İç Mimarlar Kaç Para Kazanıyor?

Avatarayınlanan s
768 0
İç mimarlık son dönemlerin en gözde meslekleri arasında yer alıyor. Üniversitelerde de iç mimarlık bölümüne olan talep giderek artıyor ve öğrenciler iç mimar olabilmek için kıyasıya bir yarışın içine giriyorlar. Peki neden iç mimarlık bu kadar yoğun talep alıyor. Cevabı aslında basit, çünkü geliri yüksek. Ancak hizmet sektöründe yer aldığı için net bir fiyat biçmek mümkün değildir. Peki insanlar neden iç mimarlar ile çalışmalıdır ? Aslında bu sorunun cevabı da pek karmaşık değil. Çünkü insanlar iç mekanların daha güzel ve etkili olmasını isterler. İç Mimarlık Nedir? İç Mimarlar Kaç Para Kazanır? konularında bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.


Daha düzenli bir iç mekan için ise iç mimar ile çalışılmalıdır. Burada neden mimar ile değil de iç mimar ile çalışmalıyız sorusu da sorulabilir, sonuçta ikisi de mimarlık. Bundan 30 yıl öncesine kadar İç mimarlık, peyzaj mimarlığı gibi mimarlık dalları da tek bir yerde toplanmıştı yani mimarlarda. Ama mimarların üzerine çok fazla yük bindiği için ayrılma söz konusu olmuştur. İşte bu ayrılmadan sonra artık iç mekan tasarımlarında bir mimar ile çalışmak yanlış olacaktır. Çünkü iç mekan tasarımında detaylı ve yeterli bilgiye iç mimar olan kişiler sahip olmuşlardır.

İç mimarın görevleri

•İç mimar’ın ilk görevi, fizibilitedir. Yani bir ön çalışmadır. Bu kısımda iç mimar olan kişi kendisine gelen müşterinin isteklerini ve ihtiyaçlarını belirler. Bu ihtiyaçlar ve istekler doğrultusunda ise hareket etmeye devam eder.
•Müşterinin istek ve ihtiyaçları belirlendikten sonra, mekan içinde yapılması gereken değişiklikler belirlenir ve mekana yeni koyulacak eşyaların tasarımı yapılır.
•İç mimarın görevleri olan ilk iki madde yapıldı ise, sırada yapılan tasarımların krokisini çizmek vardır. Kroki çizilerek iç mekanın temelleri oturtulmuş olunur.
•İşin hazırlık kısmı tamamlandıktan sonra, yapılan tasarımlara uygun olarak kullanılacak malzemeler belirlenir. Malzemeler ile birlikte kullanılacak diğer eşyalarında satın alma sırasındaki maliyeti ve iş içinde kullanılacak insan gücünün yani işçilik maliyeti hesaplanır.
•İç mimar bu kısma kadar işini iyi bir şekilde ifa ettikten sonra sırada belirlenen malzemeler ve eşyaların satın alınması vardır. Bu kısımda müşteri isterse maliyeti iç mimara vererek iç mimarın malzemeleri almasını sağlayabilir. Bunun yanında müşteri malzemeleri kendisi de temin edebilir. Ancak burada da yine devreye iç mimar girer ve malzeme seçiminde müşteriye yardımcı olur.

İç Mimarlar Ne İş Yapar ?

•İç mimarın görevleri arasında yer alan hazırlık ve malzeme teminatı tamamlandıktan sonra, iç mimar çizilen krokiye uygun bir şekilde eşyaların yerleştirilmesi ile ilgilenir.
•Tüm bunlar tamamlandıktan sonra ise yapılan işlemler iç mimar tarafından gözden geçirilir ve iş ile ilgili bir rapor çıkartılır. Böylece işin teslimi sağlanır.

İç mimarın görevlerini burada genel olarak eşya yerleştirmeleri ve tasarımları üzerinden giderek anlattık. Ancak bu demek değildir ki iç mimar sadece bunlar ile ilgilenir.

•Bir mekanın duvar ve tavan tasarımları
•Isı yalıtım işlemleri
•Eşyaların olması gerektiği düzene sokulması
•Kullanılan malzemeler ile mekanın görünüşünün uyumunu sağlamak Gibi daha da çeşitli görevleri vardır.
Kullanılan anahtar kelimeler;
, İç Mimarlar Kaç Para Kazanıyor?
İç Mimarlar Kaç Para Kazanıyor?

İç Mimarlar Ne Kadar Para Kazanır?

Oldukça popüler olan meslek gruplarından olan iç mimarlık ücretleri oldukça dolgundur. Ücretler çalışılan şirkete ve pozisyona göre değişkenlik gösterse de ücretleri oldukça tatminkardır. İç Mimarlık alanında isim yapıldığı taktirde ise kazanılan para çok daha iyidir. Nasıl ki ünlü ressamlar veya terziler gibi isim yapanlar daha çok para kazanıyor ise bu alanda isim yapmış ve adını duyurmuş iç mimarlarda oldukça iyi paralar kazanmaktadır. SGK lı olarak iç mimarlığı tercih edenler üniversite okumaları gerekmektedir. İç Mimarlık Nedir? İç Mimarlar Kaç Para Kazanır?konusunda bilgiler verdiğimiz yazımızı burada noktalıyoruz. İç Mimar olmak isteyenlerin yorum bölümünden sormak istedikleriniz bekliyoruz.

İç Mimarlar Kaç Para Kazanır?

Üniversite de ki bu ayrılma her iki meslek için de gayet iyi olmuştur. Çünkü artık mimar ile iç mimar arasındaki sınırlar netleşmiştir. Günümüzde mimarlar esas olarak dış mekan planlayıcısı olarak görev almaktadır. İç mimarlık okuyup iç mimar olan kişiler ise mimarların hazırlayıp ortaya koyduğu yapıların iç tasarımı ile uğraşır. İç mimarlık mesleği ile ilgilenmiyor ve evinizi dekore etmek istiyorsanız Evimi Tasarla isimli siteden gerekli bilgileri alabilirsiniz.

İlgili Yazı

Fotoğraf Çekerek Para Kazanma Yolları 2020

Gönderen - Ocak 22, 2020 0
2020 yılında Fotoğraf Çekerek Para Kazanma Yolları ve Yöntemleri ile Fotoğraf Çekenlerin aylık olarak kaça para kazandıklarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.…

Para Yardımı Yapan Kurumlar ve Dernekler

Gönderen - Mart 3, 2020 0
Maddi desteğe ihtiyacı olan vatandaşlara birçok sivil kuruşlar ve dernekler maddi destek sağlamaktadır. Böylece zenginlerin, sanatçıların, hayırsever kurumların yapmış oldukları…

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir