Bitcoin Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Avatarayınlanan s
488 0
Bitcoin Hakkında Bilinmesi Gerekenler konusunda hazırladığımız bu yazımızda bitcoin hakkında merak ettiğiniz tüm soruların yanıtlarını bulabilirsiniz. Çağımızın dijital para birimleri arasında en değerli olan Bitcoin cüzdanları, bitcoin değeri hakkındaki gelişmeler, gizlilik gibi konularda detaylar yazımızın devamında.

Bitcoin Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bitcoin cüzdanınız cebinizdeki cüzdan kadar değerlidir. Bitcoin de bir para türü olduğu için Bitcoin cüzdanınızı da cebinizde taşıdığınız cüzdan kadar güvende tutmalısınız. Sokaktaki gaspçılar size fark ettirmeden cüzdanınızı alabileceği gibi internette gaspçılar da Bitcoin cüzdanınızı size fark ettirmeden boşaltabilir. Bitcoin cüzdanınız korumanız için birkaç yol vardır fakat koruma altına aldığınızı sandığınızda aslında cüzdanınızı çaldırmış olabilirsiniz. Dikkatli olun.

Bitcoin değeri sürekli değişir

Altın, Euro, Dolar ya da diğer para birimleri nasıl sürekli değer kazanıp değer kaybediyorsa, Bitcoin’de aynı şekilde değer kazanıp değer kaybetmektedir. Bundan birkaç yıl önce 400 dolar olan Bitcoin, günümüzde 4 bin doları geçmiştir. Hızla yükselmesi değer kaybetmeyeceği anlamına gelmez. Bitcoin’i sadece alışveriş işlemlerinde kullanıyorsanız hesabınıza aktarıldıktan sonra yerel para biriminize çevirmenizde fayda vardır.

Bitcoin ödemesini geri alamazsınız

Bitcoin ile ödeme yaptığınız zaman ödemeyi geri çekemezsiniz. Sadece Bitcoin’in aktarıldığı kişi size geri yollayabilir.  Bu yüzden transfer yaparken çok dikkatli olmanız gereklidir. Aksi halde çok ciddi kayıplara uğrayabilirsiniz. Güncel Kripto Para Piyasası 

Gizliliğinizi korumalısınız

Bitcoin gizliliğini korumak çaba göstermeniz gerekiyor. Bitcoin işlemleri halka açık depolanır ve kalıcı bir şekilde ağda yerini alır. Yani bütün Bitcoin işlemleri ve bakiyeler herkes tarafından görüntülenebilir. Bir satın alma veya diğer durumlarda açıklanan isimler dışında sadece işlem adresleri görüleceğinden kullanıcının kimlik bilgileri gizli kalmaya devam eder. Bu, Bitcoin adreslerinin niçin yalnızca bir defa kullanılması gerektiğinin sebeplerinden birisidir.
, Bitcoin Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Bitcoin Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bitcoin halen deneysel bir para birimidir

Şu anda yoğun ilgiden dolayı çok yüksek değerlere ulaşmış olabilir. Hatta büyük şirketler bile aralarındaki ödemeleri Bitcoin ile yapıyor olabilir. Fakat Bitcoin halen gelişim aşamasında olan deneysel sanal para birimidir. Kullanımı arttıkça deneyselliği azalmış olsa bile daha önceden denenmemiş fikirlere dayanıyor ve gelecekte ne olacağını tahmin edemezsiniz.

Bitcoin üretmek isterken zarara uğrayabilirsiniz


Bilindiği gibi gerekli yazılımlar ve bilgisayar sayesinde Bitcoin üretilebiliyor. Yüksek miktarda Bitcoin kazmak için iyi kalitede ekran kartlarınız ve işlemcimiz olması gereklidir. Bu donanımlara sahip olduktan sonra gerekli yazılımlar ile BTC çıkartmaya başlayabilirsiniz. Fakat bilgisayar donanımınız yüksek kalitede olduğu için tükettiği elektrikte fazla olacaktır. Bazı durumlarda kazdığımız coin elektrik faturasını ödemeye bile yetmeyebilir ve zarara uğramış olabilirsiniz.

Eğer yüksek kalitede donanımınız olmadan bu işe şahsi bilgisayarınız ile girecekseniz yine dikkatli olmakta fayda var. Çünkü BTC kazma işi uzun bir işlem olduğunda dolayı bilgisayarınızın sürekli çalışması lazım. Ayrıca çalışan programlar bilgisayarınızı yoracağı için ekran kartınızda ve işlemciniz de bir ısınma söz konusu olacaktır. Bu durumda bilgisayarınız aşırı derece ısınacağı için işlemcinin veya ekran kartınız yanarak zarar görebilir. Çıkardığınız BTC’ler zararınızı karşılayamayabilir.

Yatırım yapacaksanız dikkat


Az öncede belirttiğimiz gibi BTC sabit olmayan bir para birimidir. Örneğin 1BTC’nin fiyatı kısa süre içinde %175 arttığı gibiyine kısa süre içinde %175 azalabilir. Eğer BTC yatırımı yapacaksanız ve alt coinlere yatırım yaparak başlayabilirsiniz. Örneğin iş başta wawer coin satın alabilirsiniz ya da kazabilirsiniz. Kazdığımız coinleri Exchange sitelerinde rahatlıkla BTC’ye dönüştürebilirsiniz ya da satın aldığınız alt coinlerin değerlenmesi bekleyerek, yükseldiği zaman satarak BTC alabilirsiniz.

Fakat alt coin alırken dikkatli olmanız gereklidir. Çünkü alt coinlerde Bitcoin gibi deneysel sanal para birimidir. Aldığınız alt coinden ilk gün %100 kar yaparken diğer gün %200 zarara uğrayabilirsiniz. Bu yüzden alt coin alırken iyi bir araştırma yapmanız gereklidir. Yeni çıkan alt coinlerden biraz daha uzak durabilir Exchange sitelerinde yer almış alt coin türlerini tercih edebilirsiniz. Çünkü alt coinlerin Exchange sitelerinde yer alması için bir talep olması gereklidir. Bu sitelerde bulunanlar en çok talep olan coinlerdir ve satması kolaydır. Buralarda yer almayan coinlerden aldığınız zaman sahip olduğunuz coin değer kaybettiği zaman zarara uğrayabilir satacak birilerini bulamayabilirsiniz.Bitcoin Hakkında Bilinmesi Gerekenler konulu yazımız burada sona erdi. Bitcoin ile ATM den Para Çekmek konusunda ki yazıya bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

İlgili Yazı

Bitcoin ile Steamden Oyun Satın Alma

Gönderen - Ekim 26, 2019 0
Bitcoin ile Steamden Oyun Satın Alma konusu pc oyuncuları tarafından oldukça merak edilen konular arasındadır. Yeni çıkan oyunların bir çoğu…

En Çok Tercih Edilen Altcoinler

Gönderen - Ekim 26, 2019 0
En Çok Tercih Edilen Altcoinler – En Doğru Altcoin Yatırımları -En Çok Kazandıran Alt Coinler Hangileri -Altcoin Tavsiyeleri Konularını İçerir.…

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir