Kuaför ve Berberler Ne Kadar Kazanıyor

Avatarayınlanan s
3202 0
İnsanlar için yemek ve içmek kadar  giyinmek ve vücut bakımı da temel ihtiyaçlar arasındadır. Bu temel ihtiyaçları gidermek için ise harcama yapılması gerekmektedir. Tüm dünyada olduğu gibi ister kadın olsun ister erkek hepimizin Kuaför ve Berbere verecek paramız her zaman vardır. Bir çok meslek dalı arasında gözde mesleklerden olan kuaförlük ve berberlik mesleğinin zorlukları ve kazançları hakkında sizlere bilgiler aktaracağız. Kuaför ve Berberler Ne Kadar Kazanıyor? sorusunun yanıtına cevap bulabileceğiniz yazımızda sizlere bu meslek için dükkan açmaktan tutunda gerekli olan malzeme ve sermaye konusunda fikirler sunacağız.

 Dükkan Açma Maliyeti

Öncelikle bu konuda herhangi bir tecrübeniz yok ise bu işe başlamadan önce iş yerini ayakta tutacak olan ustabaşı ve kalfalara ihtiyacınız olacaktır. Eğer bu meslekte tecrübe sahibi iseniz işiniz biraz daha kolay olabilir. Öncelikle iş yeri için bir dükkan gerekmektedir. Bu dükkan kiralık da olabilir size ait de  olabilir. Burada önemli olan dükkanın ulaşım ve işlerlik pozisyonu olmalıdır. İnsan sirkülasyonunun fazla olduğu bölgeler ile durak ve ulaşım araçları tarafından kolay erişilebilen yerlerde iş yeri açmak önemlidir. Gelin arabasının iş yeri önüne rahatlıkla yanaşabilmesi önemlidir.

Dükkan bulma işinden sonra gerekli olan oturma koltuğu makas aynalar sandalye ve diğer malzemeler  boya ve aklınıza kuaförlerde bulunabilen tüm malzemelerin temini işi kalmakta. Tüm bu işlemleri hallettikten sonra artık dükkanınız müşteriye hazır ise bir takım reklamlar ile dükkanınızı tanıtmanız faydalı olacaktır. Bu tanıtım için radyo reklamları ile sosyal medya ve internet reklamları araçları kullanabilirsiniz. Kuaförlük ve berberlik açmak çok fazla sermaye gerektiren bir alan değildir. Zira büyük maliyetli makine ve ekipman gerektirmemektedir.

Bayan Kuaförler Ne Kadar Kazanıyor?

Bayan kuaförler erkek kuaförlere nazaran daha iyi kazanç elde etmektedir. Bunun en başlıca sebebi ise bayanların erkeklerden daha fazla akımlı olmalıdır. Ayrıca buna ek olarak erkeklerin sadece saç ve sakal gibi işlemleri var iken bayanların kuaförlerde yaptırdıkları işlemler oldukça fazladır. Kaş alma manikür pedikür makyaj boya röfle perma ağda gibi bir çok işlem için kuaför salonları tercih edilmektedir bayanlar tarafından. Durum böyle olunca da bayan kuaförler erkek kuaförlerden daha fazla para kazanıyorlar.

Bunun yanında bayanlar evlendikleri zaman gelin başı denilen saç şekillendirme ve makyaj işlemleri için oldukça yüklü para vermektedirler kuaförlere. Birde üstüne üstlük kuaföre tek değilde bir ordu şeklinde tüm hısım  ve akrabaları ile  akın ederler. Bu durum da bayan kuaförleri açısından daha fazla kazanç anlamı taşımaktadır. Birde ünlülerin kuaförleri vardır ki onların kazançları ise oldukça fazladır.

Bayan kuaförlerin kazançları yaz sezonu ve kış sezonu değişkenlik göstermektedir. Yazın düğün ve tatil sezonu olduğu için kazançları da buna paralel olarak artmaktadır. Yaz sezonları gibi bayan kuaförlerin kazançları özel günler de de artış göstermektedir. anneler günü , sevgililer günü, dini bayramlar , resmi bayramlar öncelerinde kuaförler önünde uzun kuyruklar olmakta ve kazançlarına bu yönde artmaktadır.

Erkek Kuaförler Ne Kadar Kazanıyor?

Erkek kuaförler müşteri potansiyeli doğrultusunda para kazanmaktadırlar. Bayan kuaförleri gibi çok fazla ekstra gelirleri yoktur. Kazançları bayram ve özel günler öncesinde artmaktadır. Erkek Kuaförleri de tıpkı bayan kuaförleri gibi yaz aylarında düğünler sebebi ile müşterilerini arttırmaktadır. Damat tıraşı dediğimiz olay ise gelin başı kadar para kazandırmayan ancak yinede buna şükür dedirten bur uygulamadır.

Erkekler genellikle kuaföre ayda bir saç tıraşı olmaya giderler. Bunun yanında zaman zaman sakal tıraşı veya boya vb. işlemler yaptırırlar. Ortalama olarak yazımızı kaleme aldığımız şu günlerde bir erkek saç sakal tıraşı 35-50 TL arasında değişmektedir. Bir erkek kuaförünün günde 10 kişiyi tıraş edeceğini düşünür ise ortalama 350-500 TL arasında para kazanabilmektedir.

Tabi bu durum müşteri sayısına bağlı bir olaydır. Erkek berberlerinde genellikle bir kaç berber aynı anda çalışır. Maaş ile çalışan berber sayısı oldukça azdır. Bir çok usta kuaförün kendi müşterileri vardır. Bu müşterilerinden komisyon veya tıraş sayısı kadar ücret alırlar. Erkekler genellikle kuaförlerini değiştirmeyi pek sevmezler. Her zaman aynı yere gitmeyi tercih ederler.

Kuaför ve Berberler Ne Kadar Kazanıyor
Kuaför ve Berberler Ne Kadar Kazanıyor

Berberlerin Giderleri Nelerdir?

İster erkek olsun ister se bayan kuaförü olsun dükkanlarının en büyük gideri enerji tüketimidir. Zira gün boyu susmayan Saç kurutma ve fön makineleri oldukça fazla elektrik tüketmektedirler. Elektrik Tüketimidir. Elektrik Faturası Nasıl Düşürülür? Konulu yazımızda bu konuda faydalı ipuçlarını bulabilirsiniz. Kuaförlerin bir başka önemli gider kalemi ise su faturaları dır. Bayan ve Erkek kuaförleri kesim işlemleri sonrası ve öncesi genellikle saçları yıkadıkları için su tüketimleri yüksektir. Bunun yanında suyun ısınması için harcanan doğal gaz enerji side gider kalemleri arasında yer almaktadır. Dükkan kirası, işçilerin maliyetleri gibi gider kalemleri de önemli gider kalemleridir.

Nasıl Olunur?

Bayan ve erkek kuaförleri için günümüzde okullar bulunsa da hali hazırdaki bir çok kuaför ve berber çekirdekten yetişme dediğimiz çıraklık kalfalık evrelerini geçirerek bu işi öğrenmiş kişilerdir. Çıraklık döneminde ustaları seyrede seyrede öğrenilen meslekte önceleri basit işler ile tecrübe sahibi olunarak usta olunur. Bunun yanında şimdilerde ise okullarda ve bir takım mesleki kurslar ile kuaförlük öğrenilebilmektedir. Erkek kuaförleri için saç kesim işlemi ile sakal kesim işlemi dışında ustura tutmayı bilmek yeterli iken bayan kuaförlerinde öğrenilecek olan işler daha fazladır.

Berberliğin Zorlukları

Bir daha dünyaya gelsem kuaför olmam deyimini bir çok berber ve kuaförden duymuşsunuzdur. Bunun sebebi ise yapılan mesleğin zorluğundan ve bu mesleği yapanların kendilerine fazla vakit ayıramamalarından dolayıdır. Herkes yaz aylarında izin yaparken kuaförler o aylarda en çok parayı kazandıkları için tatillerini kış aylarına bırakır veya çok kısa süreli tatil tercih ederler. Bunun yanında özellikle erkek kuaförleri gece geç saatlere kadar hizmet verirler. Çünkü sabah saatlerinde insanlar pek berber ve kuaförlere gitmezler. Öğlene doğru işler açılır ve gece yarılarına kadar devam eder. Bu yüzden aileleri ile geçirecekleri akşam saatlerinde çalışmak zorunda olurlar.

Bir diğer zorluk ise hemen herkes hafta sonları tatil yaparken kuaförler genellikle hafta izinlerini hafta için bir gün kullanırlar. Çünkü insanlar da kendileri için tatil olan zamanlarda kuaförlere gitmeyi tercih ederler. Düğünlerinde genelde hafta sonları olduğu gerçeği de hafta sonu çalışmayı gerektiren bir başka etkendir.

İstanbul da Evlere Gelen Kuaförler

İstanbul ili en gelişmiş illerimizden birisidir.Trafik ve ulaşımdaki zorluklar dolayısı ile İstanbul ilinde evlere hizmet veren kuaförler ile vale ve araç gönderebilen kuaförlere ilgi her geçen gün artmaktadır. Bir telefon ile evden alarak tekrar eve götüren ve vale hizmeti ve kuaförler de yavaş yavaş rağbet görmektedir. Yaptığımız araştırmalarda vale hizmeti veren kuaförlerden birisinin internet adresine ulaştık. https://www.esfiraplus.com isimli internet adresinden konu hakkında detaylı bilgileri alabilirsiniz.

Bayan ve Erkek Kuaför Fiyatları 


Fiyat listesi ilden ile ve semte semde değişkenlik gösterebilmektedir. Kuaför ve Berberler Ne Kadar Kazanıyor ? konusunda sizlere bilgiler verdiğimiz yazımızın burada sonuna geldik. Bir Başka konuda görüşmek üzere şimdilik hoşça kalın. İş fikirleri ile ilgili araştırma yapanlar için Playstation Kafeler Kaç Para Kazanıyor? konusunda detaylı olarak hazırladığımız yazımızı önerebiliriz.

İlgili Yazı

Sivas En Ucuz Taksi Çağırma Hizmeti

Gönderen - Ocak 13, 2020 0
Sivas ilinde en ucuz Taksi Çağırma Hizmeti  veren taksi şirketleri ve taksicileri ile ilgili olarak yazımız içeriğinde detaylı bilgileri bulabilirsiniz.…

2020 yılında Bekçi-Polis-Komiser Olmak

Gönderen - Mart 3, 2020 0
2020 yılında Bekçi-Polis-Komiser Olma Şartları Nelerdir? Genel kolluk olarak adlandırılan ve güvenlik hizmetlerinde şehirlerde en önemli role sahip olan Emniyet…

Fotoğraf Çekerek Para Kazanma Yolları 2020

Gönderen - Ocak 22, 2020 0
2020 yılında Fotoğraf Çekerek Para Kazanma Yolları ve Yöntemleri ile Fotoğraf Çekenlerin aylık olarak kaça para kazandıklarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.…

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir