İtalya Krallığının İlk Başkenti Neresidir? Milan Torino Roma Florransa

Avatarayınlanan s
319 0
İtalya Krallığının İlk Başkenti Neresidir?

Milan
Torino
Roma
Florransa

İtalya Krallığının İlk Başkenti Neresidir?
İtalya Krallığının İlk Başkenti Neresidir? 

Doğru Cevabı Yorum Bölümünden Yazabilirsiniz.

Torino, arkad adı verilen ve üzeri kemerlerle örtülü alışveriş merkezleriyle çevrelenmiş gösterişli alanlarıyla ünlü. Dinsel yapılar ve saraylar açısından da çok zengin bir kent. Savoy Kraliyet Saray Kompleksi tüm yapılarıyla UNESCO Dünya Kültür Mirası ilan edilmiş.
Duomo denilen Rönesans Katedrali, 17. yüzyıl tarihli Palazzo Reale, kaleyi andıran Palazzo Madama, Palatine Kuleleri, bodrumundaki Meryem heykeli ile ünlü Santuario della Consolata şehrin görülmeye değer yerlerinden. Hz. İsa’nın çarmıhtan indirildikten sonra bedeninin sarıldığına inanılan keten bez San Giovanni Battista (Vaftizci Yahya)
Katedrali’ndeki Santa Sindone (kutsal kefen) Şapeli’nde bulunuyor. Şehirdeki yükseköğretim kurumlarının en eskisi olan Torino Üniversitesi, 15. yüzyıl başlarında kurulmuş. Antikacı ve sanat galerileriyle dolu caddelerdeki birçok bina, şehrin köklü tarihini işaret ediyor.
Torino’nun derin olduğu kadar çalkantılı bir geçmişi var. Bilinen en eski yerleşim M.Ö. 218’de Kartacalı Hannibal’in saldırısıyla yıkılmış. Sezar’ın hükümdarlığı sırasında yeniden kurulan kent, Savoy Düklüğü’nün başkenti olduğu 1500’lü yılların ortalarında büyük gelişme göstermiş.
18. yüzyılda Sardinya Krallığı’nın başkenti olan Torino, kısa sürede Avrupa’nın en önemli şehirlerinden birine dönüşmüş. 19. yüzyılın ortalarında ise İtalyan devletlerinin kralları Birleşik İtalya konusunu görüşmek için Torino’da bir araya gelmiş. 1861-65 yılları arasında Torino, Birleşik İtalya’nın ilk başkenti unvanını kazanmış. Son yüzyılda ise hızla sanayileşen kent, İtalya’nın önde gelen üretim merkezlerinden biri haline gelmiş.
Torino’da, ızgara şeklindeki şehir planı sayesinde yön bulmak zor değil. Via Roma, prestijli dükkân ve kafelerin sıralandığı ana caddenin ismi. Piazza San Carlo ve Piazza Castello ise şehrin kalp atışlarını duyumsayabileceğiniz iki güzel meydan. Şehrin baş döndürücü enerjisi çoğu kez gece yarısı bile hız kesmiyor. https://www.skylife.com/

İlgili Yazı

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir