Dondurmacılar Kaç Para Kazanıyor?

Avatarayınlanan s
796 0
Dondurma yaz aylarında çok tüketilen ürünlerin başında gelmektedir. Sıcak yaz aylarından içimizi serinleten dondurmacılar kaç para kazanıyor? diye merak ediyorsanız yazımızın devamını okumalısınız. Dondurma aslında yapılması kolay olan ürün grubunda yer almaktadır. Kendiniz yapamıyorsanız bile dondurma imal eden yerlerden dondurma satın alarak müşterilerinize dondurma satarak para kazanabilirsiniz. Dondurma oldukça çeşitli olarak üretilmektedir. Aslında imal edilme aşaması aynı olan bu çeşitlilikte sadece içine meyve aromaları , renklendiriciler, parça çukulata ve meyve parçacıkları ilave edilmektedir. Kısaca dondurmadan biraz bahsettikten sonra sizlere dondurma işinde ne kadar para kazanılır? sorusunun yanıtını verelim.

Dondurmayı Kim Buldu

Dondurmayı ilk bulan ülke hakkında çeşitli söylentiler olsa da bu konuda yaptığımız araştırmalarda dondurmayı bulan ilk ülkenin Çin olduğunu söyleyebiliriz. Pirinç ve süt karışımını buzda dondurarak tükettikleri söylenir ilk olarak. Bu konuda hatta ülkede dağlardan buz getiren görevliler varmış. Dondurmanın ana vatanı sayılan Avrupa ülkesi İtalya ise Çin den aldığı tarifleri geliştirerek 16. yüzyıl başlarında dondurma yapımına başlanıldığı yazmaktadır kaynaklarda.
Türkiye’de En Pahalı Dondurma 
Türkiye’de belkide en lezzetli ve en pahalı dondurma Kahramanmaraş dövme dondurmasıdır.  Keçi sütünden ham maddesi olan Maraş Dondurması ülkemizde oldukça sevilen bir dondurma çeşididir. Beyaz rengi ve çok sert oluşu ile Satır Bıçak gibi kesici aletler ile kesilen Maraş Dondurması diğer dondurma türlerine oranlara pahalıdır.

Dondurmacılar Kaç Para Kazanıyor?


Dondurmacıların Kaç Para Kazandığı konusu üretim maliyetleri, müşteri potansiyeli, iş yerinin konumu çalışan sayısı, satılan dondurma kilosu gibi bir çok etkeni bir arada içinde barındıran bir durumdur. Şimdilerde dondurmanın kilogramının 40 TL ile 150 TL arasında değişen fiyatlar ile satılmaktadır. Sadece dondurma imal eden ve satan iş yerlerinin gelirleri yaz aylarında artarken kı aylarında yok denecek kadar azalacaktır.
Üretip satmak bu konuda avantajlı olacaktır. Yoksa dondurmayı üreticiden alıp perakende olarak üzerine kar koyup satmak kazanç oranını bir miktar düşürebilir. Dikkat ederseniz hemen her dondurma satı yerlerinin arka taraflarında bir imalat hene bulunmaktadır. Bunun bir diğer sebebi ise dondurma taşıma maliyetidir. Dondurmalar uzak bölgelere taşımak için buz kalıpları veya yüksek soğutucular gerektiğinden pek tercih edilen bir şey değildir.
Dondurmacıları Aylık Kazancı 

Aylık olarak işlek bir yerde yaz aylarında dondurma satışı yapanların kazançları 10 Bin TL gibi rakamları çok rahat geçebilir. Özellikle turizm bölgelerinde yaz aylarında insanların gece geç saatlere kadar ayakta olmaları ve bu bölgelerde havaların sıcak olması satışları olumlu olarak etkilemektedir. Dondurma Satıcılarının Kazançlarını etkileyen unsurları maddeler halinde sıralamak gerekir ise:
  1. Hava Durumu ve Hava Sıcaklığı
  2. İşletmenin Konumu ve giderleri
  3. Satış yapılan yerde çalışan sayısı
  4. Üretim Maliyetleri ve Süt fiyatları
  5. Kışın Dondurma yerine satış yapılacak ürün seçimi
  6. Diğer Ekonomik Sorunlar

Seyyar Olarak Dondurmacılık Yapmak

Eskiler çok iyi hatırlarlar. Piknik veya özel kutlamaların yapıldığı açık alanlara seyyar arabalar ile dondurma satıcıları gelmekte idi. Yaz aylarında seyyar dondurma satıcıları kalabalık olan gruplar içinde oldukça fazla satış yaparlardı. Küçük çocuklar dondurmacıyı görünce illa almak isterlerdi. Bu sektör günümüzde önemini yitirse de hala seyyar dondurmacıları bazı alanlarda görmek mümkün. Ek iş olarak bir kaç dondurucu ile üretim yerlerinden alacağınız hazır dondurmaları hafta sonları veya boş olduğunuz zamanlarda satış yaparak ek gelir elde edebilirsiniz.
, Dondurmacılar Kaç Para Kazanıyor?
Dondurmacılar Kaç Para Kazanıyor?

Dondurmacı Dükkanı Açarak Para Kazanmak

Eğer bu işe kalkışmak istiyorsanız öncelikli olarak halkın yoğun olduğu bölgelerde bir dükkan kiralamanız gerekecektir. Bu bölgelerde iş yeri kiraları oldukça fazladır. Yaz aylarında bu bölgelerde kiraladığınız iş yerlerinin kirası rahat bir şekilde çıksa da kışın zorlanabilirsiniz. Dondurma sezonluk bir yiyecektir. Sezonu bitince günümüz fabrika dondurmaları (Algida vb.) dışında hiç birimiz dondurma yemeyiz. Yazın dondurma satışı yaptığınız yerde kışın çay boza salep tarzı ürünler satabilirsiniz.
Neler Gerekli 

Dondurmacılar Kaç Para Kazanıyor? konusu ile ilgili sizlere son olarak sermayesi bir karıştırma makinesi ve bir kaç derin dondurucu ile iş yeri içinde kullanılacak olan masa sandalye ve çatal kaşık tabak gibi malzemeler gerekeceğini hatırlatalım. Her işe başlandığı gibi bu işe başladığımızda hesapta olmayan bir çok gider kalemi ile karşılaşabilirsiniz.  Tüm bunları göz önüne alarak bu işe başlamak mantıklı olacaktır. Kuaför ve Berberler Ne Kadar Kazanıyor konusun da hazırladığımız yazımıza bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

İlgili Yazı

, Pasif gelir elde etme yolları 2020

Pasif gelir elde etme yolları 2020

Gönderen - Nisan 23, 2020 0
2020 yılında pasif gelir elde etmek, daha doğrusu çalışmadan para kazanmak için neler yapilirisiniz bunlara deyineceğim. İlk olarak pasif gelir…

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir