tedarikçiye devredilmiş olur. Ciro ile çeki alan firma, çeki bankaya verecek ve vadesinde de tahsilatı bekleyecektir. Ödemeyi çeki ilk düzenleyen firma yapacak ve zincir şeklinde bu ödeme son firmanın hesabına geçecektir.

Çek Nedir Nasıl Düzenlenir ve Kullanılır? konusunda vereceğimiz örnekte bir mal satışı karşılığında 2 ay vadeli bir çek aldık. Bu çek direk bizim firmamıza adına ön yüzü doldurularak verilmiş bir çek olduğunu varsayalım. Bizde elimizdeki bu çeki iki ay bekletme yerine kendimize bir başka mal almak için kullanacağımız zaman çekin arka yüzünü ciro ederek malı alacağımız firmaya veririz. Arkasını ciro etmek bu çekin ödenmesi ben garantim altındadır demektir. Çeki eğer ilk kesen firma ödemez ise arkasını siz ciro ederek kullandığınız için ödeme borç size ait olmuş olacaktır.
Çek Nedir Nasıl Düzenlenir ve Kullanılır?
Çek Nedir Nasıl Düzenlenir ve Kullanılır?

Çek kırdırma/bozdurma/faktöring nedir neden ve nasıl yapılır?

Çek bozdurma deyimi bir çekin vadesinden önce tahsil edilmesi amacı ile ilgili kurumlara bu çeki satmak anlamı taşımaktadır. Tarihi gelmeyen bir çeki nakit ihtiyacınız için  faktöring firmalarına bu çeki vererek çek miktarından daha düşük oranda nakit para almanız demektir. Bunun için tabi sizden yüksek oranda komisyon alınacaktır. Bu işi şahıs olarak yapanlara tefeci denilmektedir. Tefecilik ülkemizde suçtur. Yani çek bozdurma işlemlerinizi resmi olarak bu işi yapan kurumlardan yaptırmalısınız.

Sahte Çek Olayından Polis Çağırıyor Ne Yapacağım ?


Sahte çek olayı ile ilgili güvenlik kuvvetleri ve savcılıklarca onlarca soruşturma yürütülmektedir. Eğer sahte bir çekte cironuz varsa soruşturma kapsamında şüpheli olarak ifadeniz alınacaktır. Sahte Çeki Bakaya tahsil amacı ile siz vermiş iseniz belkide bankada bulunduğunuz anda emniyet yetkilileri tarafından yakalanmanız da mümkündür. Sahte Çek arkasında ciro ve imzanız olmasa da bazen soruşturmalarda isminiz geçebilir. Çek alışveriş ortamında bulunmuş iseniz  tanık konumunda olabilirsiniz. Çek üzerinde imza ve cironuz olmasa bile çeki sizden aldıklarını söylemeleri de sizi dosya kapsamında şüpheli yapabilir. Muhtemelen savcılık veya güvenlik kuvvetleri tarafından çek ile ilgili ifadeniz ile birlikte imza yazı örnekleriniz alınarak resmi belgede sahtecilik suçundan soruşturma yürütülecektir hakkınızda.

Çek Nedir Nasıl Düzenlenir ve Kullanılır? konusunda hazırladığımız yazımızın sonuna geldik. Çek kıymetli evraklar arasında en çok kullanılan ve para yerine geçen belgedir. Bu yüzden de dikkatli olmak gerekmektedir. Çek ile ticaret yaparken oldukça uyanık olmanız gerekmektedir. Çek ile ticaret yaptığınız firmalar ile çeki ciro edenleri iyi tanımanız sizlerin yararına olacaktır. Kosgeb Makina Desteği Konulu Makalemizi Okumak için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz.

COMMENTS

Ad

Altın,4,Babil,16,Banka,68,Bitcoin,21,Borsa,3,Doğduğun Ev Kaderindir,13,Eğitim,22,Emlak,4,Hibe Destekleri,6,Kosgeb,6,Kredi,55,Kredi Kartı,24,Magazin,252,Para Kazanma,48,Ramo,8,Sefirin Kızı,8,Senet Kredisi,7,SGK,6,Şarkı Sözleri,1,Yemin,67,Zemheri,12,
ltr
item
Yemin : Çek Nedir Nasıl Düzenlenir ve Kullanılır?
Çek Nedir Nasıl Düzenlenir ve Kullanılır?
https://1.bp.blogspot.com/-wKkvEEXnDMw/XaNdGeMeVaI/AAAAAAAAAI4/CJmgAXcNeFkOyTH2wcblACL4svcfFBifgCLcBGAsYHQ/s640/cek-nedir-nasil-duzenlenir-ve-kullanilir.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-wKkvEEXnDMw/XaNdGeMeVaI/AAAAAAAAAI4/CJmgAXcNeFkOyTH2wcblACL4svcfFBifgCLcBGAsYHQ/s72-c/cek-nedir-nasil-duzenlenir-ve-kullanilir.jpg
Yemin
https://www.yemin.org/2019/10/cek-nedir-nasil-duzenlenir-ve-kullanilir.html
https://www.yemin.org/
https://www.yemin.org/
https://www.yemin.org/2019/10/cek-nedir-nasil-duzenlenir-ve-kullanilir.html
true
6126387525296930177
UTF-8
Yüklenen Tüm Yazılar Hiç Bir Mesaj bulunamadı Hepsini Gör Daha Fazla oku Cevap Cevabı İptal et Sil Ana Sayfa Ana Sayfa SAYFA SAYFA Hepsini gör TAVSİYE YAZI ETİKETLER ARŞİV ARAMA TÜM GÖNDERİLER İsteğinizle eşleşen Yayın bulunamadı Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pazar Pazertesi Salı Çarş Perş Cuma Cumartesi Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ock Şub Mart Nsn Mayıs Mys Hzr Agus Eylül ekm Ksm Arlk just now 1 Dakika önce $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Bir gün Önce $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Mac’li CMD + C) tuşlarına bası İçerik tablosu