Araba Fiyatının Hepsine Kredi Veren Bankalar

Avatarayınlanan s
237 0
Araba Fiyatının Hepsine Kredi Veren Bankalar konusuna geçmeden önce hayalinizdeki aracın sıfır bir araç mı? yoksa ikinci el bir araç mı? olacağına karar vermelisiniz. Bildiğiniz gibi ülkemizdeki bankalar hem sıfır araçlara hemde ikinci el araçların bazılarına taşıt kredisi imkanı sağlamaktadır. İkinci el araçlarda yaş sınırlamaları olduğunun unutmamak gerekir. Yani alacağınız araç çok eski ise taşıt kredisi imkanlarından yararlanamazsınız. 
Genellikle bankalar 5 yıl veya 10 yıldan daha eski araçlar için taşıt kredisi vermemektedir. Alacağı aracın sıfır veya ikinci el olup olmadığına bakılmaksızın kimi zaman birikim yapmak kimi zamanda hayallerindeki araçlara kavuşmak isteyenler taşıt kredisi için bankalardan kredi limitlerini araştırmaktadırlar.

Araba Fiyatının Hepsine Kredi Veren Bankalar

Ülkemizde hemen her banka taşıt kredisi imkanı sunarken devletimiz tarafından  getirilen bir takım kısıtlamalar da bulunmaktadır. Bu kısıtlamaların başında alacağımız araç için kullanacağımız kredi limiti aracın bedelinin yüzde 75 ve yüzde 80’i oranında olması gerektiğidir. Örneğin 50 Bin liralık bir araç alacak iseniz ve taşıt kredisi kullanmak isterseniz banka size 37.500 TL tutarlı kredi verebilmektedir. Bu durum aracın tamamına kredi verilmesi durumuna engel olmaktadır. İlla ben aracımın tamamını kredi kullanarak ödemek istiyorum diyorsanız nasıl bir yol izlemelisiniz.
, Araba Fiyatının Hepsine Kredi Veren Bankalar
Araba Fiyatının Hepsine Kredi Veren Bankalar

Aracın Tamamına Kredi Almak 

1.Yol : Almak istediğiniz aracın bedelinin tamamı oranında tüketici kredisi kullanmaktır. Bu yöntem ile biraz fazla faiz ödeyebilirsiniz. Fazla faiz ödemenin dışında aslında tüketici veya ihtiyaç kredisi kullanarak aldığınız araç ile ilgili bankanın kısıtlamalarından da kurtulmak mümkündür. Taşıt Kredisi ile alınan arabalar banka tarafından kredi borcu bitene kadar rehinli olmakta ve bankanın tercihi doğrultusunda kasko yaptırılmaktadır. Bu sorunlardan tüketici kredisi kullanarak kurtulmanız mümkündür.Artık bankalar kredi notu yüksek olan müşterilerine 60 aya varan vadelerde oldukça yüksek tutarlarda kredi vermektedir.

2.Yol :Aracın tamamına taşıt kredisi almanın mümkün olmadığından bahsetmiştik. Eğer yastık altında birikmiş paranız veya hiç peşin paranız yok ise sıfır araba değilde belkide ikinci el taşıt almanız mümkün olabilir. Bulunduğunuz bölgelerde senet ile araba satışı yapan galeriler var ise bu galerilerden fiyat alabilirsiniz. Kullanacağınız taşıt kredisinin yeterli olmadığı durumlarda kalan tutarlar için galeriler ile anlaşarak araç almanız mümkün olabilir. Burada önemle hatırlatmakta fayda var senet ile veya başka yöntemler ile araba alımı yaparken oldukça dikkatli olmalısınız. Araç alacağınız firmalara ve ödeme durumunuza uygun borçlanınız.

Araba Fiyatının Hepsine Kredi Veren Bankalar konusunda hazırladığımız yazımızın burada sonuna geldik. Yazı içeriğinde de belirttiğimiz gibi taşıt kredileri arabanın tamamı için verilmemektedir. Alacağınız aracın fiyatı doğrultusunda tüketici kredisi kullanabilirsiniz. Yazımız tarihi itibari ile yaptığımız Halk Bankası internet sitesindeki faiz oranlarında Taşıt Kredisi ile Tüketici Kredisi arasında yüzde 1 oranında bir fark olduğunu gözlemledik.

Yani taşıt kredisi yerini banka kredi limitiniz ne kadar ise o kadar kredi kullanmak ve bu krediye uygun araba aramak mantıklı yöntem olarak görülmekte. Tabi en doğru karar sizin vereceğiniz karardır. Yazımız tavsiye değil bilgilendirme amaçlıdır. Kredi ile alınan konutu devretmek konuları hakkında merak ettikleriniz bu bağlantıda yer almaktadır. 

İlgili Yazı

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir