Konut Kredisi İle Ev Almanın Faydaları ve Zararları

Avatarayınlanan s
342 0
Ev sahibi olmak hemen her ailenin hayalindedir. Kiracılıktan kurtulup ta ailesinin başını sokabilecek bi eve sahip olmak günümüzde oldukça zor. Zira konut fiyatları her geçen zaman artmaktadır. Konut almak isteyenlerin ise en çok merak ettiği konu Konut Kredisi İle Ev Almanın Faydaları ve Zararları meselesidir. Ev fiyatlarının bölgeler ve şehirlere göre değişkenlik gösterdiği ülkemizde peşin parası olmayanların kredi ile ev sahibi olmalarının fayda ve zararlarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Kredi ile ev Almak için En Uygun Zaman kredi faizlerinin en düşük olduğu zamanlardır. Konut kredileri faiz oranları düşük olduğu zamanlarda ise ev fiyatlarının yüksek seyrettiği görülmektedir.

Bunun en temel sebebi ise arz ve talep durumudur. Kredi ile ev almak için aslında en uygun zaman sizin borcunuzun olmadığı ve kenarda birikiminizin olduğu zamandır.  Kredi faiz oranları düşük oranlarda seyrettiği dönemlerde ev alım ve satımları oldukça fazladır. Bu sebeple gerek  konut satıcıları gerekse satılık evi olan ev sahipleri evlerine yüksek fiyatlardan satmak isterler.

Bizce kredi almak için uygun zamanı kendiniz belirlemelisiniz. Bu aşamada kredi için aylık ödeyeceğiniz parayı aynı kredi taksiti öder gibi biriktirmek oldukça faydalı olacaktır. Bu aşamada ev fiyatları yükseliyor aman ben kira ödüyorum zarardayım diye düşünmeyin. Kenarda ne kadar çok paranız olursa çekeceğiniz kredi miktarı da düşük olacağından bu durum avantajınıza olacaktır.

Doğru Bilinen Yanlışlar 

100 Bin lira Kredi Çekip bankaya geri 250 Bin lira kredi ve faizini geri ödeyen birisi 10 sene sonunda evini 300 Bin liraya satabileceğini düşünerek çok karlı bir iş yaptığını düşünebilir. Dışarıdan bakıldığında öyle görünse de aslında bu durum biraz farklıdır. Çekeceğiniz krediye 150 Bin lira faiz ödemek aslında sizin 10 yıllık kira gelirinizden fazladır. 

Bunun yanında sahibi olduğunuz evinde 10 yıl yıpranmasını hesaba katarsak avantajlı bir durum yok gibi görünmekte. Yine her aya bankaya ödenecek olan faizlerin biriktirilmesi ile elde edilecek olan peşinat ile birlikte faiz oranlarının da istenilen seviyelerde olduğu anlarda kredi vade süresi düşük kredi kullanılır ise avantajlı bir yatırım olacaktır.

Konut Kredisi Kullanmanın Faydaları

Kredi kullanarak ev sahibi olmak günümüzde bir çok kişinin başvurduğu yöntemdir. Zira ev fiyatlarının yüksekliği sebebi ile konut kredisi kullanmadan ev sahibi olmak neredeyse imkansız. Zaten ev kredisi faiz oranları yüksek olduğu dönemlerde ev alımı ve satımı sayıları oldukça düşmektedir.

Konut kredisi kullanmanın en büyük avantajı ise kenarda yeterli parası olmayanları ev sahibi yapmalarıdır. Ev Kredisi kullanarak uzun vadede ev satın alanlar belli bir zaman sonra taksitleri sabit olduğundan kira öder gibi evlerinin kredi borcunu ödediğinden borçları bitiminde de ev sahibi olacaklarından oldukça avantajlı bir durumdur.

Diğer bir ifade ile konut kredisi  kullanmadan para biriktirmek oldukça zor bir durum. Zira para birikirken diğer yandan da ev fiyatları oldukça yükselmektedir. Bu sebeple konut kredileri faiz oranları düşük olduğu dönemlerde kredi kullanarak ev sahibi olmanın avantajları oldukça fazladır. Kiracılıktan kurtulmak ve kendi evinize sahip olmak için artık günümüzde konut kredisi kullanmak olmazsa olmazlardan dır. Bu durumun istisnası ülkemizde uygulanan toki sistemleri veya emin evim tarzı sistemlerdir.

Konut Kredisi Kullanmanın Zararları

Kredi ile ev almak size hiç bir zaman zarar getirmez. Konut kredisi kullanmak için en uygun zamanı yakaladığınızda konut kredisi ile ev almanın zararı olmaz. Konut kredisi ile ev almak istiyorsanız ve pişin paranız az ise bu sizin zararınıza olacaktır. Konut Kredisi faiz oranlarının uzun bir süredir en dip noktası olan 0,99 orandan bile kredi kullanmak uzun vadede oldukça fazla faiz ödemek demektir.

150 Bin lira Krediyi Ziraat Bankasından Kullandığımızda 120 ay vadede aylık 2142 TL taksit ile toplamda 258 Bin lira ödeyeceğiz. Yani 100 Bin lira Faiz ödeyeceğiz. Bu yüzden birikimimiz ne kadar çok olursa o kadar avantajımıza olacaktır. Bir başka konu ise 300-400 Bin lira para vererek ve hatta bunun bir kısmını konut kredisi kullanarak ev almak  istiyorsanız o bölgedeki kiraların 1500 T yukarısında olması gerekir ki maliyet ve kira arasında denge olsun. Yani 400 Bin lira paraya banka eğer ayda 5000 TL üzerinde faiz kar payı veya repo ve tahvil veriyor ise bu parayı konuta bağlamak ne kadar doğru bir yaklaşım olur karar sizin.
, Konut Kredisi İle Ev Almanın Faydaları ve Zararları
Konut Kredisi İle Ev Almanın Faydaları ve Zararları

En Uygun Konut Kredileri Veren Bankalar 

2019 yılının son aylarında doğru gelirken konut kredilerinde şu anda en uygun bankalar Merkez Bankasının faiz indiriminden sonra indirime giden kamu bankalarıdır. Bu bankalar şimdilerde Halk Bankası, Ziraat Bankası, Vakıfbank gibi bankalardır. Bu bankalardan kullanacağınız konut kredileri faiz oranları şu sıralarda 0,99 oranında seyretmektedir. Bu bankalardan uzun vadelerde kullanmak  konut kredisi imkanlarından yararlanabilirsiniz.

Diğer özel bankalarda rekabet amacı ile konut kredisi faiz oranlarında indirimlere gitmektedirler. Size uygun bir konut kredisi kullanmak için sitemiz üzerinde gerekli araştırmaları yaparak en uygun konut kredisi kullanmanız mümkündür. 

Konut Kredisi İle Ev Almanın Faydaları ve Zararları konusunda hazırladığımız yazımızın burada sonuna geldik. Ziraat Bankası 2020 Esnaf kredileri hakkında bilgi almak isteyenler bu bağlantıyı ziyaret edebilirler.  

İlgili Yazı

Engellilere Kolay Kredi Veren Bankalar

Gönderen - Şubat 8, 2020 0
Hemen her kulvarda ve alanda özel ilgi ve ayrıcalık göstermek zorunda olduğumuz engelli bireylere Devlet Yöneticilerinin ve Kanun koyucuların da…

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir