Borsa Nasıl Oynanır Nasıl Yatırım Yapılır?

Avatarayınlanan s
330 0
Dijital çağda yeni neslin borsa yatırımı konusunda eski insanlara göre bilgilerinin fazladır. Çünkü artık hemen tüm bankalar cep telefonumuzun içinde. Bu makalemizde sizlere Borsa Nasıl Oynanır Nasıl Yatırım Yapılır? konusunda detaylı bilgiler vereceğiz. Öncelikle belirtelim ki Borsada yatırım yapmak için bir çok yöntem bulunmaktadır.Aracı Kurumlar ve Bankaların Yatırım Departmanları bunların başında gelmektedir.Sizlere yalın bir dille kendi tecrübelerimizle borsada yatırım nasıl yapılır anlatacağız.İstanbul Menkul Kıymetler Borsasında İşlem halka açık işlem gören Anonim Şirketlerine ait hisse senetleri alınıp satılır.Halka açık hisse senetlerinin Borsada alınıp satılması için Şirketlerin hisselerinin burada yer alması gerekmektedir.Bu konuda çok fazla detaya girmek konuyu biraz dağıtır diye düşünmekteyiz.

Borsada Yatırım Yapmak İçin Ne Lazım?

Borsada hisse senedi almak ve satmak için yapılması gereken öncelikle bir aracı kurum veya bankadan yatırım hesabı açtırmaktır. Yatırım hesabı açtırmak için bir takım hazırlanan sözleşmelere imza atmak gerektiğinden bankaya veya aracı kuruma müracaat etmek gerekmektedir. Yatırım hesabı açtırdıktan sonra ise bankaların İnternet site veya uygulamaları aracılığı ile çok rahat bir şekilde hisse senedi işlemleri yapabilirsiniz. X bankasından veya aracı kurumdan yatırım hesabı açtırdığınızı varsayarak yazımıza devam ediyoruz.

Borsada Hangi Şirketler Yer Almaktadır?

Borsa İstanbul’a müracaat eden ve şartları kabul edilen şirketler hisselerini burada halka açık olarak alıp satarlar. Şirketler kendi belirledikleri oranlardaki hisse miktarlarını halka açarlar. Hisse fiyatları ilk halka arz olunduğunda şirketin değeri ile fiyatlanır ve işlem görmeye başlar. Borsada şirketler değerlerine göre İMKB 30 ,İMKB 100 kağıtları gibi ifadeler de ayrılırlar. Risk grubu az olan ve değerleri yüksek olan şirketler ilk 30 kağıt arasında yer alır.Örnek vermek gerekir ise banka kağıtları, THY gibi büyük holdingler ilk 30 kağıt arasında yer alır. İşlem hacmi yüksek olan bu büyük şirket hisseleri borsanın geneline etki eder ve genel çıkış ve inişlerde büyük bir etkendir. Örnek vermek gerekir ise banka kağıtlarındaki aşırı dalgalanma borsanın genelinde bir dalgalanma yaratabilir. Kısacası borsa yükselir iken güçlü şirket kağıtları yükselir tam tersi durumda ise düşer.

Borsada İşlem Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli ?

Borsada işlem yapmaya başladığınızda borsanın açılış kapanış saatlerinden tutunda şirketlerin hangi tahtalarda işlem gördüğüne kadar bir çok kriteri dikkatle takip etmeniz gerekebilir. Bunun dışında şirketlerin bilanço dönemleri ve temettü durumları, sermaye arttırımları gibi kriterleri takip etmelisiniz. Borsada işlem yapmaya yeni başladı iseniz bu konularda yatırım danışmanlarından yardım alarak işlemlerinizi yapabilirsiniz. Borsada işlem yapmak artık tamamı ile dijital platformlardan yapıldığından bilgisayar akıllı telefon veya tabletten banka işlemleri yapabiliyor olmanız yatırım hesabı ve borsa ekranlarını kullanabiliyor olmalısınız.

  • Borsada Yatırım yaparken satış işlemleri sonrasında paranız iki gün süre ile bloke de kalır.
  • Borsa kapalı olduğu tatil günlerinde ve işlem saati dışında alım satım yapamazsınız.
  • Borsa hafta içi sabah saat 10:00 da açılır.Saat:09:50 de ilk emirler toplanarak hisseler fiyatlanır.
  • Borsada Anlık Al Sat Yapmayı düşünüyorsanız eğer borsa ekranını her daim takip etmeniz gerekecektir.
  • Zaman zaman Şirketlerin Kamuyu Aydınlatma Platformuna gönderdikleri haberleri takip etmeniz gerekecektir.
Borsada İşlem yaparken aklımıza kısaca gelen bir kaç hususu sizlere yukarıda anlatmaya çalıştık. Geniş bir konu olduğu için elimizden geldiğince yalın ve sade bir ifade kullanmak için özet geçiyoruz.

Borsada Uzun Vade mi Yok sa Kısa Vade mi Yatırım Yapmalıyız?

Belkide en can alıcı soru bu olsa gerek. Borsada yatırım yapmak isteyenler kısa vadede mi yoksa uzun vadede mi daha çok para kazanacağını merak ederler. Bu durum sizin borsa tecrübeniz, vaktiniz, bilginiz ve risk değerlendirmeleriniz ile doğru orantılı bir durumdur. Zira yatırım tavsiyesi olmamakla birlikte kısa vadede al sat  yapmak için ekonomi konusunda bilgi birikim gerektiğini söyleyebiliriz. Borsa ile yeni tanışmışsanız eğer çevrenizden size tüyolar gelecektir. Herkes kendi hissesinin çıkacağını uçacağını veya duyduğu bilgileri sizlerle paylaşacaktır.Bu konuda hiç bir görüş ve önerinin sizin yatırımınızı etkilemesine müsaade etmemeniz en doğru seçenek olacaktır.

Borsada Uzun Vade de Alınabilecek Hisseler Neler

Borsada uzun vadede yatırım yapmak istiyor iseniz öncelikle derin bir araştırma yapmanızı öneriyoruz. Araştırmaya Borsada İşlem gören ilk 30 şirketten başlamak da uzun vade yatırım için mantıklı olabilir. Hisse Senedi alıp uzun vade beklemek istiyorsanız eğer değerli tabir edilen banka veya köklü şirket hisselerini incelemek işinizi kolaylaştıracaktır. Hisse senetlerinin son 5 yıllık grafiklerini inceleyerek araştırmaya başlayabilirsiniz.Ülkelerin teknoloji , savunma sanayi gibi konjonktür durumları dikkatle izlenmeli. Ülkenin ekonomik durumu, para piyasaları, faizler, bankaların kredi faiz oranları gibi bir çok etkeni bir arada değerlendirerek en doğru seçimi kendiniz yapmalısınız. Yatırım tavsiyesi olmamakla beraber uzun vadeli hisse senedi yatırımlarında köklü şirketler tercihiniz olabilir.Uzun vadeli işlem yapanların piyasayı anlık takip etmelerine gerek yoktur.

, Borsa Nasıl Oynanır Nasıl Yatırım Yapılır?
Borsa Nasıl Oynanır Nasıl Yatırım Yapılır?

Borsada Kısa Vadede Alınabilecek Hisseler Neler

Borsada kısa vadede hisse alım satımı için alınacak hisse senetleri için araştırmanızın dozunu arttırmanız gerekecek. Çünkü kısa vadede alım satım yapmak uzun vadeye göre daha riskli olacaktır. Kısa vadeli hisse senedi almak için hissenin uzun süredir yükseliş yapmadığını gözlemlemek tek başına yeterli olmayacaktır. Hissenin çıkış trendine girdiği anı da yakalamanız gerekecektir. Kısa vadede işlem yapılan hisseler genellikle orta büyüklükte işlem gören şirketler ile küçük şirketlerdir. Bunun bir kıstası yoktur tabi ancak ilk 30 hisse arasında yer alan bir şirketin günde yüzde 15 değer kazanması çok olağan bir olay değildir. Bunun yanında sığ hisseler diye tabir edilen hisselerin kısa vade ve zamanlarda yüzdelik kazançları bir hayli fazladır. Kazancın fazla olduğu yerde kayıplarda bir o kadar doğru orantılıdır. Ani ve çok yükselen bir hisse senedi ani ve hızlı düşüş gösterebilir.Tüm bu riskleri bir bütün olarak değerlendirmek size kalmış.

Borsada Kar Payı Veren Şirketler Hangileridir?

Bir diğer bahsedeceğimiz konu ise işlem gören şirketlerin dönemsel olarak elde etikleri kardan yatırımcılarına kar payı vermeleridir. Genelde büyük şirketlerin yaptığı bu uygulamada şirket kazancından belirlenen miktarlar hisse sahiplerine kar payı olarak ödenir. Bazende Şirketler Bedelli ve Bedelsiz Sermaye arttırımlarına giderek şirketlerine para girişi sağlarlar. Bedelli olarak sermaye arttırımında hisseniz oranında belirlenen fiyattan hisse almanız için size teklifte bulunurlar. Bedelsiz sermaye arttırımında hisse bedel ödemeden hisse miktarınız artar ancak hisse senedinin değeri de bununla paralel olarak düşer. Her iki şekilde de şirket sermayesini artırmayı amaçlar. Bundaki amaç ise şirketlerin yeni yapacakları yatırımlar veya mali durumlarını güçlendirmektir. Borsada Kar Payı Veren Şirketleri Kamuyu Aydınlatma Platformu gibi sitelerden araştırabilirsiniz. Bunun dışında şirketlerin yıllık bilançoları ve geçmiş dönemde verdiği Kar Payları da öğrenilebilir.

Borsa Nasıl Oynanır Nasıl Yatırım Yapılır? Konusunda dilimiz döndüğünce sizlere bilgi verdiğimiz yazımızın burada sonuna geldik. Senetle Kredi Nasıl Alınır konulu yazımız için bağlantıyı takip edebilirsiniz. Borsa Nasıl Oynanır? Konusunda yorum alanından öğrenmek istediklerinizi yazabilirsiniz. Uzman Editörlerimiz sizlere en kısa sürede yanıt verecektir.

İlgili Yazı

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir