İslami Bankacılık Ve Finans Yöntemleri Nedir? 2020

Avatarayınlanan s
157 0
2020 yılına yeni girdiğimiz şu günlerde İslami bankacılık denilince aklımızda ilk uyanan ortak bir fikir olur. İslami bankacılıkta faiz konusuna olumsuz bakan, kişi veya işletmelerin kendi birikimlerini değerlendirebileceği, bir bankacılık sistemi oluşturulur. İslami bankacılığın ilk temelleri 1960’lı yıllarda atılmış ve 1985 yılında faiz katılım bankaları ortaya çıkmıştır. İslamiyet’in şartlarına uygun olmayan faizin haram olduğu görüşüne katılan insan sayısı günden güne arttığından katılım bankalarına olan talepte zaman içerisinde artış göstermektedir. Bu yazımızda sizlere İslami Bankacılık Ve Finans Yöntemleri hakkında bilgiler vereceğiz.

İslami Bankacılık Ve Finans Yöntemleri Nedir?

Ülkemizde 2020 yılına geldiğimizde İslami bankacılık adına kurulan 5 adet banka bulunmaktadır. Son zamanlar faiz konusuna sıcak yaklaşmayan insanlar tarafından da kreditörümü yapılmaktadır. İslami bankacılığın diğer mevcut bankalarda farkı ise, faizsiz işlem yapıyor olmasıdır. İslami bankacılık sunduğu ürün ve hizmetlerin faizsiz olmasına dikkat eden kullanıcılara ne gibi hizmetler sunduğuna ve bu hizmetleri sunarken izledikleri yollara bir bakalım. Yazımıza geçmeden önce Faizsiz Kredi Veren Banka ve Finans Kuruluşları  hakkında bilgilere bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.   

, İslami Bankacılık Ve Finans Yöntemleri Nedir? 2020
İslami Bankacılık Ve Finans Yöntemleri Nedir?

İslami Bankacılık


Mudarebe:
Bu kavram emek ile sermayenin bir araya getirilerek oluşturulduğu faizsiz bir yöntemdir. Bu yöntemde banka ortaklığın tamamını karşılar.
Müsareke:
Müsareke yapı ve işleyiş olarak mudarebeye yakınlık gösterir. Ancak banka ortalığın bir kısmını karşılar.
Murabaha:
İslami bankacılıkta sıklıkla kullanılan ve müşterilerinde talep ettiği bir yöntemdir. Bu yöntemde maliyet ile kar payının toplamı olarak kullanılmaktadır. Murabahanın bu şekilde uygulanıyor olması İslami şartlara uygunluk gösterir. Aynı zamanda tarafların maliyet ile kar payının toplam tutarı ile ilgili mutlaka görüşüne başvuru yapılır. Murabaha yönteminde direk satış uygulaması söz konusu olur.

İcare (Kiralama)
İslami bankacılıkta icare yani kiralama yöntemi diğer bankalarla hemen hemen aynı yöntemlerle uygulanır. İslami bankacılıkta kiralamanın oldukça büyük bir yeri vardır. Bu kavramı şu örnek ile açıklamamız mümkündür. Bir kredi çektiğinizi düşünün. Alacağınız malın normal prosedürde banka tarafından ipoteği söz konusu olacak siz bu süreçte malı kullanırken mülkiyet hakkı bankada kalacaktır. İcare yönteminde ise ödemelerinizi tamamladıktan sonra malın sahibi olmanız gibi bir durum vardır.
Selem
İslami bankacılıkta selem bir emtianın yani malın veya sunulacak hizmetin peşin olarak ödemesinin yapılması ve İslami banka tarafından konulan süre zarfında ödemesini sağladığımız mal ya da hizmetin satışının yapılamaması bu süre sonrasında gerekli işlemleri yapma yetkisinin müşteriye geçmesi anlamına gelmektedir. Bu süre içersin şayet müşteri mal veya hizmetle ilgili işlem yapacak olursa faiz uygulamasına karışmış anlamına gelir.
Teverruk
İslami bankacılığa göre teverruk diğer mevcut bankaların yapılandırma işlemi ile benzerlik gösterir. Ancak teverruk yönteminle müşterinin mevcut borcu üzerinden işlem yapılmadan müşteriye nakit para desteği sağlanır.

Kar Payı ve Faiz Arasında Ne Gibi Fark Var

2020 yılında İslami Bankacılık Ve Finans Yöntemleri ile ilgili en çok merak edilen konulardan birisi de kar payı ve faiz durumudur. Kar payı ile faiz arasında hep bir kavram karmaşası yaşanmaktadır. Kimi kesime göre her ikisinde de faiz olmakta kimi kesime göre ise kar payı uygulaması faiz olarak nitelendirilmektedirler. Bu konuda aslında işin başlangıç kısmı da çok önemlidir. Finans Kuruluşu veya bankaya para verirken aylık veya yıllık olarak bu para karşılığı ne kadar alacağımızı önceden bilmek ve bu konuda anlaşma sağlamak önemli bir husustur.
Bu anlaşmalarda banka size faiz olarak ne kadar vereceğini kesin olarak ifade eder. Parayı yatıran da bu teklifi kabul ederek ne kadar gelir elde edeceğini kesin ve net olarak bilir. Burada ki anlaşma tamamı ile bir faiz anlaşması olmaktadır.
Finans kurumlarında ise faiz geliri gibi net rakamlar ve anlaşmalarda faiz ibareleri geçmez. Kar veya zarar ortaklığında paranızın değerleneceği şartıyla paranız alınır. Böyle olunca da bu anlaşma kar veya zarar anlaşması olarak lanse ediliyor.
Burada ufak ta olsa bir risk alarak finans kurumuna ben kesinlikle faiz istemiyorum ben kar veya zarar ortaklığına katılmak istiyorum şeklindeki anlaşma ile ben hiç bir risk istemiyorum ban alacağım faizi bilirim demek arasında bir çizgi vardır.Hem kar payları hemde faiz oranları birbirlerine bu kadar yakın ve garanti parayı vaad ediyorlarken bu ayrım ne kadar doğru sorusu ise içimizde her zaman bir şüphe doğurmaktadır. ALTERNATİF BİR FİNANSAL ARACILIK MODELİ OLARAK İSLAMİ FİNANS SİSTEMİ ismi ile SPK internet sitesinde yayınlanan makalede geniş ve ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.
Kar payı ve faiz konusunda yazımızda zaman zaman kendi görüşlerimize yer verdik. Kar payı ve faiz ile ilgili dini konularda daha geniş bir araştırma yaparak hareket etmek faydalı olacaktır. İslami Bankacılık Ve Finans Yöntemleri konusunda hazırladığımız yazımız burada sona erdi. 60 ay vade ile hızlı kredi almak isteyenlerin bu bağlantıdaki makaleyi okumalarını tavsiye ediyoruz.

İlgili Yazı

Akbank Güncel Kredi Faiz Oranları

Gönderen - Şubat 20, 2020 0
Akbank Güncel Kredi Faiz Oranları hakkında bilgiler vermeye başlamadan önce Banka hakkında kısaca bilgiler verelim. 1948 yılında kurulan Akbank, günümüzde…

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir