2020 Yılında Devlet Destekli Konut Hesabı Nasıl Açılır

2020 Yılında Devlet Destekli Konut Hesabı Nasıl Açılır

Konut fiyatlarının her geçen gün yükseldiği ülkemizde konut sahibi olmak isteyenler için devlet birtakım destekler ve projeler sunuyor. Bu destekler içerisinde çok uygun fiyatlı ve ödeme kolaylıkla TOKİ projeleri ve devlet destekli konut hesabı, bu destekler içerisinde yer alıyor. Devlet destekli konut hesabı, Aile ve sosyal politikalar bakanlığının çalışmaları sonucu 2016 yılında resmi gazetede yayımlanan; “Konut Hesabı ve Devlet Katkısına Dair Yönetmelik” ile vatandaşlara devlet desteği imkanı sunuldu. Bu yazımızda sizlere Devlet Destekli Konut Hesabı Nasıl Açılır ? konusunda bilgiler vereceğiz.

2020 Yılında Devlet Destekli Konut Hesabı Nasıl Açılır


Bu destekten faydalanmak isteyenlerden bir takım koşullara uygun olmaları bekleniyor. Devlet desteği almak isteyenlerin;
• Türk vatandaşı olması
• 7 Nisan 2015 tarihi itibarıyla tamamı kendi adına kayıtlı konutu olmaması
• Konut hesabına düzenli olarak ödeme yapması
• Katkı alabilmek için başvuru yaptığı konut dışında tamamı kendi adına kayıtlı taşınmaz mal edinmemiş olması, gerekiyor.
Bu şartları taşıyan kişiler, herhangi bir bankanın devlet destekli konut hesabı hizmetine başvurarak, konut satın alırken devlet katkısı alabilirler.
Devlet destekli konut hesabında birikim yaparak tüm koşulları gerçekleştiren kişiler, konut alma tarihlerini takip eden 6 ay içerisinde gerekli tüm belgelerle birlikte bankalarına başvururlar. Banka ilgili bakanlıkla gerekli görüşmeleri yaparak devlet katkısını talep eder. Bakanlık, 10 iş günü içerisinde banka ile görüşerek devlet destekli konut hesabı sahibi olanlara gerekli ödemeleri gönderir. Bankalarda hesap sahiplerine aktarım yapar.

Devlet Destekli Konut Hesabı Nasıl Açılır
Devlet Destekli Konut Hesabı Nasıl Açılır

Devlet Destekli Konut Hesabı Alt Limiti Nedir


Devletin konut edindirme desteklerinden biri olan devlet destekli konut hesabından devlet katkısı alabilmek için belirlenen alt limit 250 lira, üst limit 2500 liradır. Hesap sahipleri, bir defaya mahsus olmak üzere hesaplarına 30000 liraya kadar para yatırabilir.


Çeşitli bankalara devlet destekli konut hesabı açtıran kişiler için hesaba ait ödemeler aylık ve üç aylık olarak yapılabilir. Aylık ödemelerde alt limit 388,17 liradır. Üst sınır ise 3.881.60 lira olarak belirlenmiştir. Üç aylık ödemelerde ise alt limit 1.164.51 lira, üst limit ise 11.644.80 liradır.


Devlet Destekli Konut Hesabına Devlet Katkısı Nasıl Olur


Gerekli şartları taşıyarak konut hesabı açtıran kişilerin devlet katkısı alabilmeleri için açtıkları hesaba minimum 3 yıl boyunca düzenli ödeme yapmaları gereklidir. Ödemelerini düzenli yapmayan kişilerin hesabı devlet katkısı hakkını kaybeder.
Yine konut alımında devlet katkısı alabilmek için konutun bazı özelliklere sahip olması gereklidir.
Devlet Katkısına Konu Olan Konutların Niteliği

Kişinin satın almak istediği konutun;
• Kat mülkiyeti ve tapusu olmalıdır.
• Kat irtifakı tapusu ya da yapı kullanım izni belgesi olmalıdır
• Konut nitelikli yapı kullanımına izin belgesi olmalıdır
Devre mülk gibi ürün gruplarına ise devlet katkı ödemez.
Konut Hesaplarına Devlet Katkı Oranları Ne Kadar
Devlet destekli konut hesabı olan kişiler, bu hesaplar için 36 ay ile 60 ay ve üzeri vadelerde ödeme süresi seçerler. 36 ay vadenin altında olanlar hesaplar devlet katkısı alamaz.
• 36-47 ay arası için devlet katkısı, hesaptaki birikim tutarının %15’i ve 20.184,33 lirayı geçemez
• 48-59 ay arası için devlet katkısı, hesaptaki birikim tutarının %18’i ve 21.736,98 lirayı geçemez
• 60 ay ve üzeri olanlar için devlet katkısı, hesaptaki birikim tutarının %25’idir ve 24.746,00 lirayı geçemez.
Bu oranlar 2019 yılına aittir. Her yıl Vergi Usul Kanunu uyarınca bu oranlar yeniden değerlendirilip artırılır.

Devlet Destekli Konut Hesabı Nasıl Açılır

Ülkemizdeki hemen hemen tüm bankalar devlet destekli konut hesabı imkanı sunuyor. Bu hesabı açtırmak için bankalara şahsen müracaat etmek gerekiyor. Mevduat bankaları ve katılım bankalarına bu hesap artırılabiliyor. Katılım bankaları hesaplara yıllık kar payı imkanı da sunuyor. Bloke Teminatlı Kredi Kartı Veren Bankalar hakkındaki yazımıza bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz. Devlet Destekli Konut Hesabı Nasıl Açılır konusunda yorumlarınızı bekliyoruz.

COMMENTS

Ad

Altın,4,Babil,17,Banka,68,Bitcoin,21,Borsa,3,Doğduğun Ev Kaderindir,14,Eğitim,22,Emlak,4,Hibe Destekleri,6,Kosgeb,6,Kredi,55,Kredi Kartı,24,Magazin,282,Para Kazanma,48,Ramo,10,Sefirin Kızı,8,Senet Kredisi,7,SGK,6,Şarkı Sözleri,3,Yemin,68,Zemheri,15,Zümrüdüanka,9,
ltr
item
Yemin : 2020 Yılında Devlet Destekli Konut Hesabı Nasıl Açılır
2020 Yılında Devlet Destekli Konut Hesabı Nasıl Açılır
2020 Yılında Devlet Destekli Konut Hesabı Nasıl Açılır
https://1.bp.blogspot.com/-WPxurhA5G3I/XaoA-HdSASI/AAAAAAAAAX8/ygeJTYt_7yUMvNAOCphPCFSC-MTzzdaigCLcBGAsYHQ/s640/devlet-destekli-konut-hesabi-nasil-acilir.png
https://1.bp.blogspot.com/-WPxurhA5G3I/XaoA-HdSASI/AAAAAAAAAX8/ygeJTYt_7yUMvNAOCphPCFSC-MTzzdaigCLcBGAsYHQ/s72-c/devlet-destekli-konut-hesabi-nasil-acilir.png
Yemin
https://www.yemin.org/2019/10/devlet-destekli-konut-hesabi-nasil-acilir.html
https://www.yemin.org/
https://www.yemin.org/
https://www.yemin.org/2019/10/devlet-destekli-konut-hesabi-nasil-acilir.html
true
6126387525296930177
UTF-8
Yüklenen Tüm Yazılar Hiç Bir Mesaj bulunamadı Hepsini Gör Daha Fazla oku Cevap Cevabı İptal et Sil Ana Sayfa Ana Sayfa SAYFA SAYFA Hepsini gör TAVSİYE YAZI ETİKETLER ARŞİV ARAMA TÜM GÖNDERİLER İsteğinizle eşleşen Yayın bulunamadı Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pazar Pazertesi Salı Çarş Perş Cuma Cumartesi Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ock Şub Mart Nsn Mayıs Mys Hzr Agus Eylül ekm Ksm Arlk just now 1 Dakika önce $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Bir gün Önce $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Mac’li CMD + C) tuşlarına bası İçerik tablosu