Bitcoin Fiyat Değişimini Kim Belirliyor?

Avatarayınlanan s
463 0
Bitcoin fiyatını kim belitliyor? Borsalar arası bitcoin fiyatı neden bu kadar farklı? Bu yazımız da inceleyeceğimiz olan bu konular kullanıcılar tarafından büyük bir merak uyandırmaktadır. Tek tek bütün açıklamaları ile değineceğimiz bu konu kullanıcıların işlerini kolaylaştıracak birkaç konuyu da içinde barındırmaktadır. İçin de bulundurduğu bu bilgiler ile artık kullanıcılar işlerini daha pratik ve hızlı bir şekilde gerçekleştireceğini düşünüyoruz. Bitcoin Fiyat Değişimini Kim Belirliyor? konusu ile ilgili detaylara yazının devamından ulaşabilirsiniz.

Bitcoin Fiyat Değişimini Kim Belirliyor?

Bitcoin fiyatını herhangi bir kurum veya banka belirlememek durumundadır. Günümüzde ki ekonomik sistem gibi ne kullanıcıların arz talep dengesi ile fiyatı şekillenmektedir. Yerel bitcoin borsalarına tl yükleyip bitcoin alabiliyorsunuz veya tam tersi şeklinde bitcoininizi bozdurma imkanınız bulunmaktadır. Bunu bu şekilde düşündüğümüzde ise bitcoinin fiyatını kimsenin veya bir kurumun belirlemediğini anlamış durumda oluyoruz.

Google bitcoin fiyatına bakmaya girdiğinizde karşınıza .eşitli değerler çıkmaktadır. Her borsadan farklı bir fiyat çıkmasının sebebi, borsayı kullanan kişilerin alış satış derinliği, insanların yaptığı hacim gibi her borsanın dinamiği farklı olduğu için her borsadan farklı bir fiyat çıkmaktadır.

Her borsanın kullanımına göre değişen bitcoin fiyatı, sabit olarak ortalama 7.000 $ gibi bir tutar olması lazımdır. Her borsanın dinamiği farklıdır. Kullanıcı kitlesi, alım satış derinliği, insanların yaptığı hacim değişmektedir. Bu sebeple de bitcoin fiyatı her borsa için değişmektedir.

Bitcoin Fiyatını Etkileyen Unsurlar

Örnek olarak bayramda bildiğiniz gibi bitcoin borsalarına para yüklemek sıkıntılı bir işlem halini almaktadır. Bankalar kapalı olduğu için tl yüklenemiyor. Bir tane bitcoin borsası bayramlarda da çalışıyor. O borsanın elemanı bayram tatiline gitmiş ve bayram tatilinde de çalışmaya devam ediyorlar. Normal bankalardan havale devam ettiği için bu borsa da çalışmasını sürdürmektedir.Diğer borsalarda para girişi olmadığı için insanlar bitcoinlerini satıyor ama onlara tl olarak geri dönüşü çok geç oluyor.

Tam tersi şeklinde düşünürsek bitcoin almak istiyor ama banka kapalı olduğu için istediği işlemi gerçekleştiremiyor. Bayramda da çalışan borsayı düşünürsek orada ki çalışanlar, oraya tl gönderdiniz de onaylayacak veya bitcoin gönderdiğinizde bozdurabilecek durumdadır. Bu sebepten dolayı da bayramda açık olan borsada para giriş çıkışı sağlanmış oluyor. Bu sayede oradaki bit coin fiyatı artmaktadır.Bir borsa da ne kadar çok işlem yapılırsa o borsada ki bitcoin fiyatı arz talep eğrisi yüzünden fiyatı yükselmek durumunda kalır.

Bir diğer sebep ise borsaların kendilerine aldığı komisyondur. Bazı borsalar sizden 10 lira komisyon alırken bazıları sizde 15 lira komisyon alıyor. Bu aradaki fiyat farkını ödemek istemeyen kullanıcılar.Az komisyon alan borsayı tercih etmek durumunda kalıyorlar. Bu sayede seçtikleri borsa daha fazla işlem yapmaya başlıyor ve bitcoin fiyatı o borsada artış gösteriyor. Burada dikkatli olunması gereken konu ise kullanılan borsanın güvenliğidir.

, Bitcoin Fiyat Değişimini Kim Belirliyor?
Bitcoin Fiyat Değişimini Kim Belirliyor?

Bitcoin Ayı ve Boğa Hareketleri

Az komisyon alan borsanın güvenirliliğini kontrol etmeden direk karar vermemek lazım. Eğer borsanın sadece komisyon ücretine göre tercihimizi az olandan yana kullanıp başka bir şeye dikkat etmez isek, güvenilir olmayan bir borsa ise o borsa da elimizde ki paradan da olma ihtimalimiz yükselir. Bu sebepten dolayı, komisyon ücretinden önce dikkat edilmesi gereken borsa özelliği güvenirliliği olmalıdır.

Bazı borsaların işlem hızı sebebi ile seçilmeme durumu da oluyor. Borsada yapılan bitcoin alış verişlerinde bazı borsalar 3 onay gerektirirken bazıları 5 onay ile işinizi halletmektedir. Daha hızlı bir işlem arayan kullanıcılar az onay gerektiren borsayı tercih ediyorlar. Bu tercih sayesinde, tercih edilen borsada bitcoin fiyatı yükseliyor. Tercih edilmeyen bitcoin borsasında ise az bir düşüş görülebiliyor. Bitcoin Fiyat Değişimini Kim Belirliyor? konusunda hazırlanan yazının burada sonuna geldik. En Çok Tercih Edilen Altcoinler hangileri diye merak ediyorsanız bu bağlantıyı takip edebilirsiniz.

İlgili Yazı

Bitcoin Gold Nedir? Nasıl Üretilir?

Gönderen - Ekim 26, 2019 0
Dünyanın en büyük sanal para birimi olan Bitcoin etkisini gittikçe artırmaktadır. Sürekli yükselişte olan Bitcoin şu ana kadar yatırımcılarının yüzlerini…

Ekran Kartı Kiralayarak Bitcoin Kazanmak

Gönderen - Ekim 25, 2019 0
İnsanların güvenini kazanmış bir para birimi olan Bitcoin ekran kartı ve işlemcilerden yararlanılarak yapılan madencilikten üretiliyor. Birazdan anlatacağım sistem de…

Bitcoin ile Steamden Oyun Satın Alma

Gönderen - Ekim 26, 2019 0
Bitcoin ile Steamden Oyun Satın Alma konusu pc oyuncuları tarafından oldukça merak edilen konular arasındadır. Yeni çıkan oyunların bir çoğu…

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir