KOSGEB Mülakatlarında Sık Sorulan Sorular

Avatarayınlanan s
343 0
KOSGEB Mülakatlarında Sık Sorulan Sorular ve Cevapları bu imkandan faydalanmak isteyen herkesin merakını içermektedir. KOSGEB kursları ve destekleri kapsamında en fazla dikkate alınan faktörler arasında yer alan KOSGEB mülakatlarında sık sorulan sorular için verilecek cevaplar, büyük önem taşıyor. Size yöneltilen soruların cevaplarını anlamlı bir şekilde vermek, KOSGEB desteği alabilmek için başarının anahtarlarından birisidir. Soru cevaplarının normal şartlarda neredeyse hepsinin doğru olabileceği sorular, kişiyi yanıltmaya daha doğrusu girişimcilik ruhunu çözmeye yönelik soru ve cevaplardan oluşuyor.

KOSGEB Mülakatlarında Sık Sorulan Sorular

Bu nedenle KOSGEB mülakatında sık sorulan sorular için vereceğiniz cevapları zekice seçmeli, nasıl bir girişimcilik ruhuna sahip olduğunuzu en etkili bir biçimde göstermelisiniz.

KOSGEB Mülakatlarında  Vermeniz Gereken Cevaplar

Bir girişimcide bulunması gereken en önemli özellikler, size göre nedir? Böyle bir soru karşısında vereceğiniz cevaplar, girişimcinin iyi bir planlamacı olması gerektiğine yönelik olmalıdır. Normal şartlar için planı hazır olduğu gibi, kriz ve farklı dezavantaj durumları içinde her girişimcinin bir B planı olması gerektiğini ve bunun yanı sıra hırs yerine somut çalışmalar yaparak yolunda devam etmesinin daha doğru olduğunu anlatın.
, KOSGEB Mülakatlarında Sık Sorulan Sorular
KOSGEB Mülakatlarında Sık Sorulan Sorular

Burada söylediğiniz girişimcilik özelliklerine siz sahip misiniz?

Sadece soruya cevap vermek yerine, sorunun cevabını örneklerle vermeniz gerekir. Zira zaten siz örneklendirme yapmasanız da, mülakatı yapan kurul bunu örneklendirerek açıklamanızı talep edecektir. Yukarıda bahsettiğiniz planlama, risk yönetimi ve daha fazlası özelliklerin sizde bulunduğunu, ikna edici örneklendirmeler ile açıklayın.
Size bir yatırım yapmanız için, bize sunacağınız sebepler nelerdir?

Bu soruya vereceğiniz cevaplar, KOSGEB mülakat kurulunu önemli ölçüde ikna edici özelliğe sahiptir. Bu nedenle vereceğiniz en iyi cevabı, bu soru için vermeniz gerekir. Risk yönetimi ve planlama konusunda yukarıda bahsettiklerinize tekrar değinerek, aynı zamanda destek almadığınız iş kolunda başarılı olabileceğinizi, daha öncesinden bu iş için derin tecrübelerinizin olduğunu anlatın.

Özellikle iş hayatında soğukkanlı bir yapıya sahip olduğunuzu, sorunların görülmesi halinde ben bilirim edasıyla değil, bilenden fikir alıp tartışarak hareket ederim şeklinde, ikna edici konulardan bahsedin.

Önceden kazandığınız tecrübeler nelerdir?

Bu soruya cevap verirken, mutlaka destek almak istediğiniz sektörle ilgili ya da o sektöre yakın sektörlerle alakalı tecrübelerinizden bahsedin. Almak istediğiniz sektörle alakalı tecrübenizin zayıf olduğuna dair bir görüntü ortaya koymak, oldukça aleyhinize olacak bir durumdur. Bundan önce, herhangi bir işletme kurdunuz mu? Şayet kurmuşsanız, bu işletmeyi neden kapattınız?

Daha önceden herhangi bir işletme kurup kurmadığınıza ve neden kapattığınıza yönelik yapılacak sorularda, KOSGEB mülakatlarında sık sorulan sorular arasında yer almaktadır. Bu soruya cevap verirken, kesinlikle başarısız olduğunuz için kapattığınız gibi bir cevap vermeyin.

Kursu bitirdikten sonra, işletme kurmak istiyor musunuz?

Bu sorunun cevabı için, mutlaka işletme kurmayı düşündüğünüzü söyleyin. Kursu tamamlamanın ardından yakın bir süreçte tüm detaylarıyla planlanmış iş planıyla başvuru yapacağınızı, onay almanız halinde uzun süreci planlanmış bir işletme kurmak istediğinizi belirtin.

İşletme açmak için, yeterli sermayeniz var mı?

Bu soruya sermayenizin olmadığını söyleyerek KOSGEB desteği almayı düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. KOSGEB kapsamında destek alabilmek için, kurumunuzu yapmanız ve ödemenizi sonra almanız gerekmektedir. Sermayenizin kesinlikle yeterli olduğunu, KOSGEB desteğinin işinizi daha ileriye taşımak ve daha çok insanı istihdam etmek için kullanacağınızı net bir şekilde ifade edin.

KOSGEB mülakatlarında sık sorulan sorular ve verilmesi gereken cevaplar, genel hatlarıyla bunlardır. Sorulara yaklaşımınız, profesyonel bir girişimci ruhuyla olmalıdır. Risk almayı sevdiğiniz kadar, hırslarınızı da frenleyecek güce sahip olduğunuzu da yetkililere hissettirmeniz gerekmektedir. Sürekli temel dayanağı olmadan ‘ben yaparım’ demek, olumsuz yanıtlar almanıza neden olabilir. Nasıl yapacağınız hakkında ip uçları verebilmek, bu noktada en önemli şeylerden birisidir. KOSGEB Makine Teçhizat Desteği konusunda hazırladığımız makalede ayrıntılı bilgileri bulabilirsiniz.

İlgili Yazı

KOSGEB Makine Teçhizat Desteği Nedir?

Gönderen - Ekim 15, 2019 0
KOSGEB Makine Teçhizat Desteği Nedir? KOSGEB’in verdiği makine teçhizatı sayesinde işletmelerin yüzü gülüyor. Makine teçhizat kredi faiz desteği programı 2018…

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir