2020 Yılında Devlet Destekli Konut Hesabı Nasıl Açılır

Avatarayınlanan s
301 0
Konut fiyatlarının her geçen gün yükseldiği ülkemizde konut sahibi olmak isteyenler için devlet birtakım destekler ve projeler sunuyor. Bu destekler içerisinde çok uygun fiyatlı ve ödeme kolaylıkla TOKİ projeleri ve devlet destekli konut hesabı, bu destekler içerisinde yer alıyor. Devlet destekli konut hesabı, Aile ve sosyal politikalar bakanlığının çalışmaları sonucu 2016 yılında resmi gazetede yayımlanan; “Konut Hesabı ve Devlet Katkısına Dair Yönetmelik” ile vatandaşlara devlet desteği imkanı sunuldu. Bu yazımızda sizlere Devlet Destekli Konut Hesabı Nasıl Açılır ? konusunda bilgiler vereceğiz.

2020 Yılında Devlet Destekli Konut Hesabı Nasıl Açılır

Bu destekten faydalanmak isteyenlerden bir takım koşullara uygun olmaları bekleniyor. Devlet desteği almak isteyenlerin;
• Türk vatandaşı olması
• 7 Nisan 2015 tarihi itibarıyla tamamı kendi adına kayıtlı konutu olmaması
• Konut hesabına düzenli olarak ödeme yapması
• Katkı alabilmek için başvuru yaptığı konut dışında tamamı kendi adına kayıtlı taşınmaz mal edinmemiş olması, gerekiyor.
Bu şartları taşıyan kişiler, herhangi bir bankanın devlet destekli konut hesabı hizmetine başvurarak, konut satın alırken devlet katkısı alabilirler.
Devlet destekli konut hesabında birikim yaparak tüm koşulları gerçekleştiren kişiler, konut alma tarihlerini takip eden 6 ay içerisinde gerekli tüm belgelerle birlikte bankalarına başvururlar. Banka ilgili bakanlıkla gerekli görüşmeleri yaparak devlet katkısını talep eder. Bakanlık, 10 iş günü içerisinde banka ile görüşerek devlet destekli konut hesabı sahibi olanlara gerekli ödemeleri gönderir. Bankalarda hesap sahiplerine aktarım yapar.

, 2020 Yılında Devlet Destekli Konut Hesabı Nasıl Açılır
Devlet Destekli Konut Hesabı Nasıl Açılır

Devlet Destekli Konut Hesabı Alt Limiti Nedir

Devletin konut edindirme desteklerinden biri olan devlet destekli konut hesabından devlet katkısı alabilmek için belirlenen alt limit 250 lira, üst limit 2500 liradır. Hesap sahipleri, bir defaya mahsus olmak üzere hesaplarına 30000 liraya kadar para yatırabilir.

Çeşitli bankalara devlet destekli konut hesabı açtıran kişiler için hesaba ait ödemeler aylık ve üç aylık olarak yapılabilir. Aylık ödemelerde alt limit 388,17 liradır. Üst sınır ise 3.881.60 lira olarak belirlenmiştir. Üç aylık ödemelerde ise alt limit 1.164.51 lira, üst limit ise 11.644.80 liradır.

Devlet Destekli Konut Hesabına Devlet Katkısı Nasıl Olur

Gerekli şartları taşıyarak konut hesabı açtıran kişilerin devlet katkısı alabilmeleri için açtıkları hesaba minimum 3 yıl boyunca düzenli ödeme yapmaları gereklidir. Ödemelerini düzenli yapmayan kişilerin hesabı devlet katkısı hakkını kaybeder.
Yine konut alımında devlet katkısı alabilmek için konutun bazı özelliklere sahip olması gereklidir.
Devlet Katkısına Konu Olan Konutların Niteliği

Kişinin satın almak istediği konutun;
• Kat mülkiyeti ve tapusu olmalıdır.
• Kat irtifakı tapusu ya da yapı kullanım izni belgesi olmalıdır
• Konut nitelikli yapı kullanımına izin belgesi olmalıdır
Devre mülk gibi ürün gruplarına ise devlet katkı ödemez.
Konut Hesaplarına Devlet Katkı Oranları Ne Kadar
Devlet destekli konut hesabı olan kişiler, bu hesaplar için 36 ay ile 60 ay ve üzeri vadelerde ödeme süresi seçerler. 36 ay vadenin altında olanlar hesaplar devlet katkısı alamaz.
• 36-47 ay arası için devlet katkısı, hesaptaki birikim tutarının %15’i ve 20.184,33 lirayı geçemez
• 48-59 ay arası için devlet katkısı, hesaptaki birikim tutarının %18’i ve 21.736,98 lirayı geçemez
• 60 ay ve üzeri olanlar için devlet katkısı, hesaptaki birikim tutarının %25’idir ve 24.746,00 lirayı geçemez.
Bu oranlar 2019 yılına aittir. Her yıl Vergi Usul Kanunu uyarınca bu oranlar yeniden değerlendirilip artırılır.

Devlet Destekli Konut Hesabı Nasıl Açılır

Ülkemizdeki hemen hemen tüm bankalar devlet destekli konut hesabı imkanı sunuyor. Bu hesabı açtırmak için bankalara şahsen müracaat etmek gerekiyor. Mevduat bankaları ve katılım bankalarına bu hesap artırılabiliyor. Katılım bankaları hesaplara yıllık kar payı imkanı da sunuyor. Bloke Teminatlı Kredi Kartı Veren Bankalar hakkındaki yazımıza bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz. Devlet Destekli Konut Hesabı Nasıl Açılır konusunda yorumlarınızı bekliyoruz.

İlgili Yazı

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir