Avukatlık Yemini Nasıl Yapılır? Avukat Yemini

Avatarayınlanan s
483 0
, Avukatlık Yemini Nasıl Yapılır? Avukat Yemini
Avukatlık Yemini Nasıl Yapılır? Avukat Yemini 
Avukatlık Yemini Nasıl Yapılır? Avukat Yemini mesleğe yeni başlayan avukatlar tarafından hangi ilde görev yapacaklar ise o baro yönetim kurulu üyeleri önünde ettikleri yemindir. Mesleğe başlarken edilen bu yemin bir tutanağa bağlanarak avukatların özlük dosyalarında muhafaza edilmektedir. 
Hukuk devletinin bir gereği olarak iddia makamının karşısında müdafilik yapan avukatlar tıpkı hakim ve savcılar gibi yemin ederek mesleğe başlarlar. Ülkemizde özellikle kamu başta olmak üzere bir çok alanda yemin ederek göreve başlamak kanunen zorunlu bir uygulamadır. Hukukçuların yaptıkları görevler nedeni ile yemin ile göreve başlamaları da oldukça önemli bir kavramdır.

Avukatlık Yemini Nasıl Yapılır? Avukat Yemini 

Peki ülkemizde sayıları oldukça fazla olan ve hukuksal her alanda yardımlarını istediğimiz Avukatlar nasıl yemin ederler. 

 “Hukuka, ahlaka, mesleğin onuruna ve kurallarına uygun davranacağıma namusum ve vicdanım üzerine and içerim.”

Avukatlar hukuk içinde bir çok dalda hizmet göstermektedirler. Ceza avukatlığı, icra avukatlığı, hukuk avukatlığı, ticaret avukatlığı gibi avukatlar kendi uzmanlık alanlarında hizmet verdikleri gibi bu saydığımız alanların tümünde birden de hizmet verebilmektedirler. Avukatlar Ülkemizde bulunan hukuk fakültelerini bitirdikten sonra yaptıkları staj sonrası mesleği başlarlarken yemin ederler.  

İlgili Yazı

Yemin Süheyla Diziden Neden Ayrıldı?

Gönderen - Kasım 30, 2019 0
Yemin Cemre’nin annesi rolünü canlandıran Süheyla karakteri senaryo gereği diziden ölerek ayrıldı. Yemin dizisinde senaryo oldukça yavaş bir şekilde ilerlerken…

Yemin 165.Bölüm 17 Ocak Cuma Özeti

Gönderen - Ocak 16, 2020 0
Yemin 165.Bölüm 17 Ocak Cuma Özeti ve Yemin 165.bölüm dizi fragmanına yazımızın devamından ulaşabilirsiniz. Sevilerek izlenen hafta içi her gün…

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir