Faizsiz Kredi Veren Banka ve Finans Kuruluşları

Avatarayınlanan s
216 0
Faizsiz Kredi Veren Banka ve Finans Kuruluşları Müslüman toplumlarda oldukça önemli bir meseledir. Dinimiz gereği faiz haram olunca kredi ihtiyacı olanlar Faizsiz kredi veren yerlerin nereler olduğunu araştırıyorlar.Faizsiz Kredi imkanı sunan bankalar ve finans kuruluşları hakkında bu yazımızda sizlere detaylı bilgiler vereceğiz. Kredi konusu günümüz toplumlarında artık ihtiyaç ötesi bir ihtiyaç oldu. Hemen her ailede bir yada birden fazla kredi ödemeleri var. Hal böyle olunca kredi faizleri konusunda hassa olanların faizsiz kredi arayışları da her geçen gün artıyor.

Faizsiz Kredi Olur mu ?

Faizsiz krediler genellikle araba firmalarının düzenlediği kampanyalarda yer alan kredilerdir. Örneğin Opel Sıfır Araba 50 Bin Lira 2 ay sıfır faiz gibi bir çok reklam duyarsınız. Bu tarzda reklamlar ile bazı bankalar firmaların desteği ile sıfır faizli kredi kampanyaları yapmaktadırlar. Bu tarz kredilerde sadece bir takım dosya masrafı ücretleri ödenir. Taşıt Kredilerinde faizsiz kredi imkanı sunan bir çok firma bulunmaktadır.

Faizsiz kredi almak isteyenlerin katılım bankalarına başvurabilirler. Katılım bankalarında faiz ismi yerini kar payı olarak duyacaksınız. İslam dünyasında belli başlı bir yer edinen katılım bankalarında ki kar payı sistemi ile faiz arasında ki ince çizgiyi sizlere daha sonra bir makale ile detaylı olarak anlatacağız. Faizsiz kredi almak isteyenlerin başvuracağı kar payı sistemleri konusunda dini bilgileri yüksek ve değerli hocalardan görüşler sorulması uygun olacaktır.

Katılım Bankaları Faizsiz Kredi Veriyor mu?

Katılım bankalarının en büyük özelliği İslami kurallara uygun kredi seçenekleri sunması ve bu kredileri faiz oranları ile değilde kar payı ismi ile nitelendirmeleridir. Ülkemizde katılım bankaları arasında yaygın olarak kullanılan Vakıfbank Katılım Bankası, Kuveyt Türk ve Albaraka Türk gibi bankalar yer almaktadır. Bu bankalar müşterilerine kredi imkanı sunarlarken kar payı ismi ile bu kredileri tüketicilere sunarlar. Zaman zaman bu bankalarda sıfır kar payı oranları ile çeşitli kampanyalar kapsamında hizmet sunmaktadırlar.

Faiz yerine kar oranları ile müşterilere sunulan kredilerden yararlanmak isteyenlerin katılım bankaları şubeleri veya internet sitelerinden yada telefon bankacılığı aracılığı ile detayları öğrenebilirler. Faizsiz kredi şartları bu imkanı sunan bankalardan bankalara değişkenlik göstermektedir. Diğer kredi türlerinde olduğu gibi faizsiz kredi imkanlarından yararlanmak içinde bankalar sizden bir takım bilgi ve belge talep edebilir. Kredi başvuruları için ergin yani 18 yaşını doldurmuş olamanın yanı sıra,  gelir belgesi , kredi notu puanı gibi bir takım koşulları sağlamanız  gerekecektir. İpotek karşılığı faizsiz kredi kullanılacak sa bunun için istenen evraklar da banka tarafından talep edilecek evraklar arasında yer almaktadır.

Faizsiz İhtiyaç Kredisi

İhtiyaç kredilerini  faizsiz bir şekilde almak katılım bankaları ile kullanılabilen kredi olarak ülkemizde oldukça yaygındır. Katılım bankalarından faiz yerine kar payı veya kar oranı ismi ile nitelendirilen oranlarda bankaya ödeme yapmanız gerekeceğini unutmamalıyız. Yani kaba bir deyim ile kredilerde faiz kelimesi yerine kar payı yada kar oranı ifadeleri geçmektedir. Çekeceğimiz ana paraya banka tarafından uygulanan kar oranı yada kar payı günün faiz oranlarına yakın değerlerdir.

Faizsiz Kredi en çok devlet destekli kredilerde uygulanan bir kredi çeşididir. Kosgeb veya tarım kredileri faizsiz kredi türüne örnek olacak kredi türlerindendir. Bir yıl geri ödemesiz 0 faizli 2 yılda geri ödeme kampanyası tarzında kampanyalar genellikle devlet desteği ile hayata geçirilen faizsiz kredi türlerindendir. Faizsiz finans ürünleri hakkında en geniş ve kapsamlı bilgileri tkbb.org isimli siteden bulabilirsiniz.

Faizsiz  Kredi Türleri

Katılım bankalarının sunduğu ve kar oranı ve kar payı ismi ile nitelendirilen kredilerin yanında normal bankalarda anlaştıkları firmalar aracılığı ile faizsiz kredi imkanları sunmaktadır. Faizsiz kredi türleri arasında Konut, İhtiyaç, Tüketici, Taşıt , faizsiz otomobil kredileri gibi kredi türleri yer almaktadır. Bu krediler kendi türlerinde günün şartlarına göre güncel faiz kurlarına yakın oranlarda kar oranı ile adlandırılmaktadır.

Kar payı ile faiz arasındaki ayrım konusu detaylı bir konu olduğu için yazımızda mümkün mertebe bu konuya değinmeyeceğiz. Zira kimine göre katılım bankası islami kurallara uygun görünse de kimine göre de faiz den bir farkı olmayan ve sadece isim değişikliği olan bir uygulamadır. Burada tercih sizin. Faizsiz kredi kullanmada dikkat edeceğiniz nokta en uygun krediyi veren kuruluşu bulmak olmalıdır.
, Faizsiz Kredi Veren Banka ve Finans Kuruluşları
Faizsiz Kredi Veren Banka ve Finans Kuruluşları

Faizsiz Kredi Veren Banka ve Finans Kuruluşları

Örneğin Araba alacaksınız ve bunun için  bir miktar kredi kullanmak zorundasınız. Hemen kampanya aramaya başlayarak sıfır faizli taşıt kredisi kampanyalarından yararlanmak faydanıza olacaktır. Aynı şekilde konut kredileri içinde bu tür uygulamalar mevcuttur. Böylelikle siz kullandığınız kredi kadarını geri ödeyeceğiniz için faiz ile bir işiniz olmamış olacaktır.

Faizsiz Kredi Veren Banka ve Finans Kuruluşları hakkında bilgiler verdiğimiz yazımızın burada sonuna geldik. 60 ay vade ile hızlı ve kolay kredi almak konusunda hazırladığımız makalemizi okuyarak kolay bir şekilde kredi kullanabilirsiniz. Yorum bölümümde faizsiz kredi alma hakkında görüşlerinizi yazarak etkileşime katılabilirsiniz.

İlgili Yazı

Sicili Bozuk Olana Kredi Veren Bankalar

Gönderen - Şubat 18, 2020 0
Sicili bozuk olana kredi veren bankalar ve finans kuruluşları ile bozuk banka sicili olanların nasıl kredi kullanacakları hakkında detaylı bilgilere…

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir