2020 Bursluluk Sınavı Ne Zaman Yapılacak?

Avatarayınlanan s
339 0
Her yıl  5, 6, 7, 8, 9, hazırlık sınıfı, 10 ve 11’inci sınıflarda okuyan öğrencilerden şartları tutanların girmeye hak kazandığı İOKBS bursluluk sınavı 2020 yılında 25 Nisan 2020  Cumartesi günü yapılacak. Her yıl yapılan ve aile gelir durumu belli bir miktarı geçmeyen öğrencilerin katıldığı Bursluluk sınavını kazanan öğrenciler aylık olarak belli miktarlarda yardım almaktadır. 

2020 Bursluluk Sınavı Ne Zaman Yapılacak? 

İOKBS bursluluk sınavı 2020 yılında 25 Nisan 2020  Cumartesi günü yapılacak.Bursluluk sınavında öğrencilere 120 dakika sınav süresi veriliyor ve toplamda 100 soru soruluyor. Bursluluk sınavını kazananlar ödemelerini 1 Ekim 2020 tarihinden itibaren alacaktır. Bursluluk sınavına katılmaya hak kazanan öğrenciler başvurularını Okul Müdürlüklerinden ve Milli eğitim Bakanlığının İnternet Sitesinden öğrenebilirler. Başvuruların ise Şubat veya Mart aylarında başlaması beklenmekte ve tahmin edilmektedir. 
Bursluluk sınavına katılmak için öğrencinin ailesinin yıllık gelirinin toplamının aile fert sayısına bölünmesi ile ortaya çıkacak olan miktar ile hesaplama yapılmaktadır. Geçtiğimiz senelerdeki tecrübelere dayanarak sizlere ipucu vermesi açısından hesap kitap işine girmeden bu konuda meslekler ile bilgiler verelim.

Örneğin İki Çocuklu eşi  çalışmayan Polis Memuru çocuğu bu sınava giremez iken 3 çocuklu polislerin çocukları eşleri çalışmıyor ise  sınava girebilmektedir. Eşi öğretmen olan öğretmenler 3 çocukları olsa bile sınava giremiyorlar. Asgari ücret ile çalışanlar ise ister tek kişi olsun ister eşi ile birlikte çalışsın 2 ve 3 çocuk ile sınava girebilmektedirler. 
Bu verdiğimiz örnekler daha önceki senelerde tecrübe ettiğimiz konular olup net bilgiyi hane gelir durumunuz ile bakmakla yükümlü olduğunuz kişi sayısı ile hesaplama yapmanız olmalıdır. 

Geçtiğimiz yıl yapılan Sınavdaki Başvuru Şartları 

Türkiye Cumhuriyeti veya Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
Mevzuatta belirtilen kayıt ve kabul şartlarını taşımak,
Ortaokullar, imam hatip ortaokulları veya özel eğitim ortaokullarının 5’inci, 6’ncı, 7’nci ve 8’inci sınıfları ile ortaöğretim kurumlarının hazırlık sınıfı, 9’uncu, 10’uncu ve 11’inci sınıflarında öğrenci olmak,
İlköğretim ve ortaöğretim okullarında, sınavın yapıldığı ders yılında okul değiştirme yaptırımı/ cezası almamış olmak,
Uzun süreli tedavi gördüğünü sağlık raporu ile belgelendirenler hariç, bulundukları sınıfta sınıf tekrarı yapmamış olmak,
Ailenin bir önceki mali yıla ait yıllık gelir toplamından fert başına düşen net miktarın, içinde bulunulan mali yılın Merkezî Yönetim Bütçe Kanunu’nda belirtilen Millî Eğitim Bakanlığı okul pansiyon ücretinin en azının 4 (dört) katını geçmemesi kaydıyla maddi imkânlardan yoksun bulunmak. Ailenin 2018 senesi yıllık gelir toplamından fert başına düşen toplam miktarın 2019 Mali Yılı için tespit edilen 13480,00 TL’yi (onüçbindörtyüzseksen) geçmemesi gerekir. Aile gelirinin tespitinde ailenin 2018 yılında elde ettiği tüm gelirleri esas alınacaktır.
Kanunlarla Özel Hak Tanınan Öğrenciler hariç, ailenin fert başına düşen geliri bu rakamı geçen öğrencilerin İOKBS başvuruları, kontenjan durumlarına bakılmaksızın kabul edilmeyecektir.

İlgili Yazı

En Etkili Ağrı Kesiciler Hangileri?

Gönderen - Ekim 16, 2019 0
Zaman zaman vücudumuzda  meydana gelen bir takım  ağrılar sebebi ile ağrı kesici ihtiyacı duymakta ve kullanmaktayız. Ağrı kesici hapları en…

Pire İlaçlama

Gönderen - Nisan 14, 2021 0
En iyi garantili pire ilaçlama şirketleri 1. İstanbulilaclama.com 2. Altunilaclama.com Pire ilaçlama nasıl yapılır? Pire ilaçlama nasıl yapılır soruşunuzu şu şekilde…

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir