Babanın Borcu Yüzünden Çocuğa Haciz Gelir mi?

Avatarayınlanan s
582 0
Babanın Borcu Yüzünden Çocuğa Haciz Gelir Mi? Sorusu zaman zaman babası borç içinde iken vefat edenlerin merak ettiği konular arasındadır. Bu konuları merak eden kullanıcılar için bu gün kaleme aldığımız yazıda Babadan Çocuğa borç kaldığında haciz işlemleri uygulanıp uygulanmadığı üzerine olacaktır. Aile büyüklerinden kalan miraslar aslında borçları pek ilgilendirmemektedir. Ancak yine de aile üyeleri arasında özellikle ölüm olayları sonrasında geriye borç kalmış ise bu durum aile üyeleri tarafından endişe ile karşılanır ve araştırmaya konu olur.

Babanın Borcu Yüzünden Çocuğa Haciz Gelir mi?

Bizim kanunlarımızda borçlar sadece borçlunun kendisi ve varsa resmi olarak kefillerini ilgilendirir. Yani borçlu bir babanın borcundan dolayı arada bir kefillik durum yok ise asıl olarak çocukları ilgilendirmemektedir. Be sebepten ötürü Babanın Borcu Yüzünden Çocuğa Haciz Gelir mi? sorununun yanıtı hayırdır.Anne ve baba sağ iken bunların borcundan dolayı çocuklara haciz işlemi uygulanmaz. Anne ve babanın ölümü durumunda ise bunlara ait borçlar bakımından kanunlarımız miras hükümleri geçerli olmaktadır.

Anne Baba ve Çocuk Aynı Evde Oturuyorsa 

Aynı ikamette yaşayanlar açısından durum biraz farklı olabilir. Aile fertleri aynı evi paylaşıyor ise bu evdeki eşyalara haciz işlemi uygulanacaksa eşyaların fatura ve belgelerine göre işlemler tesis edilebilir. Yani çocuğa ait olduğu kanıtlanan eşyaların haciz memurları tarafından haczedilmesi usulden yanlış olacaktır. Örneğin çocuğa ait olan cep telefonu veya bilgisayarın faturası çocuğa ait ise bunun haczi mümkün olmayacaktır. Yeni kanunlar gereği bir takım zaruri eşyaların haczedilmesi artık pek mümkün değil zaten.

Anne ve Babanın Vefat Etmesi 

Borçlu anne ve babaların ölmeleri halinde bunlara ait olan borçlar tıpkı kalan miras gibi çocuklara geçmektedir. Burada kıstas ise çocuğa kalan miras oranında borcun geçmesi olacaktır. Tabi bu durumlarda reddi miras yolu ile aileden kalan mirasın istenmemesi yapılabilmektedir. Reddi miras sonrası aile üyelerin borçlarından sorumluluktan kurtulmak mümkündür. Miras Reddi ölenin hem borçlarından hemde alacaklarını reddetmek anlamı taşımaktadır. Mira Reddi hakkına sahip olanlar yasal veya kanunlar ile atanmış mirasçılarıdır.

Mirasın Reddi Nasıl Yapılır?

Sulh hukuk mahkemesine başvurulması gerekmektedir. Miras Reddi için yasal süre 3 aydır. Yani ölümün ve mirasın geçmesinden itibaren 3 ay içinde Miras Reddi için başvuruda bulunulmalıdır. Babanın Borcu Yüzünden Çocuğa Haciz Gelir mi? konusunda hazırladığımız yazımızın burada sonuna geldik. Yanlış Hesaba Yatan Para Nasıl Geri Alınır ? konusu için bağlantıyı ziyaret ediniz.
, Babanın Borcu Yüzünden Çocuğa Haciz Gelir mi?
Babanın Borcu Yüzünden Çocuğa Haciz Gelir mi?

İlgili Yazı

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir