Finansal Yönetim Stratejisini Belirleyen 7 Kriter

Avatarayınlanan s
305 0
Yeni kurulan şirketlerin, girişimlerin finansal yönetim başarısızlıklarının temel nedeni, ön analiz yapmamış olmaları, benzersiz bir teklif oluşturmadıkları ya da çok rekabetçi bir ortamda iş yapmaya başlamaları değildir. Birçok şirketin başarısız olmasının nedeni, şirketin finansal durumunu izlememek ya da bu konuda yeterliliğe sahip olunmamasıdır. Bu özellikle hırs ve başarıya aç genç girişimcilerin öz güven kaynaklı sağduyu körlüğü durumunda geçerlidir ve maceraya açık olmalarına neden olur.


Finansal Yönetim Stratejisini Belirleyen 7 Kriter

Bu makalede, girişiminizin her zaman finansal olarak istikrarlı kalmasını sağlayacak 7 basit ancak etkili stratejiden bahsedeceğiz.

1- Performansınızı Takip Edin

Eylemlerinizin her birinin gerçek maliyetini bilmek ve işletme karlılığı açısından değerlendirmek bir gerekliliktir. Bu, herhangi bir finansal stratejinin ana kuralıdır. Bunun için gerçek sayılarla çalışmak, finansal göstergeleri izlemek, analiz etmek ve ara raporlar oluşturmak zorunda kalacaksınız.

Örneğin, bir satış ortaklığı programına katılan sitenin sahibiyseniz, sitenize çektiğiniz her potansiyel müşterinin maliyetini doğru bir şekilde anlamanız ve bu değeri satıştan aldığınız komisyonla ilişkilendirmeniz gerekir. Instagram’da bir yarışma başlatırsanız, önce istenen sonuçları tahmin etmeli ve her yeni abonenin maliyetini, söz verdiğiniz ödülün toplam maliyeti perspektifinden anlamalısınız.

2- Optimize Et ve Otomatikleştir

Bu, maliyetleri düşürmenin ve gelişiminiz için gerekli bütçe birikiminizi sağlayabilmenizin en iyi yoludur. Modern teknolojiler, bir işletmenin iş süreçlerini otomatikleştirerek ve işçiliği optimize ederek maksimum verimlilik elde etmesini sağlar. Elbette, pratik adımlar iş türünüze bağlı olarak değişkenlik gösterecektir.

Bazı örnekler arasında, ofis kirası için ödeme yapma gereğini ortadan kaldırabilmenizi sağlayan uzaktan çalışma biçimine geçiş bulunmaktadır. Başka bir örnek, pazarlamacıyı rutin görevlerden kurtarmak için pazarlama çabalarınızı otomatikleştirmektir.

3- Kişisel ve Ticari Finansman İçin Farklı Hesaplar Tutun

Mali durumunuzda tam bir karmaşa yaratmanın en iyi yolu, kişisel harcamaları ticari ödemelerden ayırmamaktır. Bir işletme sahibinin maaşını en son alması kuralını duydunuz mu?

Bir işletmenin sürdürülebilir olması için öncelikle çalışan, borç, tedarikçileri ödemelerini gerçekleştirmek, finansal gücünüzü etkilemeyecek kadar fon ayırmak, gelişmeye yatırım yapmak gereklidir. Ancak bunlardan sonra kalan parayı kendi takdirinize göre kullanmalısınız.

4- Yükümlülüklerinizi Zamanında Ödeyin

Şirketinizin finansal olarak istikrarlı olmasını istiyorsanız, borçlardan kaçınmak önemlidir. Bu, bir ay içinde yapmanız gereken tüm ödemeler için geçerlidir. Yukarıda, harcamaların ana kalemlerini zaten listeledik, ancak bu kuralın özü, zamanında her şeyi ödeyerek işinizin değerini ve karlılığını artıracağınızdır. Çalışanlar size sadık olacaklar çünkü yarından emin olabilirler, tedarikçiler sizinle çalışmak isteyecek ve borç faizleri katlanarak büyümeyecek.

5- Çalışanlarınıza özen gösterin

Çalışanlarınız işinizin ana itici gücüdür, bu yüzden değerli hissetmeleri gerekir. Sadık tutumlarını korumanız gerekir, çünkü yalnızca şirketinizin finansal olarak istikrarlı kalmasına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda yeni bir düzeye çıkarırlar.

Motive olmuş, dahil olan ve kendine güvenen çalışanlar, işinizi yeni zirvelere çıkarmanıza yardımcı olabilir. Çalışanlarınıza doğrudan sorular sorarak işinizdeki eksiklikleri size söylemelerini sağlayarak onları bu seviyeye taşıyabilirsiniz.

6- Acil Durum Fonu Oluşturma

Tabii ki, net finansal stratejiler iyidir, ancak hiç kimse girişimindeki ani değişikliklere karşı bağışıklığa sahip değildir. Büyük verilerin yeteneklerini kullanır ve trendleri analiz ederseniz, diğerlerinden önce alarm işaretlerini görebilir ve uyum sağlamak için zamanınız olur. Değişikliklere tamamen adapte olana kadar ayakta kalabilmenizi sağlayacak bir acil durum fonuna sahip olmak çok önemlidir.
Finansal Yönetim Stratejisini Belirleyen 7 Kriter
Finansal Yönetim Stratejisini Belirleyen 7 Kriter


7- Harcamanın En İyi Yolu Yatırım Yapmak

Bir işletmeyi belirli bir kârlılık düzeyinde sürdürmekten söz ediyorsak, ilke olarak, yukarıdaki ipuçlarının tümünü kullanmanız yeterli olacaktır. Ancak, işletmenizin gelişmesini istiyorsanız, gelişimine yatırım yapmak gereklidir. Ve bu yatırımlar kapsamlı olmalı.

İş geliştirmeye yatırım yapmak için en iyi alanlar teknoloji yatırımları, ürün iyileştirmeleri, çalışan eğitimleri ve müşteri hizmetlerine yapılan yatırımlardır. İş geliştirme için kilit alanları kendiniz belirleyin ve hangi alanın en acil yatırıma ihtiyacı olduğunu hemen anlayın.

Finansal yönetim başarısı gösterebilmek için kazanılan paranın bir bölümünü cebinize almadan önce yatırım yapmanız gerekir. Aksi takdirde şirketiniz durgun kalabilir. Burgan Bank Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma

İlgili Yazı

Pire İlaçlama

Gönderen - Nisan 14, 2021 0
En iyi garantili pire ilaçlama şirketleri 1. İstanbulilaclama.com 2. Altunilaclama.com Pire ilaçlama nasıl yapılır? Pire ilaçlama nasıl yapılır soruşunuzu şu şekilde…

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir