Kredi Notu Yükseltmek İçin Tavsiyeler

Avatarayınlanan s
179 0
Kredi notu ya da kredi puanı, bireyin banka ve finans kuruluşları ile arasında geçen her türlü mali dengelere dayanarak çeşitli analizler neticesinde ortaya çıkarılan sayısal bir ifadedir. Finans dünyası, reel sektör ve bireyler referans olarak bu kredi notunu kullanır. Kredi Notu Yükseltmek İçin Tavsiyeler vereceğimiz yazımızda Kredi notunun önemi ve nasıl yükseltileceğini öğrenebileceksiniz.

Kredi Notu Yükseltmek İçin Tavsiyeler

Kredi notu, Kredi Kayıt Bürosu (KKB)’de kayıt yapılan, 0 ile 1900 arasında bir not ile puanlanan bir kredi puanı sistemidir. Türkiye’de yaşayan her vatandaşın bir kredi notu bulunmaktadır. Daha önce hiçbir banka ile çalışmamış, hiç kredi almamış birinin notu sıfır (0) puandır.

Kredi Notunun Önemi

Kredi notu, kişilerin bankalardan kredi çekmek ve kredi kartı alabilmek için sağlaması gereken azami koşul anlamına gelmektedir. Bankaların kredi kartı gibi çeşitli hizmetlerinden yararlanmak isteyen veya kredi çekmek isteyen kişiler, kredi notunun düşmemesine dikkat etmelidir. Çünkü bankalar, kredi notu düşük müşterilerinin kredi taleplerini reddetmektedirler.
Tüm dünyada uygulanmakta olan kredi notu sistemi, bankaların kendilerini, bireyler tarafından dolandırılmasının önüne geçmek amacıyla uygulanmaktadır. Yakın zamanda böyle bir uygulama yok idi. Fakat artan dolandırıcılık olayları, bu sistemin geliştirilmesine neden olmuştur. 

Ayrıca kişinin kredi amacıyla müracaat ettiği banka ile geçmişinde bir ilişki olmuş olsun ya da olmasın, kişinin kredi notu tüm bankalar nezdinde ki ödemelerden ya da ödememelerden belirlenebilmektedir. Kredi notunuzun hangi puan aralığında olduğunu sorgulamak için findeks sisteminden faydalanabilirsiniz.
, Kredi Notu Yükseltmek İçin Tavsiyeler
Kredi Notu Yükseltmek İçin Tavsiyeler

Kredi notu puanlama sistemine göre;


1-699 arasında bir puana sahip olan kişi en riskli grubundadır
700-1099 arasında bir puana sahip olan kişi orta riskli grubundadır
1100-1499 arasında bir puana sahip olan kişi az riskli grubundadır
1500-1699 arasında bir puana sahip olan kişi iyi grubundadır
1700-1900 arasında bir puana sahip olan kişi ise çok iyi grubundadır
Kredi notunun düşmesinin çok fazla nedenleri mevcuttur. Kişilerin, çektikleri kredileri zamanında ödememeleri ya da hiç ödememeleri, kredi kartı ödemelerini geç yapmaları ya da hiç yapmamaları, kredi notlarının düşmesine neden olan en büyük nedenlerdir. 

Bunlar nedenler dışında, sürekli olarak bankalardan kredi talep etmek ya da aynı günler için birden fazla bankaya kredi talebinde bulunmak da kredi notunu aşağı çekici nedenler arasındadır. Özellikle, başvurulan bankaların hepsinden olumsuz yanıt almak, bu notu daha da aşağıya çekmektedir. Bu ve benzeri nedenler ile kredi notunu düşürmek çok kolay iken yükseltmek meşakatli ve uzun zaman alıcıdır.

Kredi Notunu Yükseltmek

Kredi notunu yükseltmek isteyenler kişiler için yapılabilecekler aşağıda sıralanmıştır:

Bankalara olan bütün borçları zamanında ödemeye başlamak,

Kredi kartları ödemelerini düzenli bir şekilde yapmaya başlamak,

Mümkün ise, kredi kartlarına olan borcun asgarisini değil tamamını yatırmak,

Kısa vadeli ve düşük miktarda bir kredi çekerek, bu krediyi düzenli ve eksiksiz olarak ödemek,

Online bankacılık hizmetlerini kullanmak,

İnternet bankacılığı kullanımına başlamak ve otomatik ödeme talimatı vermek,

Döviz hesabı açarak küçük meblağlarla döviz alıp satmak ve ya altın hesabı açarak paranızı değerlendirmek,

Vadesiz hesabı canlı tutmak için havale yapıp para yatırıp çekmek,

Vadesiz hesabı aktif olarak kullanmak için, ATM’lerden kendi hesabınıza para yatırmak,

Alışverişlerinizde kredi kartı kullanmak ve ödemelerini düzenli yapmak,

Bankadaki blokeli hesap üzerinden kredi çekip, düzenli ödemek,

Aktif olarak kullanılmayan banka hesaplarını kapattırmak,

Güven verici olmak adına iletişim bilgilerini sabit tutmak,

Yükseltilmeye çalışılan kredi notunu düşürmemek için sürekli olarak ve birden fazla bankaya kredi ya da kredi kartı başvurusu yapmamak.

Kredi notu yükseltmek için tavsiyeler verdiğimiz yazımızın burada sonuna geldik. Kredi kullanma başta olmak üzere bir çok banka iş ve işleminde karşımıza çıkan kredi notu ile ilgili yorumlarınızı bekliyoruz. Krediyi erken Kapamanın Fayda ve Zararları konusunda hazırladığımız makalede kredi notu ile ilgili kısımlarını da okumanızı tavsiye ederiz.

İlgili Yazı

Sigortam Yok Hangi Bankadan kredi Çekebilirim?

Gönderen - Şubat 10, 2020 0
Sigortasız çalışmak kredi çekmeye engel bir durum değildir. Sigortasız çalışanlarda uygun görüldüğü taktirde bankalardan kredi çekebilir. Ancak ülkemizde sigortasız çalışmak…

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir