Nakit Avansın Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Avatarayınlanan s
203 0
Nakit Avansın Faydaları ve Zararları Nelerdir? Nakit avans artık herkesin hesabına tanımlı bulunan bir hesaptır. Yani istediğimiz anda hesabımızda para olmasa bile bankanın bize sunduğu ve ek hesap olarak adlandırdığı kısımdan para çekmemiz mümkün. Nakit Avansın Faydaları ve Zararları Nelerdir? diye soracak olursanız bunları bir kaç başlık altında inceleyebiliriz. Günümüzde artık kimse birbirinden borç istemez hale geldi. Öyle bir durumdayız ki üst kat komşumuzu bile tanımıyoruz. Böyle olmasında belki bankaların ek hesapları da etkili olmuş olabilir. Eskiden iş arkadaşları komşular birbirlerine borç para verirlerdi. Birbirlerini iyi tanırlardı ancak şimdinin dünyasında işler çok farklı.

Nakit Avans

Ek Hesap Nasıl Açılır ?

Çalıştığınız banka sizlere bu imkanı sağlarken kredi kullandığımız bankalarda bir miktar ek hesap açarlar. Ek hesap limitini kendiniz belirleye bilirsiniz . Bankanın size sunduğu üst limiti geçemezsiniz.  Ek hesaptan kullandığınız parayı ay sonunda yerine koymanız gerekmektedir. Ek Hesap genellikle şubelere gidilerek açılan hesap türlerinden olup telefon bankacılığı yada İnternet bankacılığı üzerinden limit arttırma işlemleri yapılabilmektedir.

Kredi Kartımı ? Ek Hesap mı?

Ek Hesap kullanmanın kredi kartından nakit avans çekmekten daha avantajlı olup olmadığı her dönem merak edilen konulardan birisi olmuştur. Ek Hesaptan kullanılan nakit avansların günü geldiğinde ödenmesi sizin yararınıza olacaktır. Ek hesap ile kredi kartı nakit avansın birbirine benzediğini vurgulamak doğru bir yaklaşım olabilir. Ek hesap genellikle maaş aldığınız bankalar tarafından sunulan bir hizmettir.

, Nakit Avansın Faydaları ve Zararları Nelerdir?
Nakit Avansın Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Nakit Avansın Faydaları ve Zararları Nelerdir? 

Faydaları

Ek Hesap kullanmanın faydası parasız kalmamamızı sağlamasıdır. Eskiden borç para isterken eğilip bükülürdü insanlar. Artık banka kartını bankamatiğe takarak bunu gerçekleştirebiliyoruz. Ek Hesabın olması aslında her zaman elimizin altında para olması demektir. Tavsiyelerimiz ise ek hesap limitinin düşük tutulması yönünde olabilir. Ek hesap cebimizdeki para olmadığı için bunu kullanmak son çarelerimiz arasında olmalıdır. Ek hesabı aylık gelir gibi görmek yapılacak olan en büyük hatadır.

Zararları 

Ek hesap kullanmanın zararları bizleri savurganlığa itmesidir. Paramız olmasa da ek hesaplarda bulunan parayı kendi gelirimiz gibi görürüz. Aslında bir sonraki aydan gelirimizi yediğimizi pek düşünmeyiz. Borç kullandığımız bu parayı kullanırken kimseye boyun eğmediğimiz için çok rahat harcarız. Bazende gelirimiz ile ek hesap limitimizi birleştirerek yüksek miktarlarda harcama yaparız. Para biriktirerek bir sonraki ay almamız gereken eşyayı erken alır ve faiz ödediğimizi unuturuz.

Ek Hesap Kredi Puanımızı Etkiler mi?

Kredi ödemeleri gibi ek hesaplarda kredi notumuzu etkileyen kriterler arasında yer almaktadır. Bu yüzden ek hesap kullanımında ödemelerinizi düzgün yapmaya özen göstermek faydanıza olacaktır. Ek hesaplarda bir çeşit kredi olduğu için düzenli ödenmez ise  kredi puanlarımızı düşürebilir. Banka Kredisi Çıkmamasına bile sebep olabilir kullandığımız ek hesaplar.

Ek Hesap Faiz Oranları 

Ek hesapların faiz oranları ülkedeki faiz oranları kapsamında bankalardan bankalara değişiklik gösteren bir durumdur. Değişiklikten kastımız bir iki puanlık değişikliklerdir. Yazımızı kaleme aldığımız şu günlerde Ek Hesapların faiz oranlarına göz attığımızda Halk Bankası Maaş Avans Faiz Oranının %2,15 olduğunu görmek mümkündür.

Ek Hesap Kullananlara Tavsiyeler 

Yazımızı sonlandırırken ek hesap kullananlara bir kaç tavsiyede bulunmak istiyoruz. Mümkün olmadıkça ek hesap limitlerinize dokunmayınız. Kullanmak zorunda kalırsanız kullanacağınız miktar kadar para çekimi yapın. Eğer ek hesap bakiyenizi ay sonunda yerine koyamıyorsanız her ay bir döngü sizi bekleyecektir. Böyle bir durumda kredi faiz oranlarına bakarak size daha uygun bir kredi kullanarak ek hesaplarını kapatınız. Bu tavsiyelere uyup uymamak size kalmış bir durumdur. Faizsiz Kredi Veren Bankalar  konusunda hazırlanan yazımızda detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

İlgili Yazı

Akbank Güncel Kredi Faiz Oranları

Gönderen - Şubat 20, 2020 0
Akbank Güncel Kredi Faiz Oranları hakkında bilgiler vermeye başlamadan önce Banka hakkında kısaca bilgiler verelim. 1948 yılında kurulan Akbank, günümüzde…

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir