Kredi Kartı Borçlarından Nasıl Kurtulabilirim?

Avatarayınlanan s
422 0
Kredi Kartı Borçlarından Nasıl Kurtulabilirim? sorusu zaman zaman kredi kartı kullananların kendilerine sordukları sorulardan birisidir. Kredi kartları harcaması kolay bir alışveriş aracıdır. Kredi kartları ile yapılan harcamalar sanki cebimizdeki sıcak para ile yapılmıyor gibi gelir insana. Böyle olunca da bazen kantarın topuzu kaçar ve ödemelerde zorluk yaşarız. Kredi kartları borçlarından kurtulma yöntemlerini araştırmaya başlarız. Bu yazımızda sizlere öncelikle kredi kartlarını nasıl kullanmanız gerektiği konusunda bilgiler verdikten sonra borcu artmış kredi kartlarınızdan nasıl kurtulacağınız konularında bilgiler vereceğiz.

Kredi Kartı Nasıl Kullanılmalıdır?

Kredi kartı borçluları kervanına girmeden önce kart kullanımı konusunda kendimizi frenlemeyi öğrenmek ile işe başlamalıyız. Bunun içinde öncelikle olarak aylık gelir durumumuz ile doğru orantılı limitli bir kart almamız bizim yararımıza olacaktır. Kredi kartı limiti kolay bir şekilde yükseldiği için bu konuda kendimizi her daim frenlemeli ve üst limitinizi kendiniz belirlediğiniz orandan fazla artırmamalıyız.

Kart harcamaları yaparken ihtiyacımız dışında harcama yapmamayı kendimizde alışkanlık haline getirmeliyiz. Örneğin markete alışverişe nakit para ile gittiğimizi düşünüp ona göre bir miktar belirlemeli ve mümkün ise önceden hazırlanmış ihtiyaç listesi dışına çıkmamalıyız. Aylık gider kalemlerimizi belirlerken her zaman her zaman gelir miktarımızı düşünmeli ve buna uygun harcamalar yapmalıyız.
, Kredi Kartı Borçlarından Nasıl Kurtulabilirim?
Kredi Kartı Borçlarından Nasıl Kurtulabilirim?

Kredi karımız ile yaptığımız aylık harcamaları belli bir oranda tutmak yararımıza olacak bir davranıştır. Yani kredi kartı ile belli başlı giderlerimizi karşılamak faydalı bir tutum olacaktır. Mesela aylık yakıt giderleri , market harcamaları , eğitim giderleri gibi bazı kalemleri kart ile yapmak mantıklı olacaktır. Bunun dışında kalan harcamaları ise nakit olarak yapmak tutumlu bir davranış olacaktır. Bir başka konu ise kredi kartlarından nakit avans veya taksitli nakit avans kullanımında dikkatli olmak gerektiğidir. Çünkü bizim olmayan parayı harcamak her zaman en kolay yöntemlerden birisidir. Ufak tefek nakit ihtiyaçlarımızı ertelemek kredi kartından nakit para çekmekten daha iyi bir yöntemdir.

Kredi Kartı Borçlarını Nasıl Ödemeliyiz?

Sizlere yukarıda kredi kartını nasıl kullanacağımız konusunda bilgiler verdik. Peki harcama yaptığımız bu kartlara olan borçlarımızı nasıl ödemek bize fayda sağlar. Kredi kartı ile yapılan alışverişlerde ipin ucunun kaçma noktasının en büyük sebebi taksitle yapılan alışverişlerdir. Kredi kartı ile taksitle alışveriş yapmak zorunda isek bunun dozajını kaçırmamamız gerekmektedir. 6 taksitle yapılan bir alışveriş bitmeden yenisini yapmak borcumuza borç katmaktan başka bir şey değildir. O yüzden kart ile taksitle alışveriş kriterlerimizi daima düzenli yapmalıyız.

Bunun dışında Kredi kartları borçlarının tamamını ödemeyi kendinize alışkanlık haline getirmeniz olacaktır. Yapılan yanlışlardan en önemlisi de kredi kartı borcunun minimum ödeme tutarını ödemeyi tercih etmektir. Bu yolu tercih etmek yapılacak hataların en büyüğü olacaktır. Kredi kartlarının aylık ödemelerini bu şekilde yapmak kredi kartı borcunuzun hiç bir zaman bitmeyeceği anlamı taşımaktadır.

Tüm bu anlatılanlara rağmen kredi kartı borcunu ödemekte sıkıntı çekiyorsanız eğer yapılacak olan ise kredi kartının borcunun bir an önce kapatılması olmalıdır. Kredi kartı borcunuzun aylık borç tutarının tamamını ödeyemeyecek duruma geldiğinizde artık işin ucunu kaçırdınız demektir. Bu durumda acil olarak bir takım önlemleri almamız gerekmektedir. Kredi Kartı Borcundan Kurtulmak İçin Öneriler Konulu Yazınımızda değişik fikirler bulabilirsiniz.

Kredi Kartı Borçlarından Nasıl Kurtulabilirim?

Kredi kartımızı düzenli kullanmamıza rağmen borçlarımızı ödemede sıkıntı yaşamaya başladığımızda ise biraz tutumlu olmak ve kesinlikle kart ile yeni taksitli alışveriş yapmamak gerekmekte. Kredi kartı borcumuz artık içinden çıkılmayacak bir hal aldıysa size tavsiyemiz uygun faizli kredi veren bir bankadan borcunuz oranında kredi kullanarak kart borcunuzu kapatmanız daha iyi bir seçenek olabilir. Böyle bir uygulama yaptıktan sonra tekrar açılmamak adına kart limitinizi bir miktar düşürmeniz ve yeni harcamaları bütçe gelir gider dengesi doğrultusunda yapmanız yararınıza olacaktır. Bu şekilde kredi kartı borçlarından kurtulabilirsiniz.

Bir diğer yöntem ise kredi kartı borçlarınızın tamamını ödeyene kadar kartınızı dondurmak olabilir. Böylelikle yapacağınız harcamaları daha dikkatli yapar ve kart borcunuzu yavaş yavaş kapatarak borçtan kurtulabilirsiniz. Kredi kartı borcunu kapatmak için yapılan yanlışlardan biriside bir başka kart edinmektir. Bu yöntem ile daha da fazla karta borçlanacağınız bir gerçektir. Bu sebeple ya elinizde bulunan birikimler ile kart borçlarınızın tamamını kapatmak yada uzun vade taksitli uygun krediler ile kart borçlarını kapatmak faydanıza olacaktır.

Örneğin yazımız kaleme aldığımız tarihte kredi kartı faiz oranlarına baktığımızda Türkiye’nin en çok kullanılan Kredi Kartlarından birisi olan Bonus Kredi Kartı Gecikme Faiz oranının yüzde 2,65 oranında olduğu görülmektedir. Her ay bu faiz oranı ile borçlarımızı ödemekten daha iyi bir yöntem ise aynı tarihte Halk Bankası ihtiyaç kredisi faiz oranı olan yüzde 1,95 oranı ile kredi kullanarak kart borcundan kurtulmaktır.

Kredi Kartı Borcunu Borç İle Ödemek Yanlış Bir uygulama olduğu kadar doğru yöntemler uygulandığında faydalı olabilecek bir yöntem olabilir. Kredi Kartı Borçlarından Nasıl Kurtulabilirim?  konusunda derlediğimiz yazımızın sonuna geldik. Kredi Kartı Nakit Çekime Neden Kapatılır? konusunda hazırladığımız yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz. Kredi Kartı Borcunu kapatma ile ilgili yorum bölümünden sizlerde düşünce ve görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili Yazı

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Gönderen - Ekim 14, 2019 0
Kredi Kartları artık bizler için vazgeçilmez alışveriş araçlarıdır. Gün geçtikçe büyüyen bu alanda gelişi güzel yapılan harcamalar sonucunda zaman zaman…

Kredi Kartı ile Bitcoin Nasıl Alınır?

Gönderen - Ekim 13, 2019 0
Kredi kartından Bitcoin satın alma işlemleri, birçok Türk Bankası tarafından yasaklanmış durumdadır. Kredi Kartı ile bitcoin satın almak isteyen kullanıcıların…

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir