Lavanta Yetiştiricileri Kaç Para Kazanıyor?

Avatarayınlanan s
654 0
Çiçekler arasında ayrı bir yere sahip olan Lavanta Yetiştiricileri Kaç Para Kazanıyor? Bugünkü yazımızda sizlere Lavanta yetiştirme konularında bilgiler sunacağız. Lavanta kokusu ile bir çok alanda kullanılan bir çiçek çeşididir. do parfümleri başta olmak üzere bir çok parfüm  içinde Lavanta bitkisinin kokusu  bulunmaktadır. Kendisine has kokusu ile ön plana çıkan Lavanta bir takım işlemlerden sonra koku sektöründe kullanılan çiçek çeşitlerindendir.

Lavanta sadece koku sektörüne hizmet eden bir bitki değildir. Aynı zamanda sağlık sektöründe de kullanılan bir bitli özelliği taşımaktadır. Lavanta kokusu kadar Lavanta Yağı da bir çok alanda kullanılmaktadır. Lavanta bitkisi bir çok aktarda oluşturulan karışımlar içinde kullanılan bir bitki türüdür. Peki bu kadar yararlı bir bitki olan Lavanta yetiştiriciliği karlı bir yatırım mı?

Üretim Çeşitleri

Genaratif Üretim

Lavanta üretimi için üretim yapılacak olan yerdeki hava sıcaklığı, su oranı , nem oranı gibi bir çok kriter birlikte değerlendirilmelidir. Özünde Lavanta yetiştirmek için belli başlı iki yöntem kullanılmaktadır. Bu yöntemlerden ilk olarak ele alacağımız yetiştirme şekli  Generatif üretim olacaktır. Bu üretim şeklinde tohum ile üretim ön plana çıkmaktadır.

Vegetati Üretim

Vegatatif olarak yapılan üretim şekli tohum üretimi dışında yapılan üretim şeklidir. Bu üretim metodunda  üretim, yaşlı çelik ile yan ürünlerden yapılır.

Lavanta Yetiştirmek

Lavanta yetiştirmek için bir alan ve bu konuda yeterli bilgilere ulaştıktan sonra eski ve özüne dokunulmamış yani saf lavanta tohumları bulmak bu alanda başarı elde etmenize imkan sağlayacaktır. Lavanta ekilecek olan tarlanın bu bitki türüne uygun olup olmadığı konusunda gerekli analiz çalışmalarını yaptırmak ve alanın bu bitki türüne uygunluğunu tescillendirme de bir başka önemli konudur. Bu işlere başlamadan önce Ürettiğiniz lavantaları pazarlama konusunda sıkıntı yaşamamak adına gerekli pazar hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Üretilen ürünlerin saklama koşulları ve süreleri de bu alanda önemli kriterlerdir.

, Lavanta Yetiştiricileri Kaç Para Kazanıyor?
Lavanta Yetiştiricileri Kaç Para Kazanıyor?

Kimler  Yapabilir?

Bu konuda gerekli araştırma ve fizibilite çalışmalarını yaptıran herkes bu alana yatırım yapabilir. Özellikle topraklar ve bitkilerle uğraşmayı sevenler bu alanda kolaylıkla faaliyet yürütebilirler. Bunun istisnası ise lavanta bitkisine alerjisi olanlardır. Lavanta yetiştirmek için öncelikle bu bitkiyi tanımak gerekmektedir. Tarlanın sürülmesi ekim zamanı çapa zamanı ilaç ve gübre zamanları ile hasat zamanları konularında bilgi sahibi olmaları gerekmektedir. Bunun dışında bitkiye yönelik bilinen hastalıklar konusunda da bilgi sahibi olunması gerekmektedir.

Gerekli şartlar nelerdir?

Lavanta yetiştiriciliği için gerekli şartların başında iklim ve bölge durumu gelir. Bitkinin hangi hava koşullarında yetiştiği konusunda gerekli araştırmaların yapılması gerekmektedir. Ekim yapılacak olan alanda ekim öncesinde yabani otlar ile mücadele konusunda gerekli önlemler alınmalıdır. Zira lavanta ile birlikte hasat zamanı başka bitkilerin hasat edilmesi ürün kalitesini düşürecektir. Bunun dışında kullanılan tohum kalitesi ve ürünlerin yetişme aşamasında kullanılan gübreleme metotları da önem arz etmektedir.

Lavanta bitkisinin sevdiği toprak çeşidi  kireçli olan topraklardır. Lavanta bitkisi soğuk havaları sevmemektedir. Lakin bu işi soğuk bir bölgede yapmak istiyorsanız buna uygun tohum çeşitleri seçmelisiniz. Ülkemizde soğuk iklim bölgelerinde Lavanta yetiştiriciliği pek tercih edilmez. Toprağın bir miktar azot ve fosfor içermesi verim konusunda avantaj sağlayabilir.

Lavanta Yağı İmal Etmek Kazançlı mı?

Son günlerin popüler konularından biriside Lavanta yağı yapımı oldu. 1 Litre Lavanta Yağının yazımızı kaleme aldığımız şu günlerde fiyatı 780 TL den satıldığı bazı haber sitelerine konu oldu. Hal böyle olunca lavanta yağı üretenlerin kazançları da merak edilen konulardan oldu. 1 dekar tarladan 15 litreye kadar lavanta yağı üretilebilmektedir.

Lavanta Yetiştiricileri Kaç Para Kazanıyor?

Lavanta yetiştirmek için öncesinde bunun bir maliyeti olduğunu bilmemiz gerekmektedir. 1 dönümlük bir arazide bu işi yapacak olduğumuzu varsayarak bir örnekleme verdiğimizde  ortalama 10 Bin lira gibi bir tohum gübre gibi masraflar bizi bekleyecektir. Ektiğimiz alandan ortalama verimlilik durumuna göre değişken oranda 100 kg ile 500 kg arasında bir hasat imkanı olabilir. Ürettiğiniz Lavantanın kalitesine göre Lavantanın kilogramı için 25-30 TL gibi bir gelir elde edebilirsiniz. Lavanta ekimi sonrası hasat işlemi için beklenen zaman aralığının uzun olduğunu unutmamak gerekmektedir.

Lavanta yetiştirmek işinde diğer tarım işlerinde olduğu gibi mazot iş gücü maliyeti gibi bir çok gider kalemi ile karşılaşacağınızı unutmamalısınız. Lavanta yetiştirmek için devlet tarafından zaman zaman yapılan destek ve destek kredilerinden de yararlanmak mümkündür.İş kurmak isteyenler için çeşitli meslekler hakkında yaptığımız araştırmalar arasında yer alan Künefeciler Kaç Para Kazanıyor? konusu için bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

Lavanta yetiştirme işinin zorlukları ve kazançları ile ilgili olarak yorum bölümünden kafanıza takılan soruları sorabilirsiniz. Lavanta Yetiştiriciliği Yapmak? Maliyeti ve Kar Marjı ile Lavanta Yetiştiricileri Kaç Para Kazanıyor? konusunda hazırladığımız yazımızın sonuna geldik. Daha Fazla Detaylı Bilgi Almak İsteyenler İçin Resmi Site

İlgili Yazı

Güvercin Besleyerek Para Kazanma

Gönderen - Ekim 20, 2019 0
Güvercin Besleyerek Kaç Para Kazanılır ? Güvercin Besleyerek Para Kazanma konusu hakkında sizlere çok detaylı bir yazı sunacağım. Güvercin besleyenler…

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir