, Banka ATM’si  Kartımı Yuttu, Ne Yapmalıyım? İşte Cevap

Banka ATM’si Kartımı Yuttu, Ne Yapmalıyım? İşte Cevap

Avatarayınlanan s
394 0

Banka ATM’si  Kartımı Yuttu, Ne Yapmalıyım? İşte Cevap 

ATM ler, bankaların müşterilerine kolaylık sağlayan ve zamandan kazandıran bir sistemi olarak çalışmaktadır. Banka müşterileri, ister mevduat hesap kartları olsun isterse kredi kartı olsun, bu kartlar aracılığı ile ATM lerden birçok işlemleri gerçekleştirebilmektedir.

Para ödeme, hesaba para yatırma, kişinin kendi hesabından bir başka hesaba para yatırması, harç ödemeleri, kredi kartı ödemeleri, fatura ödemeleri gibi daha birçok işlemlerin gerçekleştirildiği ATM lerde sorunlar yaşanabilmektedir. Bu sorunlardan bir tanesi de ATMnin banka kartı ya da kredi kartını yutması ya da el koymasıdır. Bu durumda ATM kartımı yuttu diyenler için neler yapılabileceği ve ATM’nin kartı neden yuttuğu hakkında bilgi vereceğiz.

ATM ler Neden Kartı Yutar?

ATMler, bankalara bağlı olarak çalışmaktadır ve her bankanın kendine ait bir ATMsi vardır. Bankalar, bazı durumlarda hem güvenlik gerekçesiyle hem de tehlike anlarında söz konusu kartları yutarlar. Ve bu durumda kalındığında, kişilerin yapabilecekleri tek şey; banka ile iletişime geçmektir. ATM ile uğraşıp kartı geriye almaya çalışmak boşuna bir uğraş olacaktır. ATM kartımı yuttu diyorsanız, büyük bir olasılık ile aşağıda sıralanmış sebeplerden dolayı bu olayı yaşamış olmalısınız:
  • Banka kartının ya da kredi kartının şifresinin ard arda 3 kez yanlış olarak girilmesi kartın yutulmasına sebep olur.
  • Yapılmayan ödemeler neticesinde, bankanın müşterinin borcundan dolayı kartın iptal edilmesi üzerine ATM kartı yutar.
  • Her kartın bir son kullanma tarihi olduğu için, son kullanma tarihi geçmiş olan kartların ATMye sokulması üzerine karta el konulur.
  • Söz konusu kart için yapılan çalıntı ya da kayıp ihbarı üzerine ATMye sokulan kart yutulur.
  • Banka müşterisinden kaynaklanmayan, ATMde yaşanan bir arıza nedeniyle kart yutulur.
  • Dolandırıcılık faaliyetleri kapsamında, kopya edilmiş kartlar ATMye sokulduğunda kart yutulur.
Tüm bu sebepler, kredi kartlarının ya da banka kartlarının yutulmasına sebep olmaktadır. Bu nedenle, ATMye sokulan kartın son kullanma tarihine dikkat edilmeli, emin olunmayan şifreler girilmemelidir.

ATM Kartı Yuttuğunda Yapılması Gerekenler

Kartın ATM tarafından yutulması ya da el konulması durumunda ilk yapılacak olan, eğer banka yakınında iseniz ve saatler mesai saatleri ise bankaya gidip, banka çalışanlarında konu hakkında bilgi verilmesidir. Bu bilgi aktarımının ardından, banka görevlileri gerekli incelemeleri yaptıktan sonra kartınızı size iade edecektir. Fakat kartı yutan ATM çevresinde ilgili banka şubesi yoksa ya da mesai saatleri içerisinde iseniz, yapılması gereken ilk şey; ATM önünden ayrılmamaktır. Bu sırada ilgili bankanın müşteri hizmetlerini arayarak konu hakkında bilgi vermektir.

Kart yutulma sebebi, eğer ATMnin teknik bir arızasından dolayı kaynaklanıyorsa ya da ard arda 3 kez yanlış şifre girilmesinden dolayı meydana gelmişse, banka çalışanları gerekli incelemeleri yapar ve kartı müşterisine geri iade eder. Fakat kart yutulma sebebi, ödenmeyen borçlar nedeni ile kartın iptal edilmesi, kartın son kullanma tarihinin dolması ve bezeri sebepler ise kartlar, müşterilerine hemen geri iade edilmez. Bu durumlar, işlem gerektiren durumlardır ve banka çalışanlarının yönlendirmesi ile sorunun çözümüne yönelik adımlar atılır.

, Banka ATM’si  Kartımı Yuttu, Ne Yapmalıyım? İşte Cevap
ATM Kartımı Yuttu, Ne Yapmalıyım?

ATM Kartı Yuttuğunda Bankacılık İşlemleri Nasıl Yürütülür?

ATM kartımı yuttu şimdi ne yapacağım, işlemlerimi nasıl halledeceğim diyorsunuz… Yapabileceğiniz şey; söz konusu bankanın ATMlerinin kartsız işlem bölümünü kullanmak olacaktır. Bu sekmeden işlem yapılabilmesi için bankadan gerekli olan kişisel bilgileri alabilirsiniz. Ayrıca, son yıllarda uygulamaya konulan ve kullanılmaya başlanan parmak izi okuyucu ya da QR okuyucu ile tıpkı kart ile işlem yapılıyormuş gibi işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Kapatılan Kredi Kartı Nasıl Açılır? konusunda hazırladığımız makale de ayrıntılı bilgiler yer almaktadır.

İlgili Yazı

Ziraat Bankası Ortak ATM’ler Hangileri 2020

Gönderen - Mart 22, 2020 0
Ziraat Bankası Ortak ATM’ler Hangileri 2020 Bankalar geçtiğimiz yıllarda birbirleri ile yaptıkları anlaşmalarda birbirlerinin hesaplarında para çekme işlemleri için anlaşmaya…

Kredi Kartı Nakit Çekime Neden Kapatılır?

Gönderen - Ekim 18, 2019 0
Kullanılmakta olan kredi kartlarının, nakit çekimine kapatılmasının, birçok nedeni bulunmaktadır. Borcun yasal süresi içerisinde ödenmemesi, yapılan yanlış işlemler nedeniyle kartın…

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Gönderen - Ekim 14, 2019 0
Kredi Kartları artık bizler için vazgeçilmez alışveriş araçlarıdır. Gün geçtikçe büyüyen bu alanda gelişi güzel yapılan harcamalar sonucunda zaman zaman…

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir