Doğum Parası PTT Hesabına Ne Zaman Yatar?

Avatarayınlanan s
314 0
Doğum Parası PTT Hesabına Ne Zaman Yatar? Çocuk parası PTT sorgulama konusunda merak ettiğiniz konuları yazımızın devamında bulabilirsiniz. Yeni doğum yapan annelerin çocuk parası ödemeleri PTT Şubelerine yapılmaktadır. Yeni doğum yapan anneler doğum sonrası kendileri hesabına yatan çocuk parasının PTT hesabına yatıp yatmadığını bir an önce öğrenmek isterler. Öncelikle bilmeniz gereken doğum parası annelerin adına PTT şubelerine yatırılır. Doğum sonrası çocuk parası almak isteyen anneler PTT şubelerine kimlikleri ile müracaat ederek ödemelerinin yapılıp yapılmadığını sorgulatabilir ve ödemelerini tahsil edebilirler.

Doğum Yardımından Kimler Yararlanabilir?

Annelerin yararlandığı Doğum Yardımından yararlanmak için  Türk vatandaşı olmak yada mavi kart sahibi olarak gerekmektedir. Bu yardımdan yararlanmak için anne veya babanın yada her ikisininde Türk vatandaşı olması gerekmektedir. Doğum Yardımı hukuk sistemimize  15.05.2015 tarihinde girmiştir. Yani bu tarihten sonra doğum yapan anneler bu yardımdan faydalanmaktadırlar. Bu tarihten önce doğan çocuklar çin bu yardım söz konusu değildir. Burada dikkat edilmesi gereken husus ise 2015 tarihinden önce iki çocuğunuz var ise sizin bu tarihten sonra doğan çocuğunuza ödenecek ücret 3. çocuk ücreti olacaktır.  Evde doğum yapan pek kalmasa da canlı doğan her çocuk için bu yardım yapılmaktadır.
, Doğum Parası PTT Hesabına Ne Zaman Yatar?
Doğum Parası PTT Hesabına Ne Zaman Yatar?

Doğum Parası İçin Hangi Belgeler Gerekmekte?

Doğum Yardımı  olarak tabir edilen bu paradan yararlanmak için öncelikle bir doğum olması gerekmektedir. Doğum sonrası çocuğa nüfus müdürlüklerinden kayıt işlemi sonrasında  “Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesi” doldurulmalıdır. Bu dilekçeyi dolduran anneler dilekçeyi posta yolu ile yada şahsen  Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri ya da Sosyal Hizmet Merkezlerine göndermelidirler. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan personel için bu başvuru kuruma yapılır.  Yurt dışında yaşayan anneler ise başvurularını Büyükelçilik ve Konsolosluklara yapmalıdırlar.

Doğum Parası Ne Kadar Ödeniyor?

Yeni doğum yapan anneler kendilerine ödenecek olan doğum veya çocuk parasının ne kadar ödeneceği konusunda merak içinde oluyorlar. Hemen hatırlatalım doğum parası her yıl güncellenen oranlar ile annelere ödenmektedir. Doğum parası, SGK tarafından yeni doğum yapan annelere çalışıp çalışmadığına bakılmaksızın ödediği paradır. Ayrıca SSK lı çalışan annelerde aynı şartlarda doğum parasından yararlanmaktadır. Yani eşi çalışmayan bir memurun veya işçinin de doğum parası bu eşe PTT kanalı ile ödenmektedir.

Bunun dışında anne bir SSK kurumunda çalışıyor ise yine doğum parası almak için PTT şubelerine başvurabilirler. Çocuk parası almak için dilekçe ile kuruma başvurulması gerekmektedir. Kurum tarafından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına yapılan başvuru gönderilir ve ilerleyen günlerde de doğum parası anneler adına PTT şubelerine gönderilir. kolaylıkla alınabilir. Günümüz teknolojisinde  Doğum Parasının PTT Hesabına Ne Zaman Yatıp yatmadığını e devlet şifresi ile sorgulayabilirsiniz.

2020 yılı içinde doğum yapanların alacağı çocuk ve doğum yardımı miktarları ise çocuk sayısı oranında farklılıklar göstermektedir. Doğum yardımı almaya hak kazanan annelerin çalışıp çalışmadıklarına bakılmaksızın tüm annelere doğum sonrası yardım yapılmaktadır. Bu yardım miktarı  İlk çocuk için 300 TL iken  ikinci çocuk  için bu miktar  400 TL olarak belirlenmiştir. Üçüncü çocuk ve sonraları için ise Devlet tarafından 600 TL ücret PTT şubelerine anneler adına yatırılmaktadır.

PTT Çocuk ve Doğum Parası Sorgulaması nasıl yapılır?

Anneler çocuk parası alabilmek için öncelikle başvuru yapmalıdırlar. Başvuru işlemleri tamamlanan anneler PTT şubelerine paralarının yatıp yatmadığını oturdukları yerden TC Kimlik numaraları ile 444 1 788 numaralı PTT müşteri hizmetlerinden öğrenebilirler. Telefon ile öğrenmek yerine isteyen anneler de PTT şubelerine giderek gerekli müracaat işlemlerini yapabilirler. Teknoloji ile arsı iyi olanların ve PTT internet şubesi kullananlar bu sorgulamaları online olarak da yapabilmektedirler.

Doğum Parası Hesaba Ne Zaman Yatar

Doğum Yardımı ödemelerinin ne zaman yapılacağı konusunda ise başvurunun sisteme girildiği aydan sonraki ay içinde dopum yapan annelerin adına PTT şubelerine yatırılacağını vurgulamak gerekmektedir. Yani ortalama 30-40 günlük bir süre içinde doğum parası anne adına PTT şubesine yatırılmış olmaktadır. Burada dikkat edilecek husus ise ayın 23 ünden önce başvuru yapmanız size zamandan avantaj sağlayacak bir durum olmasıdır.

Doğum Parası PTT Hesabına Ne Zaman Yatar? konusunda hazırladığımız yazımızın sonuna geldik. Konu ile ilgili merak ettiğiniz soruları yorum alanından sorabilirsiniz. Uzman personelimiz doğum yardımı konularında sizlere en kısa sürede gerekli yanıtları verecektir. Sosyal devlet kapsamında annelere ödenen doğum yardımı şimdilik sadece PTT şubelerine yatırılmaktadır. Boşanan kadın babasından ve eşinden maaş alabilir mi ? konusunda merak ettiğiniz konulara bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

İlgili Yazı

3600 Ek Göstergenin Faydaları Nelerdir ?

Gönderen - Ekim 13, 2019 0
Devlet memurlarının merakla beklediği 3600 ek gösterge meselesi gündemdeki sıcak yerini korumaya devam ediyor. Devlet memurlarının maaş ve emeklilik ikramiyelerinde…

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir