Elektrik Faturası Nasıl Düşürülür? Kesin Yöntem

Avatarayınlanan s
475 0
Belkide yaşadığımız dönemde temel besin ihtiyaçlarımızdan sonra ilk sıralarda elektrik ihtiyacı gelmektedir. Gelişen dünya ile birlikte her geçen gün elektrik ihtiyacımız artmaktadır. Hayatımızın her noktasında kullanılan aletler artık enerji ile çalışmaktadır. Bu enerjilerin başında ise elektrik enerjisi gelmektedir. Hal böyle olunca böylesine çok kullanılan enerji kaynağı üretim ve maliyet giderleri de her seferinde artmaktadır. Artan üretim ve maliyetler dönüp dolaşıp tüketicilere yansımaktadır. Tüketiciler de artan elektrik faturaları ile başa çıkmak için Elektrik Faturası Nasıl Düşürülür? konusunda arayış içinde oluyorlar. Bu yazımızda sizlere Elektrik Faturası Nasıl Düşürülür? Kesin Yöntem ve uygulamasını  anlatacağız.

Elektrik Faturası Nasıl Düşürülür? Kesin Yöntem

Elektrik Faturasını düşürmek için evde kullandığımız televizyonların ayarlar menüsünde eko tasarruf menüsü vardır. Bu menüde tv ekranlarının görüntü kalitesini düşürerek tasarruf yapılabilir. Televizyonu kullandıktan sonra daima açma kapama düğmesinden kapatınız. Kışın kullanılan kombiler de oldukça fazla elektrik harcamaktadır. Bunlar için yapılacak işlemlerin başında evin sıcaklığını sabit 21-22 derecede tutmak ve yalıtım ile ilgili işlemleri yapmamız gerekmektedir. Kombiyi çok fazla kapatıp açmak hem doğal gaz hemde elektrik tüketimini arttırmaktadır. Evde kullandığımız diğer belli başlı aletler hakkında yapacağımız tasarruf tedbirlerini aşağıda sıraladık.

Buzdolabı, Çamaşır ve Bulaşık Makinası

Gündelik ev ihtiyaçları işin kullanılan ürünler arasında devamlı olarak 24 saat çalışan tek ürün buzdolabıdır. Buzdolabının enerji tasarruf seviyesi A++ olanları tercih etmek tasarruf konusunda ilk yapmamız gereken şey olmalıdır. Bunun yanında artık hemen her evde birde derin dondurucu bulunduğunu düşünürsek bu ürününde enerji seviyesinin A++ olması önemli bir konudur. Çamaşır makinası ve bulaşık makinası gibi kullanılan ürünlerin enerji sınıflarını en düşük olanlardan seçerek işe başlamak gerekmektedir elektriği ucuz kullanmak için.


Lambalar
Elektrik faturasını düşürmenin bir diğer yolu da gelişen teknoloji ile birlikte piyasada sıkça gördüğümüz led lamba kullanmak. Led lamba kullanma alışkanlıkları ile birlikte enerji sınıfı yüksek ampuller kullanmak gerekmektedir. Unutulan ışıklar sebebi ile fazla gelen faturalardan kurtulmak için ara sıra girilen banyo ve tuvalet gibi alanlarda otomatik yanan lambalar kullanmak en iyi yöntemlerden birisidir.

Ütü Kullanımı

Evde en çok elektrik harcayan ürünlerin başında o küçük ütüler gelmektedir. Rezistans ile çalışan tüm elektrikli aletler faza elektrik tüketirler. Ütü kullanımında tasarruf yapmak istiyorsanız eğer ütü satın alırken harcadığı elektrik oranına bakmalısınız. Ütü çok çabuk ısınan bir alet olduğu için tüm hazırlıklarınızı yapıp ütünün fişini ondan sonra takınız. Ütü sizi beklemesin siz ütüyü bekleyin. Bir kaç çamaşır kaldığında ütünün fişini çekiniz. Ütünüz için kireçsiz yada kireç oranı düşük su kullanınız. Rezistanslar kireçlenir ise ütü geç ısınacak ve fazla elektrik harcayacaktır. Ütülerde bulunan clean clean özelliği ile zaman zaman kireç temizliği yapınız.

Bilgisayar Kullanımı 

Bilgisayarlar kullanım şekline göre elektrik harcayan aletlerdir. Örnek vermek gerekir ise bilgisayarda ofis programları kullanmak yada sosyal medyada gezinti yapmak çok fazla elektrik harcamaz. Çünkü bu tarz uygulamalarda işlemci ve ekran kartları aşırı derecede çalışmazlar. Evde iyi bir bilgisayar var ise ve çocuklarımız oyun düşkünüyse oyunlar sırasında ekran kartları oldukça fazla elektrik tüketecektir. Bu oranı size şöyle anlatayım. 100 TL fatura gelen bir eve alınan bir bilgisayar ile günde 4-5 saat son sistem oyunlar oynandığını düşünürseniz faturanız yüzde 10-15 arasında veya daha fazla bir oranda artacaktır.

Tost, Fırın ve Ekmek Kızartma Makinaları 

Isıtan her alet fazla elektrik harcar. Bu unutulmaması gereken bir kuraldır. Elektrikli aletler ısınırken çok fazla elektrik enerjisi çekerler. Buda faturalara olumsuz olarak yansır. Özellikle evlerde kullanılan fırınların enerji seviyeleri tasarruflu olanları seçmek ile işe başlamalıyız. Fırın kullanırken kapağı çok sık açılmamalı. Pişme süresine bir iki dakika kala fırın kapatılmalı ve sıcaklığından tasarruf edilmelidir. Aynı şekilde son dilim ekmek için tost makinasını kapatmak ve kalan ısından yararlanmak mantıklı davranıştır.

Elektrik Süpürgesi

Evde enerji harcayan ürünlerden biriside elektrik süpürge sidir. Her ne kadar ısıtma işlemi yapmasa da içindeki emiş gücü ile orantılı  motoru enerji tüketen alettir. Çok sık elektrikli süpürgesi çalıştırmamak ve torbasını ve filtrelerini daima temiz tutmak çok önemlidir. Kirli süpürgeler emiş gücü azalacağı için temizlik süremiz uzayacaktır.

Tasarruflu Elektrik Sayaçları ve Gece kullanımı

Bazı abonelik çeşitlerinde gece belli saatlerde elektrik kullanmak daha ucuz olmaktadır. Bu tarz kampanyalardan yararlananlar bulaşık ve çamaşır marinalarını gece çalıştırarak tasarruf sağlayabilirler. Bu kampanyalar elektrik dağıtım şirketlerinin sitelerinde yer almaktadır. Eğer böyle bir kampanyadan yararlandı iseniz kesinlikle ütü gibi ısınan aletleri gece çalıştırmak avantajlı olacaktır.

Son olarak her ay faturalarınızı kontrol ederek harcadığınız elektrik miktarını karşılaştırarak nerede hata yaptığınızı öğrenebilirsiniz. Bahçe aydınlatmaları gibi sürekli yanan aydınlatmalar var ise maliyet hesabı yaparak güneş enerjili akülü sistemlerden yararlanabilirsiniz. Çevrenizde kayıp ve kaçak elektrik kullananları şikayet edin. Enerji.gov.tr adresinden alınan bilgide

, Elektrik Faturası Nasıl Düşürülür? Kesin Yöntem
Elektrik Faturası Nasıl Düşürülür? Kesin Yöntem
2018 yılında elektrik üretimimizin, %37,3’ü kömürden, %29,8’i doğal gazdan, %19,8’i hidrolik enerjiden, %6,6’sı rüzgârdan, %2,6’sı güneşten, %2,5’i jeotermal enerjiden, ve %1,4’ü diğer kaynaklardan elde edilmiştir.

Elektrik Faturası Nasıl Düşürülür? Kesin Yöntem olarak sizlere bazı konuları aktardığımız yazımızın sonuna geldik. Konu tasarruftan açılmış iken Çocuklara Para Biriktirmeyi Öğreten Yöntemler hakkında hazırladığımız yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

İlgili Yazı

Renkli Yumurta Satarak Para Kazanma

Gönderen - Ekim 20, 2019 0
Renkli Yumurta Satarak Para Kazanma Güncel bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.  Bu güne kadar bildiğimiz ve sofralarımızda kullandığımız yumurtaların yalnızca birkaç…

Sivas En Ucuz Taksi Çağırma Hizmeti

Gönderen - Ocak 13, 2020 0
Sivas ilinde en ucuz Taksi Çağırma Hizmeti  veren taksi şirketleri ve taksicileri ile ilgili olarak yazımız içeriğinde detaylı bilgileri bulabilirsiniz.…

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir