2020 Arıcılık Kredisi Veren Bankalar

Avatarayınlanan s
395 0
Ülkemizde tarımsal ve kırsal kalkınmayı hızlandırmak ve geliştirmek adına yapılan çalışmalar arasında, tarım ve hayvancılıkla ilgilenenler veya ilgilenmek isteyenler için çeşitli destek programları yer alıyor.  Arı ve bal üretimi ile ilgilenen kişilerin, araç, ekipman ve arı temini ile desteklenerek bu alanda çalışmalarını yürütmesine yardımcı olunur. Arıcılık kredisi alan kişiler, daha fazla arı ve arı kovanı sahibi olarak işlerini kısa sürede büyütüp çok daha fazla gelir elde edebilirler. 2020 Yılında Arıcılık Kredisi Veren Bankalar ve Faiz Oranları hakkında yazımızın devamında detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Faiz Oranları


Ülkemizde tarım ve hayvancılıkla ilgili pek çok proje ve destek programı yapan devlet kurumu ve banka bulunuyor. İlgililere değişen şartlarda arıcılık kredisi sağlayanların başında Ziraat Bankası yer alıyor. Ziraat Bankası’nın yanı sıra; Şekerbank, QNB Finansbank, Anadolubank ve Deniz Bank gibi kuruluşlar hayvan temini ve ekipman temini konularında kredi veriyor. Her birinde istenen belgeler zaman zaman değişiklik gösterebiliyor. Başvuru yapmak isteyenlerin doğrudan banka şubelerine giderek başvurularını şubelerden yapması gerekiyor. Arıcılık faaliyetiyle ilgilenerek kredi almak isteyenler, gerekli belgeler için şubelerden telefonla yardım alarak şubelerden arıcılık kreşi başvurusu yapabilirler.

QNB Finans Bank


Arıcılık ile uğraşmak isteyen veya hâlihazırda bu işle ilgilenenler için QNB Finans Bank’ın sunduğu arıcılık kredisinde kişilerin yatırım maliyetinin %75 i karşılanıyor. 48 aya kadar vade imkânı sunan banka, ödeme dönemlerini 6-12 aylık sürelerle belirleyebiliyor. Banka, başvuruda kimlik fotokopisi, arıcılık kimlik belgesi, alım satım tutanağı gibi belgeler istiyor.

Şekerbank 

Şekerbank’ın verdiği arıcılık kredisi Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği (TAB) ve buna bağlı faaliyet gösteren kişiler ile tüzel kişileri kapsıyor. Banka, arıcılık kredisi şartlarında; birlik üyesi olan arıcılar veya arıcılık faaliyetiyle 1 yıldan fazla süredir ilgilenen tüzel kişi ve tarımsal işletmelere kredi verdiğini belirtiyor.

Ziraat Bankası 


Çiftçilere yönelik tüm desteklerde her zaman ön planda olan Ziraat bankası, arı kredisi verirken; nüfus cüzdanı, çiftçi Belgesi, Tarımsal işletmesini tevsik edici kira kontratı gibi belgeler ve teminat talep ediyor. Bankanın hayvansal üretim kredileri kapsamında, arıcılık faaliyet alanında; ana arı, arı kolonisi, balmumu, çerçeve, petek, maske, körük gibi alet ve ekipman alımı destekleniyor.

Banka aynı zamanda arı üreticileri için arılı kovan, polen kapanlı yeni boş kovan, bal süzme makinesi alımı, polen kurutma ve temizleme makinesi alımı, makine ve ekipman bakım onarım giderleri gibi harcamaları da finanse edebiliyor.

Ziraat Bankası  verilen kredileri, sabit veya değişken faiz oranlarından belirleyebiliyor. Bankanın verdiği tarımsal kredi ve hayvan kredilerinde, sigortaya konu olabilecek hayvanlar, makine ve ekipmanların sigorta ettirilmesi zorunluluğu bulunuyor. 

2020 yılında Arıcılık Kredisi 


Birçok banka, arıcılık faaliyetiyle ilgili olarak verdiği kredileri arıcılık kredisi başlığında değerlendirirken, kimi banka şubeleri bu şekilde bir ayrım yapmıyor. Halk Bank, Deniz Bank, Vakıf Bankası gibi şirketler, tarımsal kredi veya hayvan kredileri başlığı altında, arıcılık faaliyetlerini destekleyen finansman desteği sunabiliyor.

, 2020 Arıcılık Kredisi Veren Bankalar
Arıcılık Kredisi  Faiz Oranları


Bu kredi yerine hayvansal krediler olarak anılan bu desteklerin içerisinde; arıcılıkla ilgili faaliyetlerin giderlerini düşürmek ve faaliyetin gelirini artırmak amacıyla makine ve ekipman alımı desteği yer alır.60 aya kadar varan vadelerle ve ödeme kolaylıkları ile sunulan bu tür destekler, çalışma koşulları zor olan tarım ve hayvancılık sektöründe çalışanların yüzünü güldürüyor. Şeker Bank Arıcılık Kredisi Detaylı Bilgiler için resmi site.

Kredi kuruluşları bu şekilde verdikleri kredilerin yanı sıra;Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafından (TKDK) yürütülmekte olan IPARD programı kapsamındaki projeler için de kredi desteği sağlıyor. Bu desteği sağlayan kurumlar hakkında güncel olarak hazırladığımı yazımızın burada sonuna geldik. Arıcılık işi ile ilgilenenler ve aracılık kredisi konusunda yaşadığı tecrübeleri okurlarla paylaşmak isteyenler yorum bölümünden yazabilirler. Kanatlı hayvanlardan olan Tavuk Besicileri için 2020 yılında Tavuk Kredisi hakkında bilgiler bu bağlantıda…

İlgili Yazı

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir