Hollanda’da Emeklilik Sistemi Nasıldır?

Avatarayınlanan s
336 0
Hollanda’da bir süre ikamet edilmesi ya da çalışılması durumunda, devlet tarafından bu kişilere her ay emeklilik maaşı (AOW) adı verilen bir tutar ödenir. Hollanda yasalarında belirlenen emeklilik yaşı doldurulduğunda, “Algemene Ouderdomswet” denen “ Genel Yaşlılık Yasası” kapsamında AOW emeklilik aylığı alınması kişilerin yasal hakkıdır. 
Hollanda dışında herhangi bir ülkede ikamet edilmesi durumunda da bu aylığı almanız mümkündür. Ancak zaman zaman değişen mevzuat dahilinde AOW yaşlılık aylığı yaşının değişmesi söz konusu olmaktadır. Herhangi bir olumsuz durum ile karşılaşmamak için gelişmeleri takip etmeleri AOW aylığı alacak kişiler için büyük fayda sağlayacaktır. Hollanda’da Emeklilik Sistemi Nasıldır?  konusunda detaylı bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

AOW yaşlılık aylığı için belirlenen emeklilik yaşı kaçtır?

1957 yılından bu yana 65 yaşını dolduran her vatandaş AOW aylığı alma hakkına sahipti. Ancak değişen mevzuatla birlikte bu yaş da değişikliğe uğradı. Yayınlanan son mevzuata göre AOW yaşı, senelere bağlı olarak aşamalı şekilde yükseltilmektedir. Bu duruma göre, AOW yaşı 2018 yılında 66’ya, 2021 yılında 67’ye yükseltilmiştir. 2022 yılından itibaren bu yaş, tahmin edilen yaşam süresine göre belirlenecektir. 
2024 yılından sonra nasıl bir yol izleneceği ise henüz belirli değildir. Hollanda yasalarına göre, ilk AOW yaşlılık aylığı belirlenen yaşın doldurulduğu gün itibarı ile kişiye ödenmeye başlanır. Bu yaş, doğum gününden yola çıkılarak hesaplandığı için kişi yaşını tam hesaplayabilmek adına doğum tarihini net bir şekilde biliyor olmalıdır.

AOW yaşlılık aylığı

AOW yaşlılık aylığı alabilmek için 50 yıl boyunca birikim yapma koşulu gereklidir. Örneğin, AOW için gerekli olan yaş sınırın 66 ise, 16. Doğum günü ile 66. doğum günü arasındaki 50 yıllık dönemde AOW birikimi yaparak bu şartın yerine getirilmesi gerekmektedir. Hollanda’da ikamet edilen her bir sene için kişi, AOW aylığının %2’sini alma hakkını kazanır. 
Hollanda’da ikamet edilmediği ancak Hollanda’da çalışılan her yıl için ise muhtemelen %2’lik oranda AOW yaşlılık aylığı alma hakkına sahip olur. AOW yaşlılık aylığı için belirlenen yaştan önceki dönemde 50 yıl AOW birikimi yapılmış olması şartı sağlanırsa, AOW yaşı doldurulduğunda tam AOW aylığı alınır. AOW yaşından daha önce başka bir ülkede ikamet etmeye başlandıysa AOW yaşlılık aylığı tutarının bir kısmını alırsınız.

AOW başvurusu Şartları

Sociale Verzekeringsbank (SVB) AOW yaşlılık aylığının kişiye ödenmesi konusunda gerekli işlemleri yapan bankadır. Hollanda’da ikamet etmeye devam edip AOW birikimi yapan kişiler, AOW aylığı için gerekli yaşı doldurmalarına az bir süre kaldığında bu işin takibini yapan firmalar tarafından bilgilendirilirler. 
Ancak Hollanda dışında herhangi bir ülkede ikamet edilmesi durumunda AOW yaşlılık aylığı başvurusunun zamanında yapılması kişinin kendi sorumluluğu altındadır. Bu başvurunun nasıl yapılacağı ülkeden ülkeye farklılık gösterir. Ülke dışında ikamet eden kişilerin Nasıl AOW başvurusu yapacağı hakkında bilgi edinmesi için www.svb.nl sitesinden gerekli bilgiyi edinme şansları vardır.
, Hollanda’da Emeklilik Sistemi Nasıldır?
Hollanda’da Emeklilik Sistemi Nasıldır?
Yurt dışında yaşayan gurbetçilerimizden özelikle Hollanda’da yaşayanlarımızın ve oraya gitmeyi düşünenlerin  Hollanda’da Emeklilik Sistemi Nasıldır? konusunda meraklarını gidermeye çalıştığımız yazımızın sonuna geldik. Hollanda’da ev kiralamak isteyenler ve kiralık evler ile ilgili koşulların neler olduğu konusunda hazırladığımız Hollanda’da Ev Kiralama Yöntemleri  konulu yazımız için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz.

İlgili Yazı

3600 Ek Göstergenin Faydaları Nelerdir ?

Gönderen - Ekim 13, 2019 0
Devlet memurlarının merakla beklediği 3600 ek gösterge meselesi gündemdeki sıcak yerini korumaya devam ediyor. Devlet memurlarının maaş ve emeklilik ikramiyelerinde…

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir