Mining için Özel Üretilen Ekran Kartları

Avatarayınlanan s
1271 0
Piyasada büyük bir ekran kartı eksikliği var. Bunun sebeplerinden biri bitcoin madenciliği. Oyun oynamak veya yazılım için güçlü bir bilgisayar toplamak isteyen bireyler, madencilik yapan kişiler yüzünden kendilerine sistem toparlayamıyor. Madencilikle uğraşan kişiler piyasada ki tüm ekran kartlarına el koymaya devam ediyor. Buna önlem olarak da Nvidia ve AMD den bir hamle geldi. Sadece madencilik üzerine kullanılabilecek özel ekran kartları yapmaya başladılar. Bu yazımız da sizlere Mining için Özel Üretilen Ekran Kartları konusunda detaylı bilgiler vereceğiz.


Mining için Özel Üretilen Ekran Kartları


Nvidia GTX 1060 Mining Edition ekran kartları için çalışmaya başladığını duyuran Nvidia piyasa değerini 250 dolar olarak açıkladı. Düşük güç tüketimi ile daha iyi performans sağlayacağını düşündüğümüz ekran kartı madencilik için özelleştirilmiş bir yapıya sahip. Soğutma sistemini 7/24 çalışabilecek durumda tasarlamaları ısınma sorunun büyük miktarda önüne geçiliyor. Küçük tasarımları ile daha az yer kaplamlarını sağlayan boyutları, madencilik için çok elverişli bir ortam sağlıyor. Evde kapladıkları alan daha da küçüleceği için yer bulma zahmetinin önüne geçiliyor.

, Mining için Özel Üretilen Ekran Kartları
Mining için Özel Üretilen Ekran Kartları


Madencilik için şu an kullanılan ekran kartları normal güncel hayatımızda kullandığımız ekran kartları ile aynı. Daha çoğunlukla oyun oynamak için tasarlanan ekran kartları, madencilik için kullanıldığında büyük bir ısınma sorunu yaşıyorlar. Bu ekran kartları 7/24 kullanılması için tasarlanmadığından çabuk ısınıyor ve düşük performans sergiliyor.Madencilik odaklı çıkacak olan ekran kartları normal ekran kartlarına göre fiyatı daha ucuz olacak çünkü sadece madencilik için tasarımı yapıldığı ve başka bir işlem yapılmayacağı için tasarımını ona göre dizayn edilecektir. Başka bir işlem yapamamalarının sebebi bu ekran kartlarında HDMI DDMI gibi çıkışlar bulunmayacak çünkü bilgisayara bağlama gereği bulunmayan bu ekran kartları sadece madencilik için kullanılacak.


Önemli olan nokta şuan kullanılan ekran kartları yani oyuncular için tasarlanmış olan ekran kartlarından daha verimli bir çalışma sunmakta. Düşük güç tüketimi ile daha az elektrik faturası gelmesini sağlıyor. Soğutma sistemleri madencilik için özel olarak 7/24 çalışabilecek gibi tasarlanmıştır. 12 tane ekran kartını tek bir ana karta yerleştirmek artık mümkün. 2003 yılında bu sadece 5 ekran kartı ile kısıtlıydı. O zamanlar madencilik için tasarlanmış ekran kartları az sayıda ve yeterli güçte değildi. Madencilik dışında kullanılmayacak ve bir ekran / görüntü çıkışı olmayacak olan bu ekran kartları daha ince bir yapıda olduğu için ana kartlara daha fazla sayıda sığmaları mümkünleşiyor.


Mining Madenciliği için Ekran Kartları


Ülkemizde olan bir yasa sebebi ile bütün teknolojik aletlerin çoğunun 2 yıl garanti süresi oluyordu ancak Nvidia’nın açıklamasına göre bu yeni ekran kartları sadece 3 aylık bir garanti süresinde olacak çünkü 7/24 çalışacak olan bu ekran kartını için fazladan gelecek olan sorunları ön göremiyorlar olabilir. Ülkemiz de zorunlu 2 yıllık garanti sözleşmesi ile bütün teknolojik aletlerin 2 yıl garantisi olduğu konusuna alışmıştık. Ancak bu yeni çıkacak olan ekran kartları 3 aylık bir garanti süresinde olduğu için ülkemizde satışa sunulup sunulmaması meçhul bir durum. Ekran Kartı Kiralayarak Bitcoin Kazanmak konusunda hazırladığımız makale bu konuda bilgi sahibi olmanıza fayda sağlayabilir.


AMD’nin hazırladığı projelerden biri olan Radeon RX 470 Mining Edition bazı yabancı sitelerde ön siparişe hazır duruma geldi. Bu ekran kartı 128W bir güç tüketimi var. Düşük güç tüketimi ile elektrik faturasının az gelmesinin yanında ısı sorununda büyük ölçüde önüne geçmektedir. Hız olarak ise 25 – 28 MH/s aralığında bir hız sunmaktadır. Ülkemizde 2 yıllık garantili cihazların satışı olduğu için AMD’nin de satılıp satılmayacağı meçhul durumda çünkü 1 yıllık bir garanti sunmakta. 290 dolara satışa çıkması planlanan RX 470 Mining Edition size madencilik yaparken büyük bir kolaylık sağlayacaktır.

Mining için Özel Üretilen Ekran Kartları için çok fazla seçenek bulunmaktadır. Bu işe başlamadan önce maliyet ve giderleriniz ile ne kadar kazanacağınızı iyi irdelemeniz gerekmektedir. Zira ülkemizde enerji ve elektrik fiyatları oldukça yüksektir. Birde yüksek olan enerji fiyatlarına soğutma sistemleri için harcayacağınız enerjiyi de hesaba katmalısınız. Youtube isimli video izleme platformunda bu konularda yapılan hesaplamaları gösteren videolar işinize yarayabilir.

İlgili Yazı

Steemit Nedir? Nasıl Para Kazanılır?

Gönderen - Ekim 26, 2019 0
Bu günler de çok sorulan sorulardan biri olan Steemit nedir ve Steemit’ten nasıl Bitcoin kazanabilirim soruları üzerinden gidiceğiz. Steemit Nedir?…

Bitcoin Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Gönderen - Ekim 26, 2019 0
Bitcoin Hakkında Bilinmesi Gerekenler konusunda hazırladığımız bu yazımızda bitcoin hakkında merak ettiğiniz tüm soruların yanıtlarını bulabilirsiniz. Çağımızın dijital para birimleri…

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir