Evde Ağız Kokusu Nasıl Giderilir, Nasıl Önlenir?

Avatarayınlanan s
367 0
Ağız kokusu hemen her yaşta insanın başına gelebilecek olan sorunlardan birisidir. Bu sorun kişilerin sosyal hayatlarını olumsuz etkiler. Ağız kokusu başta ağız kokusu çeken kişi ile onun yakın çevresini olumsuz olarak etkilemektedir. Ağız kokusunu gidermek için bir çok yöntem bulunduğu yazılıp çizilmektedir. Ağız kokusu kişileri rahatsız etmesinin yanında çevrelerinde utanç verici bir durum da oluşturmaktadır. Ağız kokusundan kurtulmak amacı ile doğal ve tıbbı olarak bir çok seçenek bulunmaktadır. Bu yazımızda sizlere ağız kokusundan kurtulmak için yapılması gerekenler ile Evde Ağız Kokusu Nasıl Giderilir, Nasıl Önlenir? konuları hakkında bilgiler vereceğiz.

Ağız Kokusu Nedir? Nasıl Oluşur?

Ağızda oluşan kokunun sebebi ağız içinde yaşanan bir takım hijyen ve sağlık sorunlarından dolayıdır. Ağız kokusunun ana nedenleri arasında diş çürükleri bulunmaktadır. Diş ve diş eti hastalıkları sebebi ile ağız içinde meydana gelen apse ve oluşan mikroplar zaman içinde ortaya pis bir koku salgılarlar. Kimi zaman dişlerde dışarıdan bakıldığında hiç çürük görünmese bile ağız içinde zaman zaman kokular oluşmaktadır.

Bu durumlarda bile detaylı bir diş muayenesi olmakta fayda vardır. Dışarıdan gözle görülmeyen çürükler veya diş eti hastalıkları bulunabilir. Ağız kokusunun diğer nedenleri ise dişleri düzenli olarak fırçalamamak, sigara ve alkol kullanımı gibi sebeplerdir. Ancak sigara ve alkol kokusunu ağız kokusu ile karıştırmamak gerekmektedir. Ağız kokusu diş fırçalama ile de kolay kolay giderilemeyen korkulardandır.

Ağız Kokusuna Neden Olan Maddeler

Tütün ve Sigara Kullanımı 

Sigara ve tütün kullanımı kendisine has kokusu ile ağız içinde bir kokuya neden olmaktadır. Sigara ve tütün  kullanımından sonra dişleri fırçalamak faydalı olacaktır.

Soğan ve Sarımsak Kullanımı 

Soğan ve Sarımsak gibi bazı gıdalar çiğ olarak tüketildiğinde ağızda ve hatta nefeste bir takım kendine has kokulara neden olmaktadır. Bu tür gıdaları sosyal etkileşim zamanları dışında tüketmek ve tükettikten sonra maydanoz gibi yeşillikler yemek ve dişleri fırçalamak veya ağzı gargara yapmak faydalı olabilir.

Ağız Kuruluğu ve Ağzı Açık Uyumak

Boğaz ve geniz eti sorunları olanlar gece uykularında genellikle ağızları açık yatarlar. Buda ağız içinde bir takım kurumalara sebep olmaktadır. Ağız içinde meydana gelen tükürük ağızdaki mikropları temizlemeye yaramaktadır. Ağız içinde tükürüğün azalması mikropların da engellenmesini önlemektedir.

Dişleri Fırçalamamak ve Temizlememek

Ayakkabılarımıza verdiğimiz önemi bazen dişlerimize göstermiyoruz. Dişlerimizi düzenli olarak günde 2 defa fırçalamak bir çok hastalığın yanında ağız kokusuna da engel olur. Dişleri düzenli olarak fırçalamak ağızda koku oluşmasına sebep olan bakterilerin birikmesine engel olmaktadır. Ağız içinde diş aralarında biriken bakteriler ağızda en fazla koku yapan unsurdur.

Aç Kalmak ve Yanlış Diyet Yapmak

Dikkat ederseniz ramazan aylarında uzun süren oruç saatlerinde hemen hepimizin ağzında bir koku oluşmaktadır. Bunun sebebi açlıktır. Yanlış ve bilinçsiz diyetler uzun süren açlıklar ağız içinde oluşan keton isimli kimyasalın güçlü bir aroma yapısında olması sebebi ile kötü kokuya neden olmaktadır.

İlaç Kullanımı 

Bazı ilaçların içinde içerdikleri etken maddeler sebebi ile ağız içinde bir takım kokulara neden olduğu görülmektedir. Bazı ilaç türleri de tükürüğü kuruttuğu için yine ağızda istenmeyen bir takım kokulara sebep olur.

Diş Taşları 

Dişlerini düzenli olarak fırçalayan kişilerde bile diş taşları görülmektedir. Diş taşlarının altında biriken bakteriler sebebi ile ağızda koku oluşmaktadır. Özellikle diş eti taşlarını temizletenler dişçi koltuğunda ağızlarından koku geldiğini kendileri bile duyarlar. Bunun sebebi bu oluşan taş ve plakların altındaki bakterilerdir. Diş taşlarını doktorunuzun öngördüğü zamanlarda temizletmek ağız kokusu oluşumuna engel olmaktadır.
, Evde Ağız Kokusu Nasıl Giderilir, Nasıl Önlenir?
Evde Ağız Kokusu Nasıl Giderilir, Nasıl Önlenir?

Evde Ağız Kokusu Nasıl Giderilir, Nasıl Önlenir?

Ağız kokusunun giderilmesi ve önlenmesi amacıyla bir çok yöntem uygulanmaktadır. Size bu konuda ilk tavsiyemiz bu konuda uzman doktorlar tarafından verilecek olan reçete ve programlara göre hareket etmeniz olacaktır. Bunun dışında ise herkesin evde kendisinin uygulayabileceği temel hijyen kurallarına uymak da fayda saplayacaktır.

  • Dişler düzenli olarak fırçalanmalıdır.
  • Diş hekimine 6 ayda bir giderek dişlerinizi ve diş etlerinizi kontrol ettiriniz. Dişlerinizde oluşan diş taşlarını temizlettiriniz.
  • Diş hekimi tarafından önerilen anti bakteriyel gargara ve diş macunlarını kullanınız.
  • Dişleriniz ile birlikte dilinizi de uygun diş fırçaları ve macunları ile temizleyiniz.
  • Ağız kokusunu gidermek için maydanoz limon kabuğu gibi sebzeler tüketmek faydalı olabilir.
  • Bol bol su tüketmeliyiz. Asitli ve şekerli gıdalardan uzak durmalıyız.

Evde Ağız Kokusu Nasıl Giderilir? Nasıl Önlenir? Ağız Kokusu Yapan Maddeler? Ağız Kokusundan Kurtulmak İçin Yapılması Gerekenler? konusunda hazırladığımız yazımız burada sona erdi. Ağız kokusu hakkında sorularınızı ve kullandığınız yöntemleri yorum bölümünden yazabilirsiniz. Toruna Bakım Maaşı Nasıl ve Nereden Alınır?

İlgili Yazı

Başkasının WhatsApp Mesajlarını Görme

Gönderen - Aralık 11, 2019 0
Akıllı telefonlar artık hayatımızın vazgeçilmezleri arsında yerini aldı. Akıllı telefonlar ile birlikte dünyada kullanılan en yaygın uygulama olan WhatsApp ise…

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir