Bankada Unuttuğumuz Parayı Nasıl Geri Alırız?

Avatarayınlanan s
376 0
Zaman zaman banka hesaplarını değiştirmek durumunda kalmaktayız. Kimi zaman maaş aldığımız banka değişir kimi zamanda çalıştığımız bankaları bazı sebeplerden dolayı değiştiririz. Bankalarımızı değiştirdiğimizde daha önce çalıştığımız bankalarda paramız olup olmadığını bir süre sonra unutur gideriz. Bankada Unuttuğunuz Para Var mı? diye merak ediyorsanız eğer yazımızı okumanızı öneriyoruz.

Bankada Unuttuğumuz Parayı Nasıl Geri Alırız? 


Bankalarda unutulan paralar bir süre sonra Türkiye Bankalar Birliği tarafından  zaman aşımı kapsamına Tasarruf Mevduatı Sigorta fonuna devredilmektedir.  Bankalarda unuttuğumuz paraları sorgulamak için bizlere çeşitli tarihler ve zamanlarda imkanlar sunulmaktadır. Bankalarda unutulan paralar Türk Lirası cinsinden olabileceği gibi yabancı döviz cinsinden de olabilir.


, Bankada Unuttuğumuz Parayı Nasıl Geri Alırız?
Bankada Unuttuğumuz Parayı Nasıl Geri Alırız? 

Bankada unutulan Para  Sorgulaması Nasıl Yapılır?


Hemen hepimizin en azından bu sorgulamaları yapmamız lehimize olacak bir uygulamadır. Kredi Kayıt Bürosu tarafından hazırlanan https://zamanasimi.org/tbb adresinden gerekli sorgulamaları yapabilirsiniz. Bu sorgulama ile zaman aşımına uğramış olan hesaplarınız olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Bu sorgulama yöntemi ile paranızın miktarını değil sadece hesabınızın bulunup bulunmadığını öğrenebilirsiniz.


Yapacağınız sorgulama sonucu hesabınızın bulunduğu banka şubeleri var ise bu bankaların şubelerine ulaşarak unutulan hesabınızda ne kadar paa kaldığını öğrenebilirsiniz. Banka şubelerine giderken yanınızda resmi kimlik veya kimlik yerine geçen belgeler ile müracaat etmeniz gerekmektedir. Zaman aşımına uğrayan hesaplar için her sene bir tarihi belirlenerek bu tarih duyurulmaktadır.  Eğer açıklanan tarihten önce bu sorgulama ve müracaat işlemlerini yerine getirmez iseniz paranız zaman aşımına uğrayacaktır.


Bankada Para Unutanlara Haber Veriliyor mu?


Bankalarda para ve mevduat unutanlara bankalar tarafından haber verilmemektedir. Bu konuda sizler yukarıda açıkladığımız gibi öncelikle banka şubelerinizi öğrenerek bu bankalarda bulunan hesaplarınızı kontrol ettirmek olmalıdır. Her yıl küçümsenmeyecek kadar para ve mevduat zaman aşımına uğrayarak fona devredilmektedir. Bazıları küçük meblağları unuturken bazıları da büyük meblağlı paraları unutmaktadır. Genellikle miras veya veraset yolu ile intikal eden paralarda bankalarda zaman aşımına uğramaktadır. Güncel olarak duyurulan unutulan hesap sorgulamalarını yapabilirsiniz.


Zaman aşımına uğramış kıymetlerle ilgili listeler Şubat ayı başından itibaren 4 ay müddetle ilan edilmektedir.  31 Mayısa kadar listelerden isimlerimizi kontrol ederek var ise paramızı almak için ilgili banka şubesine gidip başvurabilirsiniz. Zaman aşımı sorgusunu bu adresten yapabilirsiniz.



Bankada Unuttuğunuz Para Var mı? Konusunda sizleri bilgilendirmek amacı ile hazırladığımız yazımızın burada sonuna geldik. Bir önceki yazımızda sizlere Ramazan Bayramı Kredi Kampanyaları hakkında bilgiler vermiştir. Yorum bölümünden zaman aşımına uğrayan paralar ile ilgili görüşlerinizi yazabilirsiniz.

İlgili Yazı

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir