Banka Kredisi Çıkmamasının Sebepleri Nelerdir?

Avatarayınlanan s
270 0
Banka Kredisinin çıkmamasının nedeni bir den çok faktörden oluşabilir. Bankalar artık dijital çağda kredi kullanmak isteyenler ile ilgili bir çok veriye sahip kurumlardır. Bir kaç bilgisayar sorgusu ile kişilerin kredi kartı borçları, kredi notları ve karneleri daha önceden borç ödeme alışkanlıkları gibi bir çok veriye ulaşabilmektedirler.

Banka Kredisi Çıkmamasının Sebepleri Nelerdir?

Böyle olunca da bankaların kullandıkları programlar kredi kullanacaklara belirli kriterler karşılığı kredi kullanıp kullanamayacakları veya bu kredilerin miktarları hakkında bilgileri müşteri temsilcilerine verirler. Kredi çıkmama nedenleri olarak, birçok etkeni saymak mümkündür. Kredi çıkmaması durumunda neler yapılabilir veya Banka kredi çıkmamasının sebepleri nelerdir ? diye merak edenlerin yazımızın devamını okumalarını öneririz.

Kredi Neden Çıkmaz?  Sebepleri Nelerdir?

Kredi çıkmaması veya istediğimiz miktardan eksik çıkması durumu zaman zaman herkesin başına gelebilmektedir. Bu durumda önce kendi ekonomik ve banka durumlarımızı sorgulamamız gerekmektedir. Bankalarda hemen herkesin bir kredi notu ve puanı vardır. Bu not ve puanlarda bireylerin kredi çekme alışkanlıkları , taksitleri düzenli ödeme, erken kapatma , kredi kartı harcamaları, hatta bankalarda bulunan otomatik ödeme talimatları gibi bir çok etken kredi almamıza engel olmaktadır. Şimdi sizlere Banka Kredisinin Neden Çıkmaz alt başlıklar halinde açıklayalım.

Borç Durumu Krediye Engeldir

Kredi ihtiyacı olanların kredilerinin red edilmesi veya istenilen miktarların çıkmamasına neden olan hususlardan birisi borç durumumuzdur. Eğer gelirimizden daha fazla borcumuz varsa ve bu durum bankaların sistemlerinde görünüyorsa kredi almakta zorlanabiliriz. Bunu sadece kredi borcu olarak değerlendirmemek lazımdır. Aşırı derecede kredi kartı borçlarınız var ve geliriniz ise yetersiz ise banka size kredi vermek istemeyecektir. Her ne kadar borçlarınızı düzenli ödüyor olsanız da aşırı derecede borcunuz olduğunu banka sistemleri görüyor ise bu durum aleyhe olan bir durum olacaktır. Bankalara olan borç durumu krediye engeldir diyebiliriz.

Bankalar İle İlişkiniz

Bankalar ile olan ilişkiniz yani ödeme alışkanlıkları gibi sebepler kredi kullanmaya etki eden durumlardır. Çok geçmiş tarihlerde bankalar ile aranızda sorun yaşamış iseniz de zaman içinde düzenli ödeme alışkanlıkları ile bu durum sorun olmaktan çıkar. Kredi notu puanları  ile birlikte bankalar son yıllarda ki ödeme alışkanlıklarınızı baz alırlar.

Gelir Beyanı ve Maaş Durumu

Gelir beyanı ve maaş durumu ise kredi kullanımında önemli olan bir başka durumdur. Bankaların kredi verirken istedikleri belgelerin arasında ilk olarak gelir belgesi gelmektedir. Bunun sebebi ise alacağınız krediyi ödeme gücünüzün olup olmadığını kontrol etmek istemeleridir. Gelir belgesi ve aldığımız maaş miktarı kredi kullanımında önemli olan hususlardandır.

SGK’lı Çalışmıyor Olmak

Kredi kullanmak isteyen devlet memurları haricindeki kesim olan SGK veya eski adıyla SSK lılardan bankalar 3 ay çalıma şartı ararlar. Bazen bankalar az çalışma süreleri olan müşterilere kredi vermede sıkıntı çıkarabilirler. Herhangi bir işte çalışmıyorsanız ve bankaya herhangi bir gelir beyanı sunamıyorsanız eğer kredi almada zorluk çekmeniz olağan bir durumdur.

Kredi İçin Kefil Gerekmesi

Kredi kullananların başına nadir olsa da kefil sorunları çıkmaktadır. Hiçbir sorunu olmadığı halde kefil oldukları arkadaşlarının ödemelerde sıkıntılar yaşaması kefillere sirayet edecek olan hususlardandır. Bazende kefil ile kredi alabileceğimiz durumlarda kefilimizin bu şartları taşımaması kredi almamıza engel olan durum olarak karşımıza çıkar.

Kara Listede Olmak

Kredi çıkmamasının en büyü sebeplerinden birisi ise Bankaların Kara Liste diye tabir ettikleri listelerde olmaktır. Kara listeler genellikle 5 yıl veri tabanında kalırlar ve kredi kullanımında sıkıntı çıkaran en önemli unsurlardır. Kara listeye yeni girmiş birinin kredi kullanması oldukça zordur. Ancak geçmiş tarihlerde kara listeye girmiş ve o tarihten sonra düzenli ödemelere başlamış ise ve bu süreklilik arz ediyorsa zaman içinde bu durum düzelir.

Belgelerin Eksik Olması

Kredi Çıkmaması konusunda bir diğer etkende istenen evrakların eksik ve hatalı yada güncelliğini yitirmiş olmalarıdır. Banka Kredisi Çıkmayanlara evrak eksikliği sebebi söylenir ise evrakların tekrar düzenlenmesi bu sorunu ortadan kaldıracaktır. Kimliğimizdeki eski resim veya eski maaş bordro muz gibi evrak sebepleri ile kredi onaylanmaz ise bu durumları düzeltmeliyiz.

, Banka Kredisi Çıkmamasının Sebepleri Nelerdir?
Banka Kredisi Çıkmamasının Sebepleri Nelerdir?

Kredisi Onaylanmayanlar Neler Yapmalıdır?

Banka Kredisi Çıkmamasının Sebepleri Nelerdir? hakkında bilgiler verdiğimiz yazımıza bir kaç öneri ve yaşadığımız tecrübelerden yola çıkarak ipucu vererek yazımızı noktalayacağız. Kredi müracaatınız olumsuz olarak değerlendirilmiş ise öncelikle hemen paniğe kapılmamak gerekmektedir. Zira bankaların uygulamaları hepsinde aynı değildir. Kredi onaylanmadı ise çekeceğimiz kredi miktarını azaltarak vade sayısını yükseltin.

Bir başka bankaya bu şekilde müracaat ediniz. Sonuç alamaz iseniz birde aynı yöntemi kefilli olarak deneyiniz. Bazen kredi miktarları bankalara göre değişmektedir. A bankası 10 TL verirken B bankası 20 TL verebilir. Kredisi onaylanmayanlar Neler Yapmalıdır? diye soracak olursanız eğer ilerleyen dönemlerde ödemelerinizi düzenli yapmaya gayret edin.  Bazı bankalar artık SMS ile Kredi vermektedir.Bu bankalara ait bilgiler sitemizde yer almaktadır. Banka Kredi Borcu Ödenmezse Hapis Çıkar mı? konuları hakkında bilgilere bağlantıdan ulaşabilirsiniz.  

İlgili Yazı

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir