Bitcoin Nedir? Yükselecek mi Düşecek Mi ?

Avatarayınlanan s
513 0
21.Yüzyılda belkide en çok konuşulan konular arasında geliyor sanal paralar. Sanal paraların ilk atası tabir edilen ve hala koruduğu işlem hacmi ile de adından sıkça söz ettiren Bitcoin Nedir? Yükselecek mi Düşecek Mi ?gibi sorular insanların merak ettiği konulardandır. Bu yazımızda sizlere Bitcoin gerçeğini yalın ve sade bir anlaşılır dil ile anlatmaya çalışacağız.Bu konuda çok karmaşık ve bilinmeyen ifadeler yerine daha sade ifadeler kullanacağız.

Bitcoin Nedir ?

Bitcoin deyimi ile insanlar artık yakından ilgilenir oldular. Bitcoin dijital ortamda elde edilen ve dijital olarak kullanılan bir para birimi olarak isimlendirilmektedir. Bir çok dijital para birimi arasında ilk olma özelli ile bu alanda mevcut fiyatı en fazla olan da Bitcoin dir. Bir para birimi olarak bazı ülkelerde kabul edilen Bitcoin artık günümüzde hemen her ülkede kullanılmaya başlayan alımı ve satımı yapılan, kendisine has borsalarda alınıp satılabilen, ülkelerin aldığı kararlar ve gelişmeler ışığında değer kazanan veya değer yitiren bir dijital para birimidir. Bitcoin herhangi bir merkeze bağlı olmadığından Ülkelerin kontrolü altında değildir. Yani anlayacağınız Liderler ,Başkanlar , Merkez Bankaları veya kurumlar bu paraya yön veremezler. Bitcoin Nedir? Yükselecek mi Düşecek Mi ? Detaylar yazının devamında.
, Bitcoin Nedir? Yükselecek mi Düşecek Mi ?
Bitcoin Nedir? Yükselecek mi Düşecek Mi ?

Bitcoin Bir takım matematik işlemleri sonucunda şifrelerin kırılması ile ortaya çıkan ve o ağda kalan sayısal ifadedir. Yani basit bir ifade ile Bitcoin karmaşık şifrelerin güçlü işlemcili bilgisayarlar aracılığı ile kırılması sonucu elde edilen sanal miktardır. Oluşturulan sistemde şifreler her seferinde daha zor kırılmaktadır. Sistemin mantığı bir önceki şifreli blokun kırılmasından sonraki blokun şifresinin kırılması zorlaşmaktadır.İlk başlarda bilgisayarların işlemcilerinin birleşmesi ile kırılan bu şifreler artık bu iş için üretilen özel işlemciler  vasıtası ile yapılmaktadır.

Bitcoin’i kim Buldu İlk Nerede Kullandı

Satoshi Nakamoto isimli bilgisayar yazılımcısı ve geliştiricisi aynı zamanda bir takım matematik işlem ve  kanıtlara dayalı olarak ilk sanal ödeme sistemi olan Bitcoin fikrini bulmuştur. Şimdilerde hemen her platformda konuşulan Sanal ve Kripto Paraların ilkidir.Bitcoin sana para birimin ilk olarak pizza alışverişinde kullanıldığı ifade edilmektedir.

Bitcoin Nasıl Üretilir ?

Bitcoin ilk başlarda evlerde hepimizin kullandığı bilgisayarların işlemcilerin gücünün birleştirilmesi sonucu ortaya çıkmakta iken şimdilerde bu işlem biraz zor. Bitcoin üretim işine Bitcoin madenciliği ismi verilir.Kazma fikrinden oryata çıkan madencilik deyiminde ağda üretilen şifrelere herkesin işlemci gücü oranında kazılarak sonuca ulaşılmasıdır. Sonuçta bir blokta şifrenin kırılması ile ortaya çıkan Bitcoin o şifrenin kırılmasında emeği olan işlemci güçlerine katkıları ölçüsünde  dağıtılır. Oluşturulan bu ağda işlemler o kadar güvenilirdir ki sistem aynı zamanda bir ödeme yöntemi haline gelir.Kısacası Bitcoin madenciliği bir altın arama işi değildir.Matematiksel işlemlerin yapılması ile ortaya çıkan sana miktarların fiyatlamasıdır.Burada oluşturulan bu matematik işlemleri herkes tarafından görülebilmektedir. Açık kaynak kodlu bir sistem olması sistemin yapması gerekenleri yapıp yapmadığını kontrol etmek içindir.

Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Bitcoin madenciliği yapmak istiyorsanız eğer sizlere önerim elektrik üretimi ve fiyatları ucuz olan soğuk bir bölge seçmeniz olacaktır. Zira ilk başlarda Türkiye koşullarında Dijital Para Madenciliği yapmak mantıklı iken şimdilerde ise bu maliyet kısmında çok mantıklı değildir. İlk zamanlarda normal bir bilgisayar işlemcisi ile ağda bulunan bir grup ile birlikte bu üretim yapılır iken şimdilerde Bitmander denilen ve bu iş için özel üretilen cihazlar gerekmektedir. Bu cihazların hemen hepsinin ortak özelliği işlemcilerini son güçlerde kullanmasıdır.Buda Elektriği en üst seviyede tüketmek anlamı taşıyor. Yapılan birçok hesapta kişisel olarak bitcoin üretmenin ülkemizde çok fazla karlı olmadığını gösteriyor. Ayrıca üretilen bu özel donanımlar çok aşırı ısındıkları için zaman içinde arızalanmalarıda kaçınılmaz oluyor. Soğuk ülkelerde elektrik ücretlerinin düşük olduğu yerlerde sistemler kurularak bitcoin madenciliği yapılmaktadır.

Bitcoin Üretimi Ne Zaman Bitecek?

Bitcoin yapısı itibari ile toplam olarak 21 Milyon üretilmek üzre tasarlanmış bir sistemdir. 2017 yılında ağda bulunan 16 Milyon Bitcoin üretilmiş ve fiyatlanmıştır. Her ne kadar güçlü işlemcili cihazlar ile üretilmeye devam edilse de sona doğru geldikçe şifrelerin kırılma dereceleri artık iyice zorlaşmıştır. Zor olmasının yanında bu ağ kurulurken teknolojik gelişmelerde düşünülmüş ve her yıl çıkacak bitcoin için belli bir limit getirilmiş ve tamamının bir kerede çözülmesinin önüne geçilmiştir. Yani her yıl ne kadar bitcoin üretileceği önceden belirlenmiştir. Tahminlere göre 2033 yılına kadar Bitcoin üretilmeye devam edecek gibi görünüyor. Toplam 21 Milyon Bitcoin Üretildiğinde artık bu ağda üretim işi tamamlanmış olacak. Piyasada adını duyurduğu 2009 yılından 2013 yılına kadar yaklaşık olarak 10 Milyon Bitcoin üretilerek piyasada dolanmaya başlamıştır. Bu tarihten sonra ise yavaşlama eğilimi göstererek belli bir aranda üretim devam etmektedir.

Bitcoin Ne Kadar Yükselecek?

Makalemizin belkide en çok merak edilen kısmı bu olsa gerek.Yaşadığımız yerlerde artık berberlerden tutunda küçük esnafın bile Bitcoin alıp sattığını duyarsınız. Hal böyle olunca Merkezi Kuruluşların kontrol edemediği bu para biriminin önümüzdeki süreçte ne kadar olacağı merak konusu. Geçtiğimiz yıllara oldukça fazla yükselen bu para dijital para biriminin sonunu hemen herkes merak ediyor. Bitcoin piyasada kullanılmaya başlandığı yıllar itibari ile sürekli olarak yükseliş trendinde olmuş bir sanal paradır.

Grafikten de anlaşılacağı üzere bu ilk sanal para birimi yükselişine  2013 yılında başlamış ve zirvesini de 2017 yılında görmüştür.13850 Dolar civarında gördüğü zirve sonrası 3400 USD civarına kadar gerilemiştir. Bitcoin fiyatlanmasında en büyük etken ise ülkelerin siyasi otoritelerinin bu para birimine karşı aldığı önlem ve tutumlardır.Zira bazı ülkeler gelişen çağda bu para birimine karşı olumlu bakarlarken bazı ülkeler ise kontrol edilemeyen bu sistemde kara para aklama ve bu tarz olayların kontrolünün zor olması sebebi ile karşı çıkmaktadırlar.
Bitcoin ile içli dışlı olanlar ise bitcoin üretimi sonrası ne kadar değeri olacağı konusundadır.Şimdilik Bitcoin hala üretilmeye devam etmektedir.Bölünmediğini var-sayarsak ve piyasada  Milyon Bitcoin dolaştığını düşünür isek nasıl bir fiyatlanma olacağı gerçekten merak konusu bir durum. Elinde yüksek miktarlarda Bitcoin bulunduranların bu piyasaya şekil vereceği ani bitcoin satış ve alışlarla yön vereceği düşünülüyor.

Bitcoin Nereden Alınıp Satılır

Bitcoin alarak yatırım yapmak isteyenler için bir çok altarnatif bulunmaktadır.Yurt içinde ve Yurt dışında sanal para birimleri ile ilgili borsaya benzer platformlar bulunmaktadır.Buralarda alınıp satılan Bitcoin buralarda fiyatlanır.ynı hisse senetlerinde olduğu gibi alıp olduğunda artan satım olduğunda azalan bir tutum sergiler.Yurt Dışında kullanılan sitelerden örnek vermek gerekir ise https://cex.io/tr/ isimli site oldukça fazla müşterisi olan bir platformdur.Ülkemizde ise Bitcoin ve diğer dijital para birimleri alıp satmak isterseniz https://www.btcturk.com/ ve  https://www.paribu.com gibi siteler listede ilk sıralarda yer almaktadır.Bu sitelerden Bitcoin alıp satmak tamamı ile sizlerin bileceği iştir.

Bitcoin ile ilgili çeşitli öngörüler yer almaktadır.Sizlere tavsiyemiz kimsenin öngörüleri ile hareket etmemeniz olacaktır.Bitcoin Üretimi Ne Zaman Bitecek? Bitcoin Ne Kadar Yükselecek? konularında hazırladığımız yazımızın sonuna geldik.Yazımız içeriğinde belirtiğimiz konularda kesinlikle al veya sat tavsiyeleri bulunmamaktadır. Bitcoin Konusunda Merak ettiğiniz ve Sormak İstediğiniz konularda Yorum Bölümünden yardım alabilirsiniz.Sanal paraları bir kenara bırakıp ben gerçek paraya bakarım borsa nasıl oynanır  bunu öğret diyenlerin ilgili makalemizi ve  yazımızı da okumanızı öneririz.

İlgili Yazı

Yatırım İçin Bitcoin Alınır mı?

Gönderen - Ekim 26, 2019 0
İlerleyen zamanla birlikte insanların alışkanlıkları değiştiği gibi para biriktirme ve harcama stilleride değişmektedir. Tarihi devirlerin en başında takas usulü ile…
, Bitcoin ve Ripple Balinaları Harekete Geçti!

Bitcoin ve Ripple Balinaları Harekete Geçti!

Gönderen - Nisan 30, 2020 0
Son 24 saat içerisinde, BTC balinaları 209.4 milyon dolar değerinde toplam 26.018 Bitcoin’i başka cüzdanlara aktardı. Diğer bir taraftan piyasa değeri bakımından en büyük…

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir