Kredi Kartı Kullanırken Nelere Dikkat Etmemiz Gerek

Avatarayınlanan s
400 0
Kredi kartı kullanırken dikkat edilmesi gerekenler hakkında vereceğimiz bilgilerin dikkatli bir şekilde uygulanması, hem kart güvenliği ve hem de kullanım kolaylığı açısından önemlidir. Kredi Kartı Kullanırken Nelere Dikkat Etmemiz Gerek diyenlerdenseniz eğer detaylar aşağıda.
Günümüzde birçok insanın alışverişlerinde paradan sonra kullandıkları en büyük ödeme aracı, kredi kartları olmuştur. Günlük yaşamın olağan akışında her yerde kullanma imkanımızın olduğu kredi kartları kullanırken dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilinçli bir tüketici olunması, bütçemizden taviz vermemek için de önem arz eden hususlar arasındadır.

Kredi Kartı Nasıl Dikkatli Kullanılır?

Kredi kartı kullanımı alışverişlerimizi çok kolaylaştırsa da, aynı zaman da güvenliği de arttırmaktadır. Örneğin herhangi bir gaspa uğradığınız da, kredi kartınızın çalınması durumunda ya da kaybolması halinde, hemen olarak bankanız ile iletişime geçmeniz gerekir. Böyle bir durumda Kartınıza bloke koydurarak harcama yapılmasını engelleyebilirsiniz.
Kredi kartı Türkiye de harcamaların yüzde 43’ünü oluşturmaktadır. Yapılan araştırmalara göre bireysel kredi kartı harcamaları 1 milyar 323.6 milyon daha artarak toplam da yapılan harcama 65 milyar 574.9 milyona ulaşmıştır. Bu verilere baktığımız da Türk halkının kredi kartına adapte olmuş ve çok hızlı bir şekilde kullanıma başladığı gözlenmektedir.
Kredi kartı kullanırken dikkat etmemiz gereken önemli hususlar vardır. Bu hususlara dikkat etmediğimiz durum da harcamalarımızı ödeyemez duruma gelme veya kredi kartı bilgilerimizin çalınması sebebiyle mağdur edilme riski de, önemli sayılabilecek diğer hususlardır.
Kredi Kartı Kullanırken Nelere Dikkat Etmemiz Gerek
Kredi Kartı Kullanırken Nelere Dikkat Etmemiz Gerek

Kredi Kartı Kullanırken Dikkat Etmemiz Gerekenler

  • Kredi kartınızın limiti geliriniz ile orantılı olmasına özen göstermelisiniz. Çünkü 3 bin TL geliriniz var ise ancak kredi kartı limitiniz 10 bin TL ise ve harcamalarınız kontrolden çıkmış durumda ve kredi kartı borcunuz 10 bin TL’ye ulaşması durumunda. Kredi kartı borcunuzu ödemeyecek duruma gelmeniz söz konusu olacaktır. Bu sebeple kredi kartınızın limitini bankalar dahi, arttırsa tekrar sizin geliriniz ile orantılı bir limite düşürmeniz büyük öneme sahiptir.
  • Yıllık kart aidatı bulunmayan kredi kartlarını tercih etmeniz, bütçenize ufakta olsa bir katkı sunacaktır. Günümüzde birçok banka kredi kartı aidatı almıyor. Henüz bu aidatı çeşitli isimler altında almaya devam eden bankalarında nadirde olsa var oldukları bilinmektedir.
  • Kredi kartı alınırken imzalayacağınız sözleşme de, tüm detayları okumanız da fayda vardır. Çünkü bu sözleşme sizin kredi kartını kullanmanızı hangi şartlar altında kullanacağınızı belirlemektedir. Örnek vermek gerekir ise bankanın uygulayacağı faiz oranı, kredi kartı ödemenizin asgari tutarı, aidat ücretleri ve diğer önemli hususları düzenlemektedir.

Kart Kullanımında Yaşadığımız Sıkıntılar

  • Kredi kartınız ile otomatik ödeme talimatları da verebilirsiniz. Ancak ödeme talimatı verirken, bankanın sunmuş olduğu şartları mutlaka detaylıca kontrol etmeniz, kredi kartı kullanırken dikkat edilmesi gerekenler arasında yer almaktadır.
  • İnternet ortamında alışveriş yapacağınız zaman kesinlikle çok dikkatli olmalısınız. Çünkü kredi kartı soygunlarının birçoğu internet üzerinden gerçekleştirilmektedir. Telefonunuzdan kredi kartı kullanımı esnasın da, telefonuz da yüklü olan bir uygulamanın içerisine gizlenmiş kötü niyetli yazılımlar ile kredi kartı bilgileriniz çalınabilir.
  • Kredi kartınızın son ödeme tarihi ve hesap kesim tarihi önemli bir husustur. Eğer bu tarihler sizin aylık geliriniz ile uyumlu bir tarih değilse, bunları düzeltmeniz için bankanıza başvuruda bulunarak değiştirmenizi tavsiye ederiz. Uyumsuz olan tarihler yüzünden son ödeme tarihi geçen ödemeleriniz, sizin kredi notunuza eksi yönde etki edecek ve bankanın size olan güveni düştüğünden dolayı kredi kartı limitinizin artırımı veya kredi çekme talebiniz olumsuz olarak yanıtlanacaktır.
  • Kartınızın,ekstre borcunun tamamını ödemeye özen gösteriniz. Asgari ödemeler de bulunmanız durumunda 3 ay üst üste asgari borcunuzu ödemeniz, kredi kartı nakit kullanımının bloke edilmesine neden olacaktır.
  • Kredi kartı borcunuzu ödemediğiniz durumlar da, kredi ortalama notunuz düşecektir. Kredi notunun düşmesi sadece mevcut bankamızdaki hizmet alımlarını değil, tüm bankaları etkiyecek bir durumdur.
  • Ortak ağ ile internete bağlandığınız yerlerden de kredi kartınızla internetten alışveriş yapmaktan kaçınmakta, kredi kartı kullanırken dikkat edilmesi gerekenler arasında önem taşımaktadır. Bu ağlar üzerinden veri hırsızlığı yapılarak, kart bilgilerinizin daha kolay bir şekilde ele geçirilmesi mümkündür.
Kredi Kartı Kullanırken Nelere Dikkat Etmemiz Gerek konusunda hazırladığımız yazımızın sonuna geldik. Kredi kartı kullanırken dikkatli olmaz isek Kredi Kartı Nakit Çekime Neden Kapatılır?gibi sorunlar ile karşılaşabilirsiniz.

İlgili Yazı

Kredi Kartı Nakit Çekime Neden Kapatılır?

Gönderen - Ekim 18, 2019 0
Kullanılmakta olan kredi kartlarının, nakit çekimine kapatılmasının, birçok nedeni bulunmaktadır. Borcun yasal süresi içerisinde ödenmemesi, yapılan yanlış işlemler nedeniyle kartın…

10 Dakikada Kredi Kartı Limit Arttırma

Gönderen - Ekim 24, 2019 0
Kredi kartı limitleri Bankalar tarafından belirlenen tutarlarda olmaktadır. Bu miktarlar bizim bankalarda bulunan kredi notu karneleri ile borçlarımızı ödeme alışkanlıklarımıza…

Türkiye Finans Kredi Kartı Başvurusu

Gönderen - Ekim 14, 2019 0
Türkiye Finans Katılım Bankası kredi kartı başvurusu, birçok vatandaşımızın yöntemlerini internet üzerinden araştırdığı bir konudur. Bu konuda internet üzerinde ne…

Bankamatik Kartımı Yuttu Acil Yardım

Gönderen - Şubat 23, 2020 0
Bankamatik Kartımı Yuttu Acil YardımBanka Kartları artık hayatımızın vazgeçilmez unsurları arasında yerini aldı. Birçok insan artık nakit para yerine cüzdanında…

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir