Kredi borcu olanlar yeni kredi alabilir mi?

Avatarayınlanan s
142 2
Kredi borcu olanlar yeni kredi alabilir mi?
Kredi borcu olanlar yeni bir krediye ihtiyaç duyduklarında bunun mümkün olup olmadığını ve kredi üstüne yeni bir kredi almanın şartlarını merak ederler.Bu yazımızda sizlere Kredi borcu olanlar yeni kredi alabilir mi? sorusuna cevap vereceğiz. Kredi artık günümüzde hemen herkesin başvurduğu yöntemler arasında yer almaktadır. Kimimiz konut kredisi için bankaların kapısını çalarken kimimizde yeni bir araç alacağımız zaman gideriz. Bunların dışında ise nakit para ihtiyaçlarımız için ihtiyaç ve tüketici almak için kredi kullanırız. Peki kredi borcu olanlar yeni bir kredi kullanabilir mi?

Kredi Borcu Olanlar Nasıl Yeni Kredi Kullanabilir?

Kredi borcu olanların yeni bir kredi kullanmaları mümkün olmakla birlikte bir takım şartlara tabidir. Krediniz varken yeni bir kredi kullanmak için öncelikle kredi notunuzun bunun için yeterli seviyede olması gerekmektedir. Kredi notunun yanında önceki krediniz ile yeni başvurduğunuz krediyi ödeme gücünüz de bir diğer önemli etkendir. Yani gelir durumunuz krediniz varken yeni bir kredi kullanmada önemli bir kriterdir. 
, Kredi borcu olanlar yeni kredi alabilir mi?
Kredi borcu olanlar yeni kredi alabilir mi?
Kredi borcu varken yeni bir kredi kullanmanın en kolay yolu ise eki kredi borcunun kapatarak yeni kredi kullanmaktır. yeni kredi için aynı bankaya müracaat etmemiz işleri biraz kolaylaştıracaktır. Örneğin 50 Bin lira ihtiyaç kredisi borcumuz var ve kredi notumuzda iyi. 25 Bin lira daha kredi kullanmak istiyorsak 75 Bin lira kredi çekerek bir önceki kredi borcumuzu kapatabiliriz. Tabi bu tercih meselesi sizin kararınız. Ancak bazen bankalar bir önceki krediyi sebep olarak sunarak kredi vermek istemezler. Bankalar kredi konularında birbirleri ile yarış içinde olduğundan dolayı diğer bankadaki krediyi kapattırarak yeni bir kredi vermeyi tercih ederler. Bunun yanında size bir kaç otomatik ödeme talimatı veya kredi kartı vermeyi teklif ederler. 
Kredi üstüne kredi çekilmesi ülkemizde oldukça yaygın bir durumdur. Kredi borcu varken bazen çok cazip kampanyalar gündeme gelmektedir. Bayram veya özel günler için yapılan uygun faizli kredilerden kredi borcu varken yararlanmak mümkündür. Kredi borcu varken kredi kullanmak için en önemli kriter kullanacağınız yeni krediyi ödeme gücünüz olacaktır. Ödeme gücünüz ve geliriniz ikinci ve hatta üçüncü krediyi kullanmanızda herhangi bir engel teşkil etmiyor ise çok rahatlıkla kredi borcu varken yeni bir kredi kullanabilirsiniz.

Kredi varken yeni kredi almak faydası zararı  


Kredi varken yeni bir kredi kullanmak hakkında yukarıda size bilgiler verdik. Kredi borcu varken yeni bir kredi almanın faydası ve zararı olup olmadığının birçok etken ile birlikte değerlendirilmesi gerekmektedir. Kredi borcunun ne kadar vadesinin kaldığından tutunda yeni kredi için faiz oranları eski kredinin taksit miktarı gibi bir çok unsur birlikte ele alınmalıdır. 
Kredi borcunuz varken yeni bir krediye ihtiyaç duyduğunuzda önceki krediyi kapatmak istiyorsanız borcun kaç taksitinin kaldığına dikkat etmek gerekir. Kredilerde ilk taksitlerin büyük bir çoğunluğu faiz kaleminden oluşur. O yüzden bir önceki kredi kapatmak istiyorsanız taksitlerin çok ödenmiş olması sizin aleyhinize olacak bir durumdur. Ancak 3-5 taksit ödenmiş bir kredi varken yeni kredi çekecekseniz ve faiz oranı da düşük ise iki krediyi tek kalemde toplamak mantıklı olabilir. Bunların her biri için ayrı ayrı hesap işlemleri yapılması gerekmektedir.Bankalar her koşulda sizden para kazanacağı için siz sadece ne kadar az para kazandırabilirim bankalara diye hesap yapınız. 
Kredi borcu olanlar yeni kredi alabilir mi? konusunda sizlere yalın ve anlayacağınız bir dille anlatım yaptığımız yazımızın sonuna geldik. Bu konuda sizlerde görüşlerinizi yorum panelinden yazarak diğer okurlara yardımcı olabilirsiniz.  Kredi kartı kullananlar için hazırladığımız Deniz Bank 2020 öğrenci Kredisi konulu yazımızı da okumanızı öneriyoruz. 

İlgili Yazı

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir