3600 Ek Göstergenin Faydaları Nelerdir ?

Avatarayınlanan s
284 0
Devlet memurlarının merakla beklediği 3600 ek gösterge meselesi gündemdeki sıcak yerini korumaya devam ediyor. Devlet memurlarının maaş ve emeklilik ikramiyelerinde önemli bir yere sahip olan 3600 ek göstergeden yararlanmak isteyen memurlar bu konuda hükumetin vereceği kararı bekliyor. 3600 ek gösterge özellikle emeklilik zamanı yaklaşmış olan devlet memurlarını yakından ilgilendiren bir konu olmakla birlikte bir çok memur bu hakkın kendilerine tanınmasından sonra emeklilik hayali kurmaktadır. Emeklilik hakları üzerinde oldukça önemli bir yere sahip olan Ek gösterge meselesi ile ilgili yazımızın devamında detaylı bilgileri bulabilir 3600 Ek Göstergenin Faydaları Nelerdir ? konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

3600 Ek Göstergenin Faydaları Nelerdir

Memurlar maaşlarını hizmet sınıfları, unvanları, eğitim durumları ve kadro dereceleri gibi bir takım kıstaslara göre almaktadırlar. Bazı kamu personeli 3600 ek gösterge rakamından emekli olmaya hak kazanır iken bir takım meslek gruplarında yer alan kamu personeli ise bu haktan şimdilik yararlanamamaktadır. Hükumetin eylem planları arasında yer alan 3600 ek gösterge alacak memurlar belirlenmiştir. Bu memurlar ile ilgili önümüzdeki dönemlerde yapılacak çalışmalar ve kanun değişikliği ile 3600 ek göstergeden yararlanan memur sayısında önemli bir artış olması beklenmektedir.

3600 Ek Göstergenin Faydaları arasında emekli ikramiyesinde ki artış ve emekli maaşının fazlalaşması ilk göze çarpan unsurdur. Emeklilik yaşı gelenler veya geçenlerden bazıları 3600 gösterge hakkı verildiğinde emekli olmayı ciddi ciddi düşünecektir. Çünkü memurları işçilerden ayıran en büyük farklardan birisi de emekli ikramiye tazminatları ile aldıkları maaşlardır. İşçilerin tazminatları ve emekli maaşları emekli olduklarında çok fazla değer kaybetmez iken memurlarda bu durum maalesef böyle değildir.

3600 ek göstergenin en büyük faydası emekli maaşlarının artmasıdır. Emekli maaşlarının artmasının yanında emeklilik tazminatları da bununla doğru orantılı olarak bir miktar artmaktadır. Emeklilikte refah seviyesini arttıracak olan ve memur için çok önemli olan 3600 konusu gündemdeki yerini şimdilik korumaya devam ediyor.

, 3600 Ek Göstergenin Faydaları Nelerdir ?
3600 Ek Göstergenin Faydaları Nelerdir ?

Polisler İçin 3600 Ek Gösterge

Ülkemizde genel kolluk kuvvetleri olarak görev yapan Emniyet Teşkilatı mensupları için 3600 ek gösterge oranı oldukça önemlidir. Zira Emniyet Teşkilatında görev yapan her rütbedeki personelin çalışır iken aldıkları maaş emekli olduklarında yarı yarıya düşmektedir. Bunun ise en büyük sebebi Polislerin maaşındaki yan ödemelerdir. Fazla çalışma tazminatı vb. yan ödemeler ile görev yaptıkları süre zarfında aldıkları maaşa ek gelir kalemleri emekli olunca ortadan kalkmaktadır. 

Ortalama bir ifade ile 30 yılını dolduran ve eşi çalışmayan bir polis memurunu yazımız tarihinde 6000 TL maaş alıyor ise emekli olduğunda bu rakam 3000 TL civarına düşecektir. Polisler için ek gösterge burada devreye girecek bir faktördür. 3600 Ek gösterge alan bir memurun emekli maaşına 500-600 TL civarı katkı sağlaması beklendiği için memurların gözü kulağı kendilerine verilecek olan müjdeli haberdedir.

Hemşireler için 3600 Ek Gösterge

Sağlık Kuruluşlarında görev yapan hemşireler içinde 3600 Ek gösterge müjdesi gelmişti. Hemşireler eğitim durumlarına göre 3600 Ek gösterge aldıklarında emeklilik maaşlarında tıpkı güvenlik görevlileri gibi 500-600 TL arasında bir artış sağlanmış olacak. Sağlık sektöründe doktor maaşlarının yanında fedakar bir şekilde çalışan hemşirelerin de emekli olduklarında daha fazla maaş almaları için 3600 ek gösterge oranı oldukça önemli bir olaydır.

Öğretmenler İçin 3600 Ek Gösterge

Ülkemizde eğitim camiasının neferleri konumunda olan ve en çok memur bulunan alandır eğitim camiası. Her il ilçe büyük köylerde bulunan okullarda görev yapan fedakar öğretmenlerinde bekledikleri 3600 meselesi onlar içinde büyük bir öneme sahiptir. Öğretmenler görev yaptıkları süre içinde ek ders vb. konularda maaşlarını fazla almakta emekli olduklarında ise maaşları büyük ölçüde düşmektedir. Aynı şekilde hemşireler ve kolluk kuvvetleri gibi onlar içinde 3600 ek gösterge 500-600 TL arası emekli maaşlarında SGK tarafında artış sağlayacaktır.

Din Görevlileri için 3600 Ek Gösterge

Eylem planları içinde vaad edilen 3600 ek göstergeden yararlanacak olan meslek grupları arasında din görevlileri olan imamlarda bulunmakta. Onlar içinde benzer oranlarda emekli maaşlarında artış sağlayacak olan 3600 onlar içinde oldukça önemlidir.

3600 Ek Göstergenin Çalışana Zararı

Hangi memura sorarsanız sorun Ek gösterge için olumlu olarak görüş bildirecektir. Ek göstergenin 3000 rakamından 3600 rakamına artması demek çalışan memurlar için maaşlarında 30-50 TL arasında bir düşüş olacağı anlamı taşımaktadır. Bunun dışında 3600 ek göstergenin hiç bir zararı bulunmamaktadır.

3600 Ek Göstergeden Kimler Yararlanabilir

Bu konu devlet memurları kanununda açıkça belirtilmiştir aslında. Şimdilerde merak edilen konu ise hangi meslek grupları için kanun değişikliği yapılarak bu haktan yararlanacakları hususudur. 3600 Ek gösterge şartından yararlanmak için bir diğer merak edilen konu ise eğitim durumudur. Burada önemli olan ise kanunun nasıl çıkacağıdır. Eğer eğitim durumu baz alınır ise üniversite mezunları yararlanabilir bu uygulamadan. Ancak çıkacak olan 3600 ek gösterge kanununda meslek grupları ön planda olur ve buna uygun bir çalışma yapılır ise lise mezunları da bu uygulamadan yararlanabilir.

3600 Ek gösterge ile ilgili gelişmeler hakkında bankasikredisi.com olarak gerekli duyuru ve haberleri paylaşacağız. Seçim öncesi 3600 gösterge ile ilgili çalışma bekleyen memurların gözü kulağı hükumet yetkililerinin yapacağı açıklamalarda. Memurların kıdemine göre 3600 ek göstergeden alacakları emekli maaş ve emekli ikramiyeleri değişkenlik gösterdiğinden yorum bölümünden bu konuda sorularınızı sorabilirsiniz. Editörlerimiz sizlere bu konuda bilgileri verecektir. Memurların özlük hakları ile ilgili kanun metni için bu bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz. Son olarak Doğum Parası PTT Hesabına Ne Zaman Yatar? konusunda hazırladığımız yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

İlgili Yazı

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir