Sorunlu Kiracı En Kolay Nasıl Tahliye Edilir?

Sorunlu Kiracı En Kolay Nasıl Tahliye Edilir?

Ev sahibi ve kiracılar arasında zaman zaman bir takım sorunlar ortaya çıkmakta ve kira sözleşmeleri gereği tahliye işlemleri yoluna gidilmektedir. Bugün kaleme aldığımız yazımızda sizlere Sorunlu Kiracı En Kolay Nasıl Tahliye Edilir? konusu hakkında bilgiler vereceğiz. ülkemiz hem konut sahipleri açısından hemde kiracılar açısından geniş bir kitleye hitap ediyor. Günümüz koşullarında ev almak ve kendi evinde oturmak gerçekten zor durum.

Bu sebepler ile Türkiye'nin hemen her bölgesinde bir çok kiracı bulunmaktadır. Ev sahipleri evlerini zaman zaman kendileri kiracıları tanıyarak verdikleri gibi kimi zamanda bu işi yapan emlakçılar aracılığı ile vermektedirler. Emlakçılar aracılığı ile ev kiralamak biraz maliyetli olduğu için kiracılar tarafından tercih edilen bir uygulama değildir mecbur kalmadıkça. Ev sahipleri ile kiracılar arasındaki hukuki ilişkiyi belirleyici en temel belge kira kontratı veya sözleşmesidir.

Kira Kontratı Olmadan Sorunlu Kiracıyı Tahliye Etmek


Ev sahipleri yakınen tanımadıkları veya uzun süreli kiracısı olmayanlara genelde kira sözleşmesi yaparak evlerini teslim ederler. Kira Sözleşmelerinde evin kiralandığı tarihteki mevcut durumu, çalışan ve çalışmayan aksamları, kira miktarı, kiranın yıllık olarak artış miktarı ile en önemlisi kira sözleşmesinin kaç yıllık yapılacağı hususları yer almaktadır. Kira kontratı olmadan sorunlu kiracıyı tahliye etmek gerçekten zor bir durumdur. Hukuken bakıldığında kira kontratı olmayan bir kiracıyı tahliye etmek için elinde belge bulunmayan ev sahipleri zorlanmaktadır.

Kira kontratı yapılmadan evin kiraya verilmesi ev sahibi ile kiracının şifai beyanları doğrultusunda iyi niyet içinde yapılmaktadır. Kira kontratı hukuken yapılmak zorundadır. Çünkü birden fazla konutu olanlar ve kira geliri elde edenler bunun karşılığında devlete vergi vermek durumundadır. Bu vergi vb. durumlardan kurtulmak isteyen ev sahipleri zaman zaman bundan kurtulmak amacı ile kira sözleşmesi yapmaktan kaçınmaktadır. İşler kiracı ile kötüleştiğinde ve sorunlar vuku bulduğunda ise tahliye işlemleri için bir takım pürüzler yaşanmaktadır.

Sorunlu Kiracı En Kolay Nasıl Tahliye Edilir?


Ev sahiplerinin kendilere ait olan evlerde bir takım hakları olduğu kadar kiracılarında hakları yasalarımız ile korunmakta ve güvence altına alınmaktadır. Hayatın olağan akışı kavramı kapsamında ister kontratlı olsun ister olmasın hiç bir ev sahibi size belli bir süre vermeden evi tahliye etmenizi isteyemez. Bunun istisnaları vardır elbette. Kiracının kiraladığı ev ile ilgili adli olayların vuku bulması (fuhuş yaptırmak vb) veya ödemek zorunda olduğu kirayı ödememek, yada kiraladığı ev veya dükkana zarar verdiğinin ispatlanması gibi bir takım sebepler tahliye işlemlerine konu olabilir. Kiracılar ile komşuluk ilişkilerinin bozulması veya buna benzer sebepler ileri sürülerek kiracı tahliyesi yapmaya kalkışmak hem etik olmayan hemde hukuken geçerliliği bulunmayan bir yaklaşım olacaktır.

Sözleşme Tarihi Dolmaması
Kira sözleşmesinin tarihi dolmadan kiracıyı tahliye etmek veya bu yola başvurmak hukuken karşılığı olmayan bir durumdur. Bunun istisnaları ise konutun el değiştirmesi, mülk sahibinin ölmesi ve miras yolu ile konutun başka mirasçılara aktarılması sebepleri yer almaktadır. Kira kontrat süresi dolmadan kiracıya evi boşalt demek yanlış bir davranış olacaktır. Bu gibi durumların önüne geçilmek için kira kontratlarının karşılıklı olarak hazırlanması ve detaylara inilmesi gerekmektedir. Örneğin ev sahibi bir yıllık kiraya verdiği evi satsa bile kiracının bu süreden önce çıkartılmasının belli başlı şartlara bağlanması gibi ufak ayrıntılar belirtilebilir. Böylelikle evi satan ev sahibi sattığı kişiye benzer bir sözleşme ile içindeki kiracının şu zamana kadar oturacağı taahhüdünü vermesi sonucunu doğurur ki bu durumda kimse mağdur olmamış olur.

İhtarname Vermek

Sorunlu kiracının evden çıkartılmasını gerektiren sebepler vuku bulmuş ise kiracıya evi boşaltması konusunda ihtarname gönderilir. Bu ihtarnamenin noter aracılığı ile gönderilmesi gerekmektedir. ayrıca ihtarname ev sahibi tarafından kafasına göre gönderilmemelidir. Kiracının uymak zorunda olduğu bir takım yükümlülüklerin ihlal edilmiş olması gerekmektedir. Bu ihtarnamede kendisine yeni bir ev bulması için gereken sürenin ne kadar olduğu da yazılmalıdır. Böylelikle kiracının mağdur olmaması amaçlanır.

Tahliye Davası açmak

İlk maddede belirtilen ihtarname işlemi sonrasında sorunlu kiracı evi boşaltmamış ise ev sahibi tarafından tahliye davası açılmaktadır. Tahliye davası kira sözleşmesi süresi bittiğinde açılabileceği gibi sorunlu kiracı sebepleri ile de açılabilmektedir. Sözleşmesi sona eren kiracılar için davalar daha hızlı sonuçlanmaktadır. Tahliye davası açmadan önce kiracı ile yaşanan sıkıntıları , kiracının yükümlü olduğu ve yerine getirmediği hususların delillendirmesi ve mahkemeye sunulması gerekmektedir. Mahkemeye sorunlu kiracı ile ilgili olarak ne kadar çok delil sunar isek davanın lehe sonuçlanması o kadar hızlı olacaktır.
Sorunlu Kiracı En Kolay Nasıl Tahliye Edilir?
Sorunlu Kiracı En Kolay Nasıl Tahliye Edilir?

Tahliye Davası Nasıl Açılır?


Kira sözleşmesinden doğan bir takım sorunların giderilmesi amacı ile açılacak tahliye davalarına esas teşkil eden kanun  6570 sayılı kanundur. Bu kanun hükümleri ayrıca borçlar kanunu hükümleri ile birlikte değerlendirilmektedir. Tahliye davaları açılması öncesinde sorunun ne olduğu ve hangi sebep ile açılacağı konusu önem arz etmektedir.

1) Kira Sözleşmeleri Gereği 
Kira sözleşmeleri gereği açılan tahliye davaları bu türden davalardır. Ev sahibi davacı sıfatı ile kiracısının kira kontratından doğan sebepleri ihlali sebebi ile açtığı davalar bu tür davalardır.

2) İhtiyaç Sebebiyle Tahliye
İhtiyaç sebebi ile açılacak olan tahliye davalarında sözleşme süresi bitmesi veya kiralanan meskenin el değiştirmesi sebebi ile açılacak olan tahliye davası türleridir.

3) İnşaat Sebebi İle Tahliye 
Aynı şekilde kira sözleşmesi sona erdikten sonra kiralanan alanda yeni yapılacak olan inşaat, yıkım, vb. sebepler ile tahliye davası açmak mümkündür. Bu maddede yazılı ihtar gönderilmesine gerek olmasa da ihtar göndermek dava sürecini hızlandıracaktır.

Sorunlu Kiracı ile Anlaşma Yapmak


Anlattığımız yöntemler yöntemler dışında tavsiye edebileceğimiz bir diğer yöntem ise kiracı ile anlaşmak ve tahliye sebebini izah etmektir. İnsanlar konuşa konuşa anlaşırmış. Tahliye sebeplerini ve zorunluluğunu uygun bir dil ile kiracıya anlattığımızda belki mahkemelik olma aşamasına geçmeden kiracı kendi isteği ile tahliye işlemini gerçekleştirebilir. Bunun için tatlı bir dil ve üslup ile kiracının da halinden anlayarak ve en önemlisi empati yaparak anlaşmaya varmak en sağlıklı çözüm olacaktır.

Sorunlu Kiracı Nasıl Tahliye Edilir? konusunda hazırladığımız yazımızın burada sonuna geldik. Sorunlu kiracı ile başı dertte olanlar veya kendini beğenmiş ev sahipleri ile muzdarip olan kiracılar var ise sorularını yorum bölümünden sorabilirler.

Google Aramalar: Sorunlu Kiracı Nasıl Tahliye Edilir ? Evden Çıkmayan Kiracıyı Tahliye etmek? Kiracıya Tahliye davası açmak ve Tahliye davası nasıl açılır? konuları kapsar. Yaşımı Nasıl Büyütebilirim? konulu yazımız için bu bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

COMMENTS

Ad

Altın,4,Babil,17,Banka,68,Bitcoin,21,Borsa,3,Doğduğun Ev Kaderindir,13,Eğitim,22,Emlak,4,Hibe Destekleri,6,Kosgeb,6,Kredi,55,Kredi Kartı,24,Magazin,267,Para Kazanma,48,Ramo,9,Sefirin Kızı,8,Senet Kredisi,7,SGK,6,Şarkı Sözleri,2,Yemin,68,Zemheri,12,
ltr
item
Yemin : Sorunlu Kiracı En Kolay Nasıl Tahliye Edilir?
Sorunlu Kiracı En Kolay Nasıl Tahliye Edilir?
Sorunlu Kiracı En Kolay Nasıl Tahliye Edilir?
https://1.bp.blogspot.com/-7DTDKjV_vLM/XaYNRxuKcDI/AAAAAAAAAUA/kBUHET4rWRUn3S-4KmHqK_KbB89_rkvsACLcBGAsYHQ/s640/Sorunlu-Kirac%25C4%25B1-Nas%25C4%25B1l-Tahliye-Edilir.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-7DTDKjV_vLM/XaYNRxuKcDI/AAAAAAAAAUA/kBUHET4rWRUn3S-4KmHqK_KbB89_rkvsACLcBGAsYHQ/s72-c/Sorunlu-Kirac%25C4%25B1-Nas%25C4%25B1l-Tahliye-Edilir.jpg
Yemin
https://www.yemin.org/2019/10/sorunlu-kiraci-en-kolay-nasil-tahliye-edilir.html
https://www.yemin.org/
https://www.yemin.org/
https://www.yemin.org/2019/10/sorunlu-kiraci-en-kolay-nasil-tahliye-edilir.html
true
6126387525296930177
UTF-8
Yüklenen Tüm Yazılar Hiç Bir Mesaj bulunamadı Hepsini Gör Daha Fazla oku Cevap Cevabı İptal et Sil Ana Sayfa Ana Sayfa SAYFA SAYFA Hepsini gör TAVSİYE YAZI ETİKETLER ARŞİV ARAMA TÜM GÖNDERİLER İsteğinizle eşleşen Yayın bulunamadı Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pazar Pazertesi Salı Çarş Perş Cuma Cumartesi Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ock Şub Mart Nsn Mayıs Mys Hzr Agus Eylül ekm Ksm Arlk just now 1 Dakika önce $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Bir gün Önce $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Mac’li CMD + C) tuşlarına bası İçerik tablosu