Hollanda’da Ev Kiralama Yöntemleri

Avatarayınlanan s
280 0

Türkiye’de ev kiralamak hemen herkesin bildiği konulardandır. Kiralık ev arayanlar direk olarak sahibinden veya emlakçılar aracılığı ile ev kiralarlar. Emlakçılar kiraladıkları evlerden kiracılardan ve kiraya verenlerden komisyon almaktadırlar. Ülkemizde kiralık ev konuları böyle iken yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız için durum nasıl. İlk defa yurt dışına gidecek olanlar veya çocuklarını yurt dışında okutmak isteyenler oralardaki kiralık evler hakkında bilgi sahibi olmak isterler.Bugünkü yazımızda sizlerde Hollanda’da Ev Kiralama Yöntemleri hakkında detaylı bilgiler vereceğiz.

Hollanda’da Ev Kiralama Yöntemleri

Bir fotoğrafa baktığınızda uzun, yüksek, kırmızı tuğlalı binalar görürsünüz. Bu binalar genellikle Amsterdam’da yer alır ve bir film fonu olarak sıkça kullanılır. Daha önce de bahsettiğimiz gibi Hollanda yüz ölçümü olarak çok küçük bir ülke ve nüfusu bu yüz ölçümüne göre çok daha fazla. Ayrıca devlet her yerin beton olmasını istemiyor ve doğayı korumak istiyor. Bu nedenle yapılan evler talebi karşılamakta yetersiz kalıyor.

Hollanda’da ev satın almak ve kiralamak çok zor. Hem fiyatlar yüksek hem de evler küçük ve az sayıda. Amsterdam da İstanbul gibi büyük bir şehir olduğundan piyasa hemen hemen aynı diyebiliriz. Bununla beraber kur farkını hesaplarsak bizce biraz yüksek hale geliyor.

Hollanda’da da kiralar tabi ki evlerin yerine, konumuna, yaşına, büyüklüğüne, oda sayısına ve eşyalı olup olmamasına bağlı olarak değişmekte. Şehir merkezinde ve şehir dışında fiyatlar değişiyor ama yaklaşık 700 ile 1800 Euro arasında değişen fiyatlarda ev kiralamak mümkün. Amsterdam ise açıkçası extrem pahalı fiyatlara sahip. Bu fiyatların evin büyüklüğüne 2500 Euro civarına kadar çıktığı görülebiliyor.
, Hollanda’da Ev Kiralama Yöntemleri
Hollanda’da Ev Kiralama Yöntemleri

Hollanda’da kiralık ev türleri

Hollanda’da birden fazla ev tipi olduğunu söyleyebiliriz. İlki sadece tam anlamıyla dört duvarın olduğu schelp yani kabuk anlamına gelen evler. Bu evlerde parke de dahil hiçbir şey bulunmamaktadır. Bu evlerin kirası çok düşük olmakla beraber tahmin edeceğiniz gibi masrafı daha çok olacak ve taşınmanız daha uzun sürecektir.

Diğer bir ev türünde parke, tül gibi ekipmanlar bulunsa da koltuk, tabak, yatak gibi eşyalar bulunmamaktadır. Eğer öğrenci ya da çalışan olarak Hollanda’ya gelecekseniz buraları seçmeniz daha sağlıklı olacaktır. Hem kendi isteğinize göre dizayn edebilir hem de çok para vermemiş olursunuz. Eşya kullanım bedeli olarak elli ya da yüz Euro ödeyebilirsiniz.

Tek başınıza eve çıkıyorsanız eşyalı evleri tercih edebilirsiniz. Burada önemli olan ise eşyalara zarar vermemek. Tüm hepsi kayıt altına alındığından hırsızlık ile suçlanmanız mümkün.

Hollanda’da Ev Nasıl Kiralanır?

Kiranın iki ya da üç katı depozito istenen Hollanda’da web siteleri üzerinden ya da emlakçılık işi yapanlar aracığıyla ev kiralayabilirsiniz. Ödemeleri ise banka hesabından yapmak zorundasınız. Diğer türlü elden kira vermeniz durumunda yasal bir suç işlemiş ve kaçak ücret vermiş/ almış olursunuz. Kira ödemek için hesap açıp buradan işlem yapmanız gerekir.

Öğrenciler Craiglist ya da üniversitelerin sosyal medya hesaplarından oda ya da birkaç arkadaş bularak ev kiralama işlerini hallediyorlar. Remax gibi uluslararası siteleri de tercih edebilirsiniz. Ev sahipleriyle Hollandalılar genellikle e-posta yoluyla görüşür. Yüz yüze görüşme çok nadir yapılır. Dört kişilik bir ailenin fatura, gıda, eğlence, kira gibi tüm harcamaları aylık 2550 Euro civarındadır. Hollanda’da kolay kiralık daire bulmak için bu site aracılığı ile emlak araması yapabilirsiniz.

Hollanda’da Ev Kiralama Yöntemleri hakkında hazırladığımız yazımızın sonuna geldik. Hollanda’da eğitim görmek için oraya gidecek olanlar ve orada ev kiralamak isteyenler için bilgi ve tecrübelerinizi yorum bölümünden paylaşabilirsiniz. Tornacılıkta Para Var mı? CNC Torna Mesleği konusunda hazırladığımız yazımıza bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

İlgili Yazı

, Yalova’da Denizi En Temiz Plajlar

Yalova’da Denizi En Temiz Plajlar

Gönderen - Nisan 5, 2020 0
Yalova’da Denizi En Temiz PlajlarYalova ili İstanbul, Bursa ve Kocaeli illerimize oldukça yakın denize sıfır konumda bulunan oldukça şirin illerimizden…

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir