Krediyi Erken Kapatmanın Fayda ve Zararları

Avatarayınlanan s
416 0
Krediler zengin, orta halli yada fakir olan herkesin zaman zaman başvurduğu bir yöntemdir. Büyük işletmelerden tutunda spor kulüplerine, yönetim kurulları işçiler ve memurlar kimi zaman kredi kullanmak zorunda kalırlar. Kredi kullanmak bazen ihtiyaç için olur bazende konut veya taşıt için kredi kullanılır. Kullanılan krediler genellikle 12-36-48 ay vade ile bankaya geri ödenir.

Zaman zaman kredi kullandıktan bir süre sonra elimize para geçtiğinde kullandığımız krediyi erken kapatmanın fayda ve zararları konusunda kararsız kalınmaktadır. Bankaya olan kredi borcunu erken kapatmanın fayda ve zararlarını bu yazımızda sizlere detaylı olarak açıklayacağız.

Kredi erken kapama konusunda krediyi kullandığımız zaman, ödediğimiz taksit sayısı, kredi güncel ve kullanma tarihindeki faiz oranları, kalan taksit sayısı gibi bir çok etkeni birlikte değerlendirmek en doğru yaklaşım olacaktır. Krediyi erken kapatma borcun vadesinden önce ilgili bankaya ödenmesi olarak tanımlanabilir: Peki Krediyi Erken Kapatmanın Fayda ve Zararları nelerdir?

Krediyi Erken Kapatmanın Faydaları

Kredi borcunu erken kapatmanın bir takım faydaları bulunmaktadır. En önemli faydası hiç şüphe yok ki bankaya ödenecek olan faiz miktarından kurtulmak olacaktır. Kredi borcunu erken kapatmak istiyorsak bunu kredi kullandığımız tarihten kısa bir süre sonra yapmak avantajlı bir durum olacaktır. Bankalar kredi taksitlerinde ilk zamanlarda faiz olan kısmı tahsil edecek oranlarda hesaplama yaparlar. Örneğin 100.000 TL. tutarında 60 ay vade ile çekilen bir kredinin aylık taksit tutarının 2000 TL olduğunu varsayalım.

İşte bu 2000 TL taksit miktarının ilk aylarda 1000 TL si faiz diğer kalanı ise ana para olurken kredinin son zamanlarında bu oran 1700 TL ana para 300 TL faiz oranı şeklinde hesaplanır. Bundaki amaç bankaların kredileri borçlarının erken kapanmasında zarar etmemeleri için uyguladığı yöntemdir. Kredi borcu kredinin kullanıldığı ilk aylarda kapatılırsa ödenen faiz tutarı açısında faydalı bir durum ortaya çıkabilir.

Erken Kapatmanın Zararları

Kredi borcunu erken kapatmanın zararları konusu biraz geniş bir konudur. Zira kredi kapatmanın zararı aslında olmaz. Sadece elimizdeki nakit para ya ihtiyaç konusu burada önemlidir. Krediyi erken kapatma konusunda kredi kullanılan tarihteki faiz oranları ile güncel faiz oranları karşılaştırılmalıdır.

Örnek vermek gerekir ise 10 ay önce düşük orandan kullanılan bir krediyi kapatarak bir kaç ay sonra yüksek seyreden  güncel faiz oranları ile yeni kredi çekmek mantıklı bir davranış olmayacaktır. Bir diğer noktada kredi borcu kapatıldığı tarihte kaç adet taksitin ödendiği konusudur. yani 60 ay vade ile çekilen bir kredinin son 10 ayında krediyi kapatmak size çok fazla faiz indirimi sağlamaz.

Kredileri Erken Kapatmanın Cezası Var mı?

Bazı kredi türlerinde erken kapatma ile ilgili uygulamada bir takım kriterler vardır. Taşıt kredileri ve konut kredilerinde erken kapatma ile ilgili sözleşmelerde bazı cezai maddeler yer almaktadır. Bankadan bankaya değişiklik göstermekte olan bu cezalar değişik yüzde oranları ile belirtilmektedir. Bu konuda en doğru bilgiyi kredi kullanılan bankanın kredi departmanı ile görüşerek öğrenebilirsiniz. Kredi kapatma ile ilgili hesaplama aracına bu bağlantıdan ulaşarak hesap makinası aracılığı ile ön bilgi sahibi olabilirsiniz.

İhtiyaç Kredisini Erken kapatma

İhtiyaç yada diğer adı ile tüketici kredisini erken kapatmak istiyorsak eğer bunu banka şubelerine giderek yapmalıyız. İnternet ve mobil bankacılık işlemlerinden kredi taksitleri ödemesi yapılsa da kredi borcunun tamamını ödeme işlemi yapılmıyor. Kredi borcunu ilgili banka şubesine müracaat ederek kapatabilirsiniz. Kredi borcu kapattıktan sonra sigortada bir miktar para ödemesi hesabımıza yapılacaktır. Ancak kredi sonrası sigorta geri ödemesinin hesaba yansıması 1 haftayı bulmaktadır.

Taşıt Kredisini erken Kapatma

Araç almak amacı ile çekilen taşıt kredileri borcunu erken kapatmak da tıpkı ihtiyaç kredilerinde olduğu gibidir. Taşıt için kullanılan kredilerin kapatılmasının faydaları ve zararları yine anlattığımız yöntemlerin bir bütün olarak değerlendirilmesi ile mümkündür. Taşıt kredisi borcunu kapattığımızda bankanın araç üzerindeki şerh kayıtları ortadan kalkacağından taşıt ile ilgili tüm tasarruf araç sahibinde olacaktır. Kasko konusunda ise artık banka tarafından zorunlu tutulamayacaktır.

Krediyi Erken Kapatmanın Fayda ve Zararları
Krediyi Erken Kapatmanın Fayda ve Zararları

Konut Kredisini Erken Kapama

Konut kredileri erken kapatma aslında uygulamada çok sık görülen bir davranış değildir. Zira konut kredi miktarları oldukça yüksek tutarlı kredilerdir. Bu kredileri kapatmak diğer krediler gibi kolay olmaz. Bunun dışında ise konut kredileri genelde faiz oranlarının dip noktalarında iken çekilen kredilerdir.

 Ekstra bir gelir ile bu krediden kurtulmak isteyenlerin kredi taksit sayısının yarısından önce kapatmaları faydalı olacaktır. Zaman zaman kredi ile alınan konutlar satılmak amacı ile borçları kapatılmaktadır. Bu durum ekstrem bir konu olduğu için burada kredi borcunun erken kapatılması konusunda fayda ve zarar tüketicinin inisiyatifinde olan bir husustur.

Krediyi Erken Kapatmanın Fayda ve Zararları konusunda hazırladığımız yazımızın burada sonuna geldik. Kredi borcunun tamamen kapatılması dışında ara ödeme yapılması uygulaması da bulunmaktadır. Bloke Teminatlı Kredi Kartı Veren Bankalar  ile ilgili yazımıza bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

İlgili Yazı

Pire İlaçlama

Gönderen - Nisan 14, 2021 0
En iyi garantili pire ilaçlama şirketleri 1. İstanbulilaclama.com 2. Altunilaclama.com Pire ilaçlama nasıl yapılır? Pire ilaçlama nasıl yapılır soruşunuzu şu şekilde…

Evlilik ve Düğün Kredisi Veren Bankalar

Gönderen - Şubat 5, 2020 0
Evlilik ve Düğün Kredisi Veren Bankalar  özellikle yeni evlenenler veya nişanlı çiftlerin en çok başvurduğu kredi çekme yöntemleriş arasındadır. Ülkemizde bir…

Günde 5 Liraya Kredi Veren Bankalar

Gönderen - Şubat 19, 2020 0
 Kredileri hayatımızın vazgeçilmez birer parçasıdır. Hal böyle olunca bankalar tarafından kredi satışı için müşterilere cazip teklifler sunulmaktadır. Bankalar belli başlı…

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir