HSBC Bank Döviz Hesabı Nasıl Açılır? 2020

Avatarayınlanan s
267 0
HSBC Bank döviz hesabı mevduatı, bir bankaya faiz kazandıracak belirli bir miktarda para yatırılan sabit bir yatırım aracıdır. Sabit mevduatlar neredeyse hiç risk almasa da, yabancı para biriminde sabit mevduatlar bir risk unsuru getirmektedir. Çünkü yatırımcıların para birimlerini hedef para birimine dönüştürmeleri ve dönem sona erdiğinde tekrar geri dönüşüm işlemi yapmaları gerekmektedir. Ancak kazançlarınızı ve harcamalarınızı farklı bir para birimi üzerinden yapıyor olabilirsiniz. O halde bir HSBC döviz hesabı açma yoluyla ticari faaliyetlerinizi yönetmeniz, bankacılık işlemlerinizi gerçekleştirmeniz ya da tasarruf etmeniz avantajlı olacaktır.

HSBC Bank Döviz Hesabı Nedir?

Farklı para biriminde bir dolar hesabı ve Euro hesabı, gelecekte kullanılmak üzere döviz bulundurmak veya yabancı para dalgalanmasına karşı korunmak isteyen yatırımcılara bankalar tarafından verilen bir vadeli mevduattır. Bu hesaba yatırılan para, üzerinde anlaşılan sabit süre doluncaya kadar geri çekilemez. Lira bazında birikimi olan ancak ABD doları tutmak isteyen bir Türk yatırımcı, yerel bir tasarruf hesabından daha yüksek bir faiz oranı ile ABD doları cinsinden bir HSBC döviz hesabına USD yatırabilir. Bunu yapmak için, yatırımcının, ABD doları satın alması gerekecektir. ABD doları satın alındıktan sonra hesaba yatırılabilir. Ya da ticari işlemlerde yapılan ödemeleri dolar bazında kabul edebilir. Böylece kazançları doğrudan Euro dolar hesabı açma sonrası edinmiş olduğu yeni hesabına aktarılabilir.
, HSBC Bank Döviz Hesabı Nasıl Açılır? 2020
HSBC Bank Döviz Hesabı Nasıl Açılır?
Döviz kurlarının kendilerine karşı hareket etmesini beklemeyen yatırımcılar tipik olarak bir HSBC döviz hesabı kullanacaktır. Bununla birlikte, tüm yatırımcıları döviz kurunda ters bir hareket olması durumunda, işlem maliyetleri ve kur farkının, fazla faiz getirilerini olumsuz etkileyebileceği veya hatta yatırımcıyı zarara uğratabileceği düşünüldüğü için döviz riskiyle karşı karşıyadır. Ancak finansal işlemlerinizi seçmiş olduğunuz para biriminde çift taraflı olarak yapıyorsanız, kur değişimi sizi etkilemeyecektir. Yani hem aldığınız hem de yaptığınız ödemeleri döviz üzerinden yapmanız durumunda para transferlerinde bir kaybınız olmayacağını bilmelisiniz.

HSBC Bank Döviz Hesabı Nasıl Açılır?

HSBC’de daha önce açılmış herhangi bir hesabınız varsa 0850 211 0 111 numaralı çağrı merkezi aracılığıyla talimat vererek Modern Euro dolar hesabı açma talebinizi iletebilirsiniz. Bankanın mevcut müşterilerinden biri olmamanız durumunda size en yakın HSBC şubesine giderek hesabınızı açtırmanız gerekmektedir.

HSBC Bank Döviz Hesabı Açmak İçin Gerekli Belgeler

Bir HSBC döviz hesabı açma işlemi için geçerli bir kimlik kartını, ikametgah belgesini ya da üç aydan daha öncesine kayıtlı bir faturayı beyan etmeniz gerekmektedir. Ayrıca banka kartı ya da kredi kartı başvurusunda bulunacaksanız bu talebinizi de hesap açma sırasında banka görevlisine iletmenizde fayda vardır. İnternet bankacılığı için de şifre almayı unutmamalısınız.

HSBC Bank Döviz Hesabı Özellikleri

HSBC’de farklı bir para biriminde hesap açma işleminin bazı yatırımcılara hitap etmesinin birkaç nedeni vardır. Portföylerinde değişiklik yapmak isteyen yatırımcılar, başka bir para biriminde hesaplarını seçebilirler. Döviz hareketlerine karşı korunma isteyen şirketler, bu hesapları riskten korunma aracı olarak kullanabilirler.

Tavsiye Makale: https://www.yemin.org/2019/10/ptt-bank-musteri-hizmetlerine-beklemeden-baglanma.html

Bu tür şirketler için, çapraz döviz takaslarını kolaylaştırmak adına bir HSBC döviz hesabı kullanılır. Yurtdışında yatırım yaptıkları, belirli bir ülkede okuyan çocukları olan ebeveynler de bu hesapların avantajlarından yararlanabilir. Veya başka bir ülke ile iş yapanlar için hedef para biriminde işlem yapmak isteyen yatırımcılar döviz hesaplarına yatırım yapabilir.

Yatırımcının maruz kalmasını istediği yabancı para cinsinden mevduat sunan yerel bir hesap açma veya yabancı ülkenin kendisinde bir hesap açmak bu durumda çözüm olacaktır. Faiz oranları, asgari mevduat, vade süresi ve mevcut para birimleri bankadan bankaya değişir. HSBC’de USD, EUR VE GBP bazında döviz hesabı açma talebinde bulunabilirsiniz. Faiz oranları para birimleri ve vade sürelerine bağlı olarak yüzde 0.25 ile 14 arasında değişiklik göstermektedir. 

İlgili Yazı

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir