Evde Rakı ve Bira Yapmanın Zararları

Avatarayınlanan s
173 0
Evde Rakı Bira ve Votka Yapmak konusu son gelen zamların ardından internet aramalarında oldukça popüler olan kelimeler arasında yerini aldı. Bu yazımızda sizlere evde alkollü içki yapmanın zararlarından bahsedeceğiz. Evde Rakı Bira ve Votka Yapmanın Zararları hakkında bilgiler vereceğiz. Şunu belirtmek gerekir ki alkolün her türlüsü insan sağlığı için zararlı maddeler içermektedir. Ancak resmi olarak satılan alkol ürünlerinde sağlığımızı tehlikeye sokacak maddeler orantılı olarak harmanlandığı ve formasyon işlemlerine tabi tutulduğundan güvenle içilebilir.

Evde alkol ürünlerini imal etmek eskiden Anadolu da yaygın olarak yapılırdı. Özellikle Balkan göçmenleri meyve özlerinden kendileri içmek amacı ile alkol üretirlerdi. Şimdilerde ise hemen her ilde gencinden yaşlısına herkes internet ortamının da  sağladığı kolaylıklar sebebi ile kendi içkisini üretmek yoluna gitmektedir. Bu durum belki ekonomik açıdan avantaj sağlar gibi görünse de çok tehlikeli yöntemlerdir. Evde alkol yapımında bir çok yöntem kullanılmaktadır. Sizlere bu yöntemlerden kısaca bahsederek evde alkol yapımı sonucunda başınıza gelebileceklerden bahsedelim.

, Evde Rakı ve Bira Yapmanın Zararları
Evde Rakı ve Bira Yapmanın Zararları

Evde Rakı Yapımı

Evde rakı yapımı için bir kaç yöntem bulunmaktadır. Bunlar arasında şimdilerde en fazla tercih edilen ise ETİL alkol satın alınarak yapılan rakı çeşididir. Rakı üretiminde kullanılan etil alkol ve içine karıştırılan ölçülü maddeler sonucu ekonomik olarak rakı üretilse de bu üretilen rakının fermantasyon işlemleri ev ortamında sağlıklı olmayacağından tehlikeli sonuçlar doğurabilmektedir. Bunun dışında rakı yapımında kullanacağınız ETİL alkolün de temiz olması içine merdiven altı alkol karışmamış olması gerekmektedir.

Basından duyduğunuz alkolden ölümler ve körlüklerin ana sebebi ETİL alkol yerine METİL alkol kullanılmasıdır. Her ne kadar evde yapacağınız rakının karışımlarını ve ölçülerini iyi bir şekilde yapsanız da  satın aldığınız ETİL alkolün içinde METİL alkol var ise sağlığınız açısından büyük tehlikeler sizi bekliyor olacaktır. Ülkemizde genellikle kaçak içki ölümleri ve sakatlıkları yılbaşıları öncesinde piyasaya sunulan sahte içkiler dolayısı ile olmaktadır. Bunun yanında alkol fiyatlarının vergiler sebebi ile oldukça yüksek seyrettiği dönemler de sahte içkiler piyasada bol bol dolaşmaktadır.

Evde rakı yapımının bir diğer yöntemi ise ETİL alkol yerine meyvelerden üretilen saf alkol iledir. Bu yöntem diğer yönteme oranla biraz daha bilgi gerektiren bir yöntemdir. Bu yöntemde erik  üzüm elma kayısı gibi meyveler bazı fermantasyon işlemlerine tabi tutularak ibibik denilen damıtma malzemeleri ile damıtılarak  üretilmektedir. Bu yöntemde ortalama olarak yüzde 75 oranında saf alkol üretilerek bu üretilen alkol içine hangi içki türü yapılacaksa onun aromaları katılmak sureti ile oluşturulur.

Bu yöntemde elde edilecek olan Alkolde de zararlı ve öldürücü METİL alkol ilk ağız ve son ağız olarak imha edilir. Orta ağız denilen kısımdan ise elde edilen etil alkol içki yapımında kullanılır. Bu yöntemde  Meyve çekirdeklerinde odunsu bir yapı olduğundan kaynatma işlemi öncesi meyvelerden bunları arındırmak gerekmektedir. METİL alkol odun ve onu talaşı ile  üretildiğinden karışımın içine tat vermesi için odun parçaları atmamak gerekmektedir. Bu yöntem ile alkol üretmek zor ve kimya becerisi isteyen bir yöntemdir.

Evde Rakı Yapmanın Zararları

Evde rakı yapmanın en büyük zararı hiç şüphe yok ki insanların ölmesidir. Basın ve yayından hemen her gün sahte alkol zehirlenmeleri haberleri okumaktayız. Bu haberlere konu olan alkollerin büyük bir kısmı milli içkimiz rakıya aittir. Ekonomik olarak avantaj sağlayayım derken sağlığınızdan ve hayatınızdan vazgeçmeyin. Evde rakı imal edenler kimyager olmadıklarından ve bu konularda eğitim almadıklarından dolayı ufak bir detayı gözen kaçırmaları halinde telafisi mümkün olmayan sonuçlara maruz kalabilirler.

Evde Bira Yapımı

Evde bira yapımı her ne kadar rakı ve diğer içki çeşitlerine göre tehlikeli olmasa da buda meşakkatli bir işlemdir. Evde bira üretmek için bira kiti adı verilen malzemeler aparatlar ve mayalar satılmaktadır. Evde bira imal etmek için satın alacağınız bu ürünlerin orijinal ürünler olmasına dikkat etmek gerekmektedir. Satın alınan bira kitleri ile evde nasıl kendi biranızı oluşturacağınız detayları ile birlikte anlatılmaktadır. Evde bira yaparken önemli unsurlardan birisi ise mayanın fermantasyonu için gerekli olan sıcaklık ortamlarının elde edilmesidir. Buda oldukça zor bir işlemdir.

Satın alacağınız bira kitinin içinde sıvı malt özü bulunmaktadır. Malt özü, fabrikada bira maltının, yani arpanın, önce haşlanıp sonra kaynatılmasıyla elde edilen pekmez kıvamında tatlı bir sıvıdır. İmalat yapılan fabrikalarda  kaynatma sırasında içine  şerbetçi otu katılır. Bunun sebebi ise malt özüne biraya has bir acılık kazandırmaktır. Alacağınız kitin içinde ayrı olarak paketlenmiş bira mayası bulunmaktadır.

Evde yapılan biraların alkol oranı genellikle yüzde 5 oranında olmaktadır. Bunu arttırmak için bira yapımı sırasında şeker ve malt özü miktarı arttırılarak alkol oranı  fazlalaştırılabilir. Satın alacağınız bir kitten ortalama olarak 23 litre bira üretebilirsiniz. Buda size yaklaşık 46 şişe bira eder. Bira kitinin dışında içine katmanız için toz şeker su küp şeker ve şişelere ihtiyacınız olacaktır.

Bira kitinin bir kere aldıktan sonra diğer seferler için sadece kit almanız yeterli olmaktadır. Bira kitlerinin başlangıç  fiyatı 300-500 TL arasında değişmektedir. Daha sonraki üretimleriniz için alacağınız kitin fiyatı ise 100 TL civarındadır. Evde Bira yapımı yapmak için yasal olarak bir sakınca bulunmamaktadır.İlgili kanunlar yılda 350 litreyi aşmayan oranda alkol üretimine müsaade etmektedir. Ancak evde üretilen birayı satmak ve ticari amaçla kullanmak suçtur.

  • Muntons İngiltere ülkesine has olan Malt, maya ve bira kitleri
  • Brouwland Belçika ülkesine has olan Malt, şerbetçi otu, maya ve bira kitleri
  • Fermentis Fransa ülkesine ait olan  Bira mayası
  • Weyermann Almanya ülkesine has olan Malt ve malt özü
  • Coopers Avustralya ülkesine has Malt, bira kitleri ve bira yapım ekipmanları

Evde Bira Yapımının Zararları

Yaptığımız araştırmalarda evde bira yapımının rakı viski ve votka kadar tehlikesi olmadığını  dikkat edilmesi gereken en önemli noktanın hijyen olduğunu söylemek gerekmektedir. Evde bira imal etmek için bira kitleri ile beraber birayı saklayacağımız şişelere de ihtiyacımız olacağı için temizlik çok önemli bir unsurdur. Biranın ham maddesinin içinde zararlı olan METİL alkol bulunmamaktadır.

Sahte İçki Konusunda Dikkat Edilecekler

Evde Rakı ve Bira Yapmanın Zararları ve nasıl yapıldıkları konusunda bilgiler içeren yazımızın sonuna geldik. Alkol ürünlerinde ülkemizde son yıllarda çok fazla insan zarar görmektedir. Bu sebeple Alkol ürünlerini satın alırken de dikkatli olmalısınız. Özellikle Rakı Votka Viski tarzı ürünleri satın alırken büyük market ve mağazaları tercih edebilirsiniz. Evde alkollü içki üretmek yerine daha az içerek bandrollü ürünleri tercih etmek sağlığınız açısından önemlidir. Mekanlarda alkol alacak iseniz şişeleri kendiniz açınız . Alkol şişeleri üzerinde bulunan bandrolleri akıllı telefonlarınız ile kontrol ederek açınız. Açık olan şişeleri kesinlikle tüketmeyiniz. Bardak içki almayız.

Evde Rakı ve Bira Yapmanın Zararları konusunda hazırladığımız yazımızın burada sonuna geldik. Yazımız herhangi bir tarif ve yönlendirme içermekte olup, evde alkol üretmenin sakıncalarına ve zararlarına vurgulama yapmak için hazırlanmıştır. İnternet’ten derlenen bilgilerden olaşan makalemiz içeriğine göre işlem ve üretim yapılmaması gerektiği, Sitemizdeki bu bilgilere göre yapılan hiç bir işlemden sitemiz ve yazarlarımızın sorumlu tutulmayacağını belirtmek isteriz. Sunulan bilgilerin teyit edilmemiş bilgiler olduğunu unutmayınız. Sağlığınızı riske atmamanız için bandrollü ve orijinal ürünler kullanınız.

İlgili Yazı

Yaşımı Nasıl Büyütüp Küçültebilirim?

Gönderen - Ekim 15, 2019 0
Yaşımı Nasıl Büyütüp Küçültebilirim? Yaş Büyütme İşlemi Nasıl Yapılır? Yaş Küçültme İşlemi Yapmak istiyorum. Yaş düzeltme işlemi yapmanın Şartları konularında…

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir