Bitcoin Borsalarına Kimlik Vermek Güvenli mi?

Avatarayınlanan s
1545 0
Bitcoin sizlerinde bildiği gibi değerini gittikçe artırmaktadır. Şu sıralarda da değeri yaklaşık olarak 50.000 Türk Lirası civarındadır. Sizlerde Bitcoin işine girmek alım-satım yapmak istiyorsunuz ancak borsalarla kişisel bilgilerinizi paylaşmaktan çekiniyorsanız, bu makalede sizlere bu borsaların neler yapabileceğinden bahsettik. Bitcoin Borsalarına Kimlik Vermek Güvenli mi? konusunda merak ettiğiniz her şeyi bu yazı sonunda öğrenmiş olacaksınız.

Bitcoin Borsalarına Kimlik Vermek Güvenli mi?

Ülkemizde hizmet veren ve Bitcoin alıp satmanızı sağlayan diğer bir tabirle de yerel borsalar, sizlerden kimlik bilgilerinizi istemektedir. Bunun yanı sıra yurt dışı kaynaklı olan Bitcoin borsaları da sizlerden kimlik bilgilerinizi istemektedir. Bazı bitcoin borsaları ise bu kimlik bilgilerini sizlerin yapmış olduğu işlemler doğrultusunda istemektedir. Örneğin küçük boyutlu işlemler yaptığınız da bir kısım borsalar sizden sadece isim soy isim doğrulaması isteyebilir. Ancak yapmak istediğiniz işlem biraz daha büyüdüğünde ise cep telefonu, e-mail gibi ulaşım yolları istenmektedir. İşlem boyutu biraz daha büyüdüğünde de kimlik bilgileriniz istenmektedir.

Eğer borsa da çok büyük derece de alım-satımlar gerçekleştirirseniz de borsadan bir görevli sizleri doğrulamak ve işlemlerinizi gerçekleştirmek adına sizlerle Skype’tan canlı görüşme gerçekleştirmektedir. Borsalar yine sizlerden doğrulama olarak Kredi kartı bilgilerinizi, hesap özetlerini veya kredi kartında bulunan adres bilgilerinizi isteyebilir. Eğer bir borsa da işlem yapacaksanız dikkat etmeniz gereken bazı hususlar bunlardır.

Bazı borsalar ise bu işi oldukça sıkı tutmaktadır. Örneğin bir borsa ya 50.000 Dolar para yatıracaksınız, borsa sizden önce 3 aylık hesap özetinizi istiyor. Burada yaptıkları şey yatıracağınız 50.00 Doları nereden aldığınızı kontrol etmektir. İşlerini bu denli sıkı tutuyor ve gözden bir şey kaçmasına izin vermiyorlar. Bazı borsalar ise sizlerin Bitcoin aldıktan sonra ki hareketlerinizi bile izlemektedir. Bir borsa’dan Bitcoin aldınız ve bunu Bitcoin ile ödeme yapılabilen bir kumar sitesine aktardığınız da site sizlere bir uyarı metni göndermektedir. Metinde ise yaptığınızın yanlış olduğunu, Bitcoin’i kullanma yönünüzün borsa politikalarına tamamen aykırı olduğu ve bir daha bu davranışı tekrarlamanız durumunda da hesabınızın kapatılacağı gibi bilgiler yer almaktadır. Bu da Bitcoin aldığınız borsanın sizleri ufak çaplı da olsa takip ettiğine bir işarettir.

Bitcoin Borsalarına Kimlik Vermek Güvenli mi?
Bitcoin Borsalarına Kimlik Vermek Güvenli mi?

Bitcoin Borsaları Neden Kimlik İstiyor ?

Ülkemizde Bitcoin henüz yasal değildir. Ancak yasal olması ve günlük hayatta kullanılması yönünde ki çalışmalar hızla devam etmektedir. Bitcoin yasal olmadığı için faaliyetleri denetleyecek herhangi bir kurum veya kuruluşta bulunmamaktadır. Ülkemiz de hizmet veren Bitcoin borsaları da buna dikkat çekerek kendi denetleme merkezlerini oluşturmuş durumdadır. Bu aslında oldukça faydalı bir davranıştır. Alınan Bitcoin’in ne gibi yerlerde harcandığı bu denetim merkezleri tarafından ortaya çıkarılmaktadır.

Tabi bu durum ülkemizde diğer ülkelere göre daha yumuşak kalmaktadır. Dış borsalar hesabınızı kaybettiğinizde sizlerden onlarca şey istemektedir. Bunlardan bir kaç tanesi de kimliğinizi tutarak fotoğraf çekinmeniz, yapmış olduğunuz son 3 işleminin ayrıntıları, bu işlemi kime yaptığınız, ne zaman yaptığınız, kimlik bilgileriniz ve daha birçok hesap doğrulama da sizlerden istenmektedir. Bitcoin oldukça büyük bir piyasaya sahip durumdadır.

Bu şekilde olması da onu çok değerli kılmaktadır. Değeri yüksek olan bir şeyi herkes el üstünde tutmak için elinden gelen her şeyi yapmaktadır. Tıpkı Bitcoin de öyle değeri çok yüksek olduğu için borsalar ve benzeri yerler oldukça yüksek güvenlikten şartlarını geçtikten sonra Bitcoin’e ulaşmanıza izin vermektedir. Şu ana kadar üretilen Bitcoin sayısı 17 Milyon civarındadır. 21 Milyondan sonra üretilemeyecek olan Bitcoin’in fiyatı ve değeri önümüz de ki zamanlarda çok daha fazla artacak mı hep beraber göreceğiz. Bitcoin konusunda yazımız al sat niteliği taşımamaktadır.

Bitcoin Borsalarına Kimlik Vermek Güvenli mi? konusunda hazırladığımız yazımız burada sona erdi. Bitcoin borsalarında işlem yapmak ve cep telefonlarından bu işlemleri takip etmek isteyenler Cep Telefonları İçin Coin Uygulamaları konusundaki yazımızı inceleyebilirler.

İlgili Yazı

Ekran Kartı Kiralayarak Bitcoin Kazanmak

Gönderen - Ekim 25, 2019 0
İnsanların güvenini kazanmış bir para birimi olan Bitcoin ekran kartı ve işlemcilerden yararlanılarak yapılan madencilikten üretiliyor. Birazdan anlatacağım sistem de…

Pire İlaçlama

Gönderen - Nisan 14, 2021 0
En iyi garantili pire ilaçlama şirketleri 1. İstanbulilaclama.com 2. Altunilaclama.com Pire ilaçlama nasıl yapılır? Pire ilaçlama nasıl yapılır soruşunuzu şu şekilde…

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir