2020 Bursluluk Sınavı Soru ve Cevapları Sınav Yorumları

Avatarayınlanan s
9888 11
2020 Bursluluk Sınavı Yorumları ve cevap anahtarı ile sınav sonucunun ne zaman açıklanacağı konusunda yazımızın devamında detaylı bilgileri bulabilirsiniz. Bursluluk sınavı bu sene Haziran’da yapılacak. Tek oturum şeklinde yapılacak olan sınava 5-6-7-8-9-10 ve 11. sınıf öğrencilerinin katıldığı Bursluluk sınavı diğer adıyla PYBS soru ve cevapları sınavdan hemen sonra sitemizde yerini alacaktır. Bursluluk sınavına bu sene sınav için başvurular Mart ayında alınmıştı.

Hangi Derslerden Soru Çıkacak ?

Bursluluk Sınavına katılmaya hak kazanan yani gelir durumu uygun olan öğrenciler Haziran ayında 120 dakikada 100 soru ile sınava katılacaklar. Öğrenciler çoktan seçmeli olarak 4 seçenekli sorulardan oluşan sınavda 5-6-7- ve 8. sınıf öğrencilerine  Türkçe 25 Matematik 25 Fen Bilgisi 25 ve Sosyal Bilgiler 25 olmak üzere toplamda 100 soru sorulacak. 5. sınıf öğrencilerinin ilk defa gireceği bursluluk sınavında ter dökerlerken velilerde dışarıda ter dökecek.

8. Sınıf ve Hazırlık Sınıfı öğrencilerine ise kendi müfredat programına uygun olarak hazırlanacak  Türkçe , Matematik , Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimler (T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi) konularından 25 er adet soru sorulacak.

9, 10 ve 11’inci Sınıfta okuyanlar ise  Türk Dili ve Edebiyatı 25 , Matematik 25 , Fen Bilimleri 25 (Fizik, Kimya ve Biyoloji) ve Sosyal Bilimler 25 (Tarih, Coğrafya ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi) alanlarından 100 soru ile bursluluk sınavını kazanmak için yarışacaklar.

Sınav Ne Zaman Yapılacak ?

Bursluluk sınavı giriş belgeleri okullar tarafından öğrencilere dağıtıldı. Sınav Türkiye saati ile belirlenen il ve okullarda 2020 Haziran ayında  Pazar günü saat: 10:00 da aynı anda başlayacak. Sınav yerini ve okulunuzu önceden görmeniz ve sınav saatinden en az yarım saat önce sınavın yapılacağı okulda hazır olmanız faydanıza olacaktır.

Sınavdan Kimler Yararlanabiliyor ?

Bursluluk sınavından resmi ve özel okullarda okuyanlar yararlanabilirken Açık Öğretim ortaokulu ve  lisesi öğrencileri yararlanamamaktadır.

Bursluluk Sınavı Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Bursluluk sınavı sonuçlarının Temmuz 2020 de açıklanacağı tahmin edilmektedir. Bu süreden önce resmi kurumlardan cevap anahtarları ve soru kitapçıkları yayınlanır ise sitemiz üzerinden kontrol ederek kaç netiniz olduğunu öğrenebilirsiniz.

2020 Yılı Bursluluk Sınavından Kaç Net Almak Gerekir ?

Bursluluk sınavı kolay olduğu kadar yarışı zor bir sınavdır. Sınav genelde 10 yanlış yapanların kazanabileceği bir sınav türüdür. Bu rakam net olmamakla beraber 3 aşağı beş yukarı değişmektedir. Bursluluk sınavında sorulan sorulardan yeteri kadar net yapar iseniz sınavı kazanarak devlet tarafından verilecek 250-300 TL arasında ki burs imkanından yararlanabilirsiniz. Bursluluk Sınavı 2019 Net Sayıları ve cevapları ile ilgili yorum bölümünden tartışmalara katılabilirsiniz.

Bursluluk Sınavı Soru ve Cevapları 

Bursluluk sınavı sonrası resmi olarak yayınlanması beklenen cevap anahtarı ile birlikte soru kitapçıkları sitemizde yerini alacaktır.

Bursluluk sınavında 3 Yanlış 1 Doğruyu götürüyor mu?

Evet Götürüyor.. Her test için yanlış cevap sayısının üçte biri, doğru cevap sayısından çıkarılarak geçerli cevaplara karşılık gelen ham puanlar bulunur. Böylece her aday için dört ayrı ham puan hesaplanır.

Sınav Sonuçları Ne Zaman Duyurulacak ?

İOKBS sonuçları 2020 yılında  http://www.meb.gov.tr ve http://odsgm.meb.gov.tr internet adreslerinde ilan edilecektir.

2020 Bursluluk Sınavını Kazandım Bursum Ne Zaman Başlayacak?

Bursluluk hakkı, sınavı kazanan öğrenciye ait evrakın e-Burs modülü üzerinden okul müdürlüğünün 30 Eylül 2020 tarihine kadar onaylamasından sonra 01 Ekim 2020 tarihi itibarıyla başlayacaktır.

2020 Bursluluk sınavına bu sene 5. sınıfa giden oğlum da ilk defa girecek. Pek fazla heyecanlı olmasa da zorlamamız ile son 5 yıl içinde çıkan soruların tamamını çözdü. 5-14 yanlış arasında çıktı bu sonuçlar genel olarak. Kazanacağına pek inanmıyor ve önemsemeden sınava katılıyor. Aslında 5 sınıfta bu sınavı kazanmış olsa lise bitene kadar 25-30 bin arası bir yardım alacak. Ama maalesef oyun daha ağır basıyor.

Oğlum Bursluluk Sınavına Nasıl Hazırladı ?

2 ay öncesinden geçmiş dönem sınavlarında çıkan sorular ile birlikte bursluluk sınavı ile ilgili 8-10 tane test çözdü. Bursluluk sınavı diğer ders sınavları sonrasına denk geldiği için aslında çok fazla çalışma imkanı bulamadı. Bunun dışında ise son gün bir kaç saat tüm defterlerini okuyarak sınava hazırlandı diyebilir. Bir kaç der yakın bir dostumuz tarafından matematik için ders aldı.

2020 Bursluluk Sınavı Soru ve Cevapları Sınav Yorumları
2020 Bursluluk Sınavı Soru ve Cevapları Sınav Yorumları

Bursluluk sınavı ile ilgili detaylı kılavuza bu linkten ulaşabilirsiniz.  Bursluluk sınavı ile ilgili yanlış ve doğrularınızı yorum bölümünden yazarak kaç net aldığınız konusunda fikir edinebilirsiniz. Herkes bu siteye 2019 bursluluk sınavında aklına gelen soruları ve cevapları yazabilir. 

İlgili Yazı

Pire İlaçlama

Gönderen - Nisan 14, 2021 0
En iyi garantili pire ilaçlama şirketleri 1. İstanbulilaclama.com 2. Altunilaclama.com Pire ilaçlama nasıl yapılır? Pire ilaçlama nasıl yapılır soruşunuzu şu şekilde…

  1. Avatar

    Kardeşim bursluluk sinavinda turkecen bir yanlış matematikten 3 yanlış 3 boş fenden 1 yanlış sosyalden 3 yanlış yapmış sizce kazanabilir mi ve taban puanları geçen seneye göre nasıl değişir

    Cevap
  2. Avatar

    Önceki Sınavlarda bu sonuçlar ile kazanıldığı da olmuş kaybedildiğinde o yüzden 2019 bursluluk sınavında soruların zorluk derecesi önemli olacaktır. Ama puanınız oldukça iyi tebrikler.

    Cevap

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir