Emekli Olacaklar için Ucuz İş Fikirleri Nelerdir?

Avatarayınlanan s
573 0
Uzun yıllar çalışma hayatının içinde olanlar emeklilik için adeta gün sayarlar. Ancak Ülkemizde emekli olduktan sonrada emekliliğin tadını çıkarmak pek mümkün değildir. İş hayatını emeklilik ile bitirenler bir süre sonra acaba hangi işi yapabilirim diye araştırma içinde bulurlar kendisiniz. Bu yazımızda Emekli Olacaklar için Ucuz İş Fikirleri konularında bilgiler vereceğiz. Allah herkese sağlıklı olarak emekli olmayı nasip etsin.

Emekli Olacaklar için Ucuz İş Fikirleri

Gelişmiş batı ülkelerinde emekliler emekli olduktan sonra dünya turlarına çıkarlar. Bu durum bizde ise çocuklar için gelecek kaygısı dönemidir. Emekli maaşı ile geçinmenin zor olduğu ülkemizde artık emekli olma yaşı da oldukça yüksek. Ancak 1999 yılı öncesi emekli olanların kademeli yaşa tabi olarak emekli olmaları sebebi ile bu kategorideki emekli adayları emekli olduktan sonra kendilerine uygun iş fikirleri ararlar. Emeklilerimiz emekli ikramiyelerinden ayırdıkları küçük sermayeler ile iş kurmak için kolları sıvarlar tabiri caiz ise.  Peki emekli olduktan sonra hangi işler bize uygundur?

Emekli olduktan sora hemen herkesin aklında uzun yıllar el kapısında çalışmanın verdiği yorgunluk ve emir alma bıkkınlığı ile kendi iş yerlerini açmak isterler. Emeklilikte yapılacak iş fikirleri ile ilgili araştırma yaparken yaşımızı ve hangi alanda kabiliyetimiz olduğunu düşünerek hareket etmek mantıklı bir davranış olacaktır.

Emekliler Neden Çalışmak İsterler ?

Ek Gelir elde etmek amacı ile iş kurmayı düşünen emekliler olduğu gibi evde oturmak istemeyen emeklilerde keyfiyetten kendilerine uygun işler aramaktadır. Boş zamanlarını değerlendirmek isteyen emekliler günlerini kahve köşelerinde geçirmek yerine az sermeye ile yapabilecekleri işleri kovalarlar. Evde kapalı kalmak yerine aile bütçesine katkı sağlamak veya zamanını geçirmek isteyen değerli emeklilerimizin yapabileceği iş kolları hakkında bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Emeklilerimizin çalışma nedenleri arasında her ne kadar yazmak istemesek de uzun yıllar evden uzakta çalışmanın verdiği alışkanlık ile tabiri caiz ise hanım dırdırından kaçmak da yer alan sebepler arasındadır. Bunun yanında emeklilik artık insanlar için ölüm sırasının kendilerine geldiğini hissettiren psikolojik bir durum da olmaktadır. Emekli olunca artık hiç bir işe yaramayan birey olmak korkusu da emekliler için çalışma isteği doğuran faktörlerden birisidir.

Emekli olduktan sonra çalışma ihtiyacının derecesi önemli bir etkendir. Kendimize öncelikli olarak emeklilik zamanımızda neden çalışmamız gerektiği sorusunu sormalıyız. Emekli maaşı için mi yoksa can sıkıntısı için mi yada saydığımız diğer etkenler için mi yeni bir iş kurma fikrini doğru analiz etmeleri gerekmektedir. Sağlık içinde gün boyu kahvede vakit geçirmek yerine vücudumuzu diri tutacak bir iş kolunda kendimizi çok fazla yormadan bir faaliyet içinde olmak isteyenlerin sayısı da az değildir.

Emekliler Hangi İşleri Yapabilir?

Emekli olanlara emeklilik sonrası bir süre dinlenmelerini ve tavsiye ederek bu konuya değinelim isterseniz. Emekliler için iş fikirleri  seçeneklerini anlatırken emeklileri iki kısımda ayırmak doğru bir yaklaşım olacaktır. Bunun sebebi ise geçmişte yapılan ve tecrübe sahibi olunan iş kollarında iş yapmak mantıklı bir davranış olacaktır.

Memurlar Emeklilik Sonrası Hangi İşleri Yapabilir?

Memurun ticarete kafası çalışmaz şeklinde yaygın olan bir söylem vardır. Bu söylemin altında memurların düzenli olarak gelirlerine kendilerini uzun yıllar alıştırmış olmaları yatmaktadır. Bu sebeple memur emeklilerine tavsiyemiz ticarete atılırken çok iyi araştırma yapmak olacaktır. Ticaret kazanç ve riskleri en yüksek olan iş kollarından birisidir. Memur ise riski pek sevmeyen alışkanlıklar ile yıllarını geçirmiş kişilerdir. Memurların emekli olduktan sonra yapacakları iş kolları bu sebepler ile sınırlıdır. Aslında hesap ve kitap işlerine diğer iş kollarından daha hakim olan beyaz yakalı emeklileri risk sevmemeleri sebebi ile emekli olduktan sonra doğru işi seçmesi önemlidir.

 Bilirkişilik

Memurların emeklilikte yapacakları işlerin başında bizce bilirkişilik hizmetleri gelmektedir. Hakim oldukları konularda her yıl Adliye Sarayları tarafından açılan resmi bilirkişi listelerine kayıt olan emekli memurlar uzmanlık alanları ile ilgili kendilerine verilecek olan bilirkişilik dosyaları ile ek gelir elde edebilir. Örneğin Bankadan emekli olan birisi bu alanda bilirkişi olursa adliyelerden banka araştırmaları ile ilgili bir çok bilirkişilik dosyası alarak gelir elde edebilir. Bu örneğimizi çoğaltabiliriz. Mali müşavirler ve muhasebe uzmanları mali dosya bilir kişilikleri yapabilir. Bilişim sektöründen emekli olanlar bu alanda bir çok dosya alabilir.


 Danışmanlık

Memurlar için emeklilikte yapılacak işler arasında uzman oldukları konularda şirketlere danışmanlık işleri gibi hizmetler verilebilir. Ekonomi alanında uzman olan bir ekonomist bu konuda şirketlere danışmanlık hizmetlerini ister şirketlerde isterlerse home ofis ile yerine getirebilirler. Danışmanlık kavramı geniş bir kavramdır. Örneğin bir kamu kurumdan emekli olan ziraat mühendisi bilgi ve birikimleri ile tarım alanında faaliyet gösteren bir şirkete danışman olabilir.


 Makale ve Köşe Yazarlığı

Emekli olan memurların klavyelerinin iyi olduğunu düşünerek makale ve köşe yazarlığı yapabilecekleri bir alan olduğunu hatırlatalım. Ben nasıl makale yazarım demeyin hemen her memur emeklisinin aşağı yukarı 30 yıllık devlet geleneği ve uzman olduğu bir iş kolu vardır. Öncelikle uzman olduğu alanda bir kaç makale yazarak kendilerini deneyebilirler. Yazılan makaleler R10 veya wbaracı gibi sitelerde oldukça iyi ücretlere satılmaktadır. Mesela bu yazdığım makale benim yaklaşık olarak iki saatimi almış bir yazıdır. Bu yazıyı hazırlık aşaması dahil 2 saatte tamamladığımı var sayarsak ve makale tamamlandığında Emekli Olacaklar için Ucuz İş Fikirleri konusunda ortaya yaklaşık olarak 2000 kelimelik bir yazı çıkmış olacaktır. Bu yazıyı çok rahat bir şekilde makale satış sistemleri veya forumlarda 30-40 TL arası bir paraya satmanız mümkündür.
, Emekli Olacaklar için Ucuz İş Fikirleri Nelerdir?
Emekli Olacaklar için Ucuz İş Fikirleri

İşçi Emeklileri Hangi İşleri Yapabilir ?

İşçi emeklileri memurlardan daha fazla iş kolunda kendilerine iş bulabilirler. Bu alanda onlar beden olarak ta çalışmaya alıştıkları için iş alanları daha geniş bir yelpazededir. Alt başlıklarda özellikle işçi emeklilerinin yapacağı işleri tanıtırken bu iş kollarından memur emeklileri de faaliyet gösterebileceklerini hatırlatmakta fayda görüyoruz.

Seyyar Satıcılık

İşçi emeklileri ile birlikte memur emeklilerinin de yapabileceği işler arasında seyyar satıcılık oldukça revaçta bir iş koludur. Alacağı küçük bir pazar yeri yada araç ile seyyar satıcılık yaparak emeklilik zamanını geçirmek mümkündür. Seyyar satıcılık konusunda öncelikle iyi bir fizibilite çalışması gerekmektedir. Sebze meyve, giysi veya takı gibi ürünler ile oldukça iyi gelirler elde edilebilmektedir.


Bakkal veya Tekel Bayii

Emekliler için akla ilk gelen fikirlerden biriside küçük bir bakkal dükkanı veya büfe açmak fikri gelmektedir. Bu alanda bir emeklilik iş fikriniz var ise yer konusunda seçici olmak önem arz etmektedir. Bu konuda tavsiyemiz bir büfe açmak istiyorsanız o bölgede dükkan ararken 10 gün boyunca orada gözlem yapmanız olacaktır. Bölgedeki insan sirkülasyonu tatil ve mesai günlerinde ki farklılıklar gündüz ve gece insan hareketliliği konularını iyi gözlemleyin. Ayrıca bir büfe veya market açmak sizin tüm gününüzü bu iş yerinde geçirmenize sebep olabilir. O yüzden küçük bir büfe ile işe başlamak size bu işten vazgeçmek istediğinizde maliyet olarak fazla zarar yapmanıza engel olacaktır.

Emlak ofisi

Emekli olduktan sonra bir emlak ofisi açmak istiyorsanız emeklilikten önce bir halk eğitim kursuna kayıt olarak bu konuda bir sertifika almanız olmalıdır. Halk eğitim kurslarında emlak kursları oldukça revaçta kurslardan birisidir. Emlak ofisi belkide en rahat emeklilik iş kollarından birisidir. Hem beyaz yaka emeklileri hemde mavi yaka emeklileri emlak ofisleri ile emekliliklerini geçirebilirler. Emlak ofisi için bulunduğunuz bölgedeki çevreniz oldukça önemli unsurlardan birisidir. Büro mobilyaları ve dükkan kirası dışında iş yeri evraklarını saymaz isek pek maliyeti olmayan bir iş koludur emekliler için emlakçılık yapmak. Emekliler emlakçı dükkanı açarak ayda bir ev veya arsa satsalar oldukça iyi gelir elde edecektir..


Bayilik Almak ve İşletmek

Emeklilerin yapacağı bir diğer iş kolu ise çiğ köfte tantuni dondurma vb. alanlarda bayilik alarak bunların ürünlerini satmak fikri olabilir. Günümüzde bayilik alarak çok fazla maliyet gerektirmeyen alanlarda ve iş kollarında emeklilik için iş kurma hayalinizi gerçekleştirebilirsiniz. Artık bayilik aldığınızda tüm eşyalar ve ürünler size paket olarak gelmekte ve siz direk satışa başlamaktasınız.

Apart ve Günlük Kiralık İşleri

Emekliler için bir diğer iş kolu olarak özellikle üniversite şehirleri yada turizmin yoğun olduğu yerlerde apart alarak bu aparkatları günlük veya haftalık olarak kiraya vermek işidir. Oldukça karlı olan bu işte yaz aylarında özellikle sahil bölgelerinde oldukça iyi paralar kazanmak mümkündür.  Bunun için iyi bir tanıtım hizmeti dışında apartların temizlik ve sözleşmeleri dışında pek yoruculuğu da olmayan emekliler için iş kollarından birisidir.

Satış ortaklığı ve Pazarlama İşleri

Emekliler için biraz zor bir iş kolu olsa da kimi zaman zevkli ve eğlenceli olan bir sektördür pazarlama işleri. Özellikle gezmeyi seven emekliler için pazarlama alanında faaliyet satış temsilcisi olarak emekliliklerini geçirmek isteyenlerin biraz kendine güvenmeleri ve ağızlarının laf yapmaları gerekmektedir. emekliler için pazarlama sektörü gezici bir iş kolu olduğu için yorucu olabilir.

Hayvancılık Yapmak

Emekli olmayı hayal edenlerin kafasında köye yerleşip hayvancılık yapmak her daim olan bir düşüncedir. Devlet destekli hayvancılık kredileri ve teşvikleri ile emeklilikte hayvancılık yapmak oldukça cazip bir iş koludur. Hayvancılık görüldüğü gibi kolay bir sektör değildir. O sebeple bu işe başlarken küçük bir miktarda hayvan ile işe başlamak mantıklı olacaktır. Emeklilikte hayvancılık yapma gibi bir fikriniz var ise gider kalemleri olan yem ihtiyaçları için aynı zamanda tarım ile uğraşmak size güzel kar bırakacaktır. İşe 2 inek ile başlayabilir ve bunların sütlerini satmak veya yoğurt peynir gibi ürünlere dönüştürmek size gelir getirirken üreme sonucu sermayeniz de artacaktır.

Emeklilikte Hobi Amaçlı Yapılacak İşler

Emeklilikte hobi amacı ile yapılacak işler aslında sizin beceri ve yeteneğiniz ile alakalı bir olgudur. Zira el becerileri gelişmiş olan emekliler bulundukları mahallede küçük bir bisiklet tamirhanesi açarak yaz aylarında ek gelir elde edebilirler. İnanın oldukça fazla müşteri ile uğraşarak işi büyütmeyi bile düşüneceksiniz. Bir diğer konu ise küçük ev aletleri tamiri olabilir. Ütü saç kurutma ve ev aletlerinin tamir ederek ek gelir elde edebilirsiniz. Yine para kanmanın yanı sıra hobi amacı ile part time milli piyango ve kazı kazan satışı yapmak emekliler için iş fikirleri arasında yer almaktadır.

Emekli Olacaklara İş Kurmadan Önce Tavsiyeler

Uzun yıllar çalışıp aldığımız ikramiye ve tazminatlar ile iş kurmak isteyen emeklilerimize bir kaç tavsiye vererek yazımızı noktalayalım. emeklilerimizin yıllarca çalışıp kazandığı ve hak ettiği ikramiyelerin tamamı ile iş kurmamalarını önermek ile işe başlayalım. Kötü gün dostu olarak kenara biraz birikim ayırmak her zaman iyidir. Uzman olmadığımız bir iş koluna tüm varlığımızı yatırmak olumsuz bir durum olursa bizi ve ailemizi oldukça üzecektir. Bu sebeple emekliler için iş kurmanın her zaman olumlu olmayacağını düşünmek gerekmektedir. Allah korusun işler kötü giderde batarsak bunun bize zararını hesaplamak ve ona göre yatırım yapmak gerekmektedir.

Emekli Olacaklar için Ucuz İş Fikirleri hakkında hazırladığımız yazı dizimizin sonuna geldik. Konu ile ilgili sizlerde emeklilikte yapacağınız iş fikirlerini yorum bölümünden paylaşarak etkileşimde bulunabilirsiniz. Ayrıca 50 Bin Lira ile yapılabilecek işler hakkında detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

İlgili Yazı

Simit Satanlar Kaç Para Kazanıyor?

Gönderen - Ekim 19, 2019 0
Simit satanlar kaç para kazanıyor? sorusu eminiz ki zaman zaman herkesin duyduğu ve merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Hemen…
, Pasif gelir elde etme yolları 2020

Pasif gelir elde etme yolları 2020

Gönderen - Nisan 23, 2020 0
2020 yılında pasif gelir elde etmek, daha doğrusu çalışmadan para kazanmak için neler yapilirisiniz bunlara deyineceğim. İlk olarak pasif gelir…

Dizi Özeti Yazarak Para Kazanmak

Gönderen - Kasım 29, 2019 0
Dizi Özeti Yazarak internetten Para Kazanmak konusu özellikle ev hanımlarını ilgilendiren bir konudur. Ev hanımları ev işlerini yaparlarken kimi zaman…

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir