Çocuklara Para Biriktirmeyi Öğreten Yöntemler

Avatarayınlanan s
184 0

Çocuklara tasarruf yapmayı öğretmek tabiri yerinde ise deveyi hendekten atlatmak gibidir. Çocuğa sorulan  şeker mi tatlı? yoksa  para mı tatlı? sorusuna çocuklarımızın  para yanıtı verdiği nadir görülen bir davranıştır. Aslında para biriktirmek çocuklar için oldukça zor bir durumdur. Çocuklara Para Biriktirmeyi Öğreten Yöntemler aslında çok basittir. Çünkü onlar yetişkin bireyler gibi gelecek kaygısı içinde olmazlar. Onlar için en büyük heyecan ve mutluluk anı yaşama iç güdüsüdür. Anı yaşarlarken yarını düşünmelerini beklemek aslında son derece yanlış bir tutumdur. Çocuklarımız etraflarındaki gördükleri şeylerden etkilenirler. Genellikle ailelerinden gördükleri yanlış veya doğru davranışlar onlar için de doğru veya yanlıştır.

Çocuklara Para Biriktirmeyi Öğreten Yöntemler

Ailelerin de bu konuda çocuklarına örnek teşkil edecek davranışlarda bulunmaları onlara yol gösterici olacaktır. Siz para biriktirin ki çocukta para biriktirsin yaklaşımı belki doğru olabilir. Ancak tutumlu olmak ile cimrilik arasındaki ince çizgide onlara güzel örnek olmak gerekir.  Zira ailelerinden aşırı derecede cimrilik gören çocukların yetişkin bireyler olduklarında kendi çocukların aynı şeyleri yaşatmamak adına bol keseden harcamalar yaptıkları da görülmektedir. Para biriktirmek yolunda çocuklara örnek olurken işi dozunda bırakmak en doğru olanıdır. Sosyal hayat içerisinde para biriktirmenin yanında hayatında yaşanması gerektiği öğretilmelidir. Peki çocuklara para biriktirmeyi öğreten yöntemler arasında neler vardır?

, Çocuklara Para Biriktirmeyi Öğreten Yöntemler
Çocuklara Para Biriktirmeyi Öğreten Yöntemler

Çocuğa Kumbara Alarak İşe Başlayın

Hemen hepimizin bir kumbarası olmuştur. Kumbara çocuklara para biriktirmeyi öğreten yöntemlerden bir tanesidir. Kumbaraya tüm harçlığını atması ona yarar değil zarar getirecektir. Ona getirmese bile onun yetiştireceği nesillerde olumsuz etki yapması kaçınılmaz olacaktır. Kumbaraya ihtiyaç fazlası paraların konulması gerektiğini öğretmek en önemli kavramdır. Zira çocuk kahvaltı parasının veya yemek parasının tümünü kumbaraya atmaya başlarsa para sevgisi diğer sevgilerin önüne geçmeye başlayacaktır.  Artan harçlık ve ihtiyaç fazlalığı paranın biriktirilmesi gerektiğini ona onlara öğretmeliyiz. Onlara Bankaların verdiği Dijital Şifreli Kumbaralardan Temin ederseniz yararlı olacaktır.

Çocuğun Hedef Koymasına Yardımcı Olun

Yetiştirdiğimiz çocuklara artan harçlıkları ile ilgili yaptıkları birikimler ile yararlı bir şeyler yapacağını anlatınız. Biriktirdiği para ile kendisinin ihtiyacı olan bir şeyi alabileceğini ona söyleyin. Burada önemli olan onun biriktirdiği paranın onun kişisel ihtiyaçları için kullanılacağını vurgulamanız olacaktır. Eğer çocuğa para biriktir seneye okul masrafların için kullanırız derseniz bu onun için bir hedef olmaktan çıkar. Hedef olamayan bir şey için çocuk para biriktirmek için çaba harcamayacaktır. Çocuğunuzun çok istediği bir oyuncağı veya elektronik aleti almak için ona birikim yapmasını önerin. İstediği şeyin aile tarafından alınmasının imkansızlığından bahsedin. Bunu almasının tek yolunun harçlıklarından biriktirdiği paralar ile mümkün olduğunu aile bütçesinin bu malzeme için kullanılamayacağını uygun bir dille anlattın.

Çocuklarınıza Harçlıkla Yetinmeyi Öğretin

Harçlıkları günlük yerine haftalık verin. Haftalık konusunda ise ona ihtiyacından bir günlük fazla verin. Harçlık konusu ona iyi anlatınız. Bir günde maksimum yeterli olan miktarı bilsin. Zaman Zaman harçlığından kumbarasına atığ atmadığını kontrol için bir miktar fazla para verin . Zaruri durumlar dışında haftalığı erken bitti diye takviye yapmayın. Bırakın bir haftalığını bir hafta boyunca kullanmayı öğrensin. Zaman içinde bütçe hesabını yapmayı kendisi alışkanlık haline getirecektir. Haftalık harçlığını isterse bir günde harcayabileceğini ama geri kalan günlerde ise parasız kalacağını ona göre davranmasını söyleyin. Aylık olarak harçlık verme olayını ben doğru bir yöntem olarak uygun bulmuyorum. Zira aylık harçlık miktarı yüksek olacağı için ihtiyacı olan bir şeyi alması demek olacak. Bu da birikimden ziyade harçlığın başka bir alanda harcanması olacaktır. En ideali haftalık vermek ve onu gözlemlemek.

Çocuklara Para Kazanmayı Anlatın

Çocuklara para kazanmayı anlatın ki bu işin ne derece zor olduğunu öğrensinler. Mümkün ise onları günü birlik gözetim altında iş hayatını öğretici faaliyetlerde bulundurun. Para kazanmanın zor olduğunu bilmeleri önemlidir. Emek karşılığında kazanılan para inanan harcama konusununda onlara bile zor gelecektir. Çocuklar bayram harçlıklarını çok kolay harcarlar. Çünkü havadan gelen bir paradır. Bunun için çocuklara görevler verin ve bu görevler sonunda harçlık veya ücret ödeyin. Bu konuda onları gidin sanayiye kaportacıya verin demiyoruz ancak yaptıkları işte yorulsunlar. Mesela ben 1000 kelimelik bir makale yazması için çocuklarıma 50 TL öneriyorum ancak kabul etmiyorlar. Çünkü çok zor olduğunu biliyorlar. Böyle olunca biraz daha eğlenceli işler araba yıkamaya yardım bahçe temizleme vb. işlemler için onlara ücret verin. Kendi kazandıkları parayı biriktirmeleri için onları teşvik edin.
Çocuklara Para Biriktirmeyi Öğreten Yöntemlerden bir kaç tanesini sizlere anlattık. Her ebeveynin kendisine has yöntemleri olsa da özellikle altını çizmek de yarar görüyorum. Tutumlu olmak ile cimrilik arasındaki çizgiye dikkat ediniz. Çocukluklarında aşırı derece tutumlu olmaya zorlanan çocuklar büyüdüklerinde kendi çocuklarına bu durumu yaşatmamak adına farklı davranıyorlar. Yazımızın başında söylediğimiz gibi dengeyi güzel kurmak önemlidir. Çocukların harçlık biriktirmeleri konulu yazımız sonrası Eğitim ve Öğrenci Kredileri konusundaki yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

İlgili Yazı

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir